Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściana z cegły - aranżacje

Ewa Staręga/MŚ

Ściana z prawdziwej cegły to pomysł na ciekawe wykończenie wnętrza. Umiejętnie zastosowana może powiększyć przestrzeń, skrócić zbyt długi pokój, wyznaczać granicę pomiędzy dwoma strefami w otwartej przestrzeni salonu lub podkreślać ważną ze względu na usytuowanie w mieszkaniu ścianę. Zobacz, jak czerwona cegła i biała cegła prezentują się w aranżacjach wnętrz.

Ściana z cegły
Cegła na ścianie tworzy wyjątkową, przyciągają wzrok powierzchnię. Sama w sobie jest ozdobą, ale również dobrze prezentują się na niej elementy wystroju wnętrza takie, jak obrazy, grafiki czy zdjęcia.
Shutterstock/Photographee.eu

Cegła dekoracyjna we wnętrzach

Cegła na ścianie jako element wykończenia wnętrza przykuwa uwagę, ociepla wystrój, bez trudu wpasowuje się w aranżacje klasycznych, skandynawskich czy nowoczesnych wnętrz.

Decydując się na ten rodzaj wykończenia ściany możemy wybierać spośród gotowych cegieł ceramicznych, a także gipsowych oraz betonowych imitacji cegły, w różnych odcieniach i rodzajach wykończenia ich powierzchni. Najbardziej typowy kolor cegły na ścianę to oczywiście klasyczna czerwień czy brąz, ale warto również pomyśleć o tym jak niebanalny wystrój może zbudować biała cegła na ścianę lub ta w barwach szarości od jasnych po antracytowe. Producenci tego typu materiałów wykończeniowych oferują tradycyjne materiały o porowatej, nieregularnej, łupanej, ryflowanej, piaskowanej, drapanej powierzchni, jak również glazurowane, błyszczące płytki klinkierowe. Kolory cegieł i płytek mogą być jednolite lub cieniowane. Dużą popularnością cieszy się również stara cegła rozbiórkowa, którą możemy zamówić już pociętą na cieńsze, a tym samym lżejsze płytki, gotowe do mocowania do ściany.

Płytkę lub cegłę można również pomalować farbą, nadając jej kolor, który odpowiada aranżacji wnętrza. Malowana powierzchnia zachowa oryginalną fakturę, nadając jej jednocześnie odporność na brud i kurz.

Cegła na ścianie
: Płytka cegłopodobna Country Stegu imituje starą cegłę belgijską. Zastosowana na głównej ścianie pokoju jest ozdobą wnętrza. Łagodne oświetlenie punktowe mocowane w suficie podwieszanym oświetla ją, wydobywając strukturę płytek i ich barwę.
Fot. Stegu

Jakie funkcje spełnia cegła na ścianie?

Ceglana ściana może spełniać kilka funkcji. Cegła zastosowana na jednej ścianie, widocznej z różnych miejsc mieszkania, będzie ozdobą salonu, jego punktem centralnym. Może jednocześnie stanowić tło do zawieszenia ulubionych grafik, obrazów, zegarów czy zdjęć. Dobrze zaprezentuje się na niej wiszący telewizor. Ceglana ściana w salonie wymaga również podświetlenia, najlepiej punktowego, z reflektorów, które wydobędą jej nieregularny rysunek - porowatą powierzchnię, nadając światłocień.

Ściana z cegły w salonie, który ma kształt długiego prostokąta, zastosowana na jego krótszym boku pomoże skrócić optycznie pokój. Poprawi proporcje pokoju. Użyta na fragmencie muru tylko w okolicy kanapy, domowej biblioteczki, oranżerii lub stołu wyznaczy i podkreśli funkcję strefy, której będzie ozdobą. Cegła jest też bardzo efektownym i praktycznym materiałem wykończeniowym wokół kominka. Można nią nawet obudować półki.

Czy cegła pasuje do każdego stylu wnętrz? Sprawdzamy

ściana z cegły
Cegła na ścianie
Ground Picture/Shutterstock

Czerwona cegła na ścianie w kuchni

Ceglana ściana tworzy stylowy klimat w towarzystwie innych materiałów wykończeniowych takich, jak drewniany czy kamienny blat kuchenny, metalowe elementy wyposażenia AGD, gładkie szafki kuchenne z płyty MDF lub laminatu. Jednak z punktu widzenia użytkowania, cegła w bezpośrednim kontakcie z tłuszczem przy płycie kuchennej może chłonąć zanieczyszczenia. Dlatego warto ją w tym newralgicznym miejscu zasłonić fragmentem przezroczystej tafli szkła, gresu lub płyty ze stali nierdzewnej, a na pewno regularnie impregnować i czyścić.

Cegłę nad blatem można również pomalować farbą, uprzednio zabezpieczając ją gruntem (np. farba Flügger  Dekso 5 + grunt wodny Flügger  non-drip; farba Beckers Designer Kitchen & Bathroom przeznaczona do pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci czy zabrudzenia, takich jak przedpokój, kuchnia).

Ściany dekoracyjne: wnętrza całe w cegle

Cegła na ścianie
Cegła na ścianie w kuchni to trwały, naturalny materiał wykończeniowy. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale trzeba ją zabezpieczyć i pielęgnować, gdyż ma właściwości chłonięcia tłuszczu.
Fot. Shutterstock/Monkey Business Images

Aranżacja łazienki z białą cegłą

Z powodzeniem można ją stosować w łazience tam, gdzie występuje podwyższona koncentracja wilgoci, ale poza strefami mokrymi. Cegła raczej nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, jak na przykład na ścianie pod prysznicem. Zastosowana w innych miejscach łazienki, może pełnić rolę dekoracyjnego wykończenia ściany, zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych.

Cegła na ścianie
Białe łazienki w skandynawskim stylu to wciąż modny trend. Biała cegła doda takiemu wnętrzu autentyczności.
Fot. Shutterstock/ Liloon

Płytki imitujące cegły na ścianie w sypialni

Najbardziej efektowny pomysł na cegłę w sypialni, to oczywiście wykorzystanie jej na ścianie z zagłówkiem łóżka. Miękkie tkaniny zasłonek, pościeli, pledów, tapicerowanego zagłówka łóżka czy wykładziny podłogowej w połączeniu z surową ceglaną ścianą pomogą wykreować niepowtarzalny, nieco loftowy klimat wnętrza.

Cegła w sypialni
Dekoracyjna cegła to nie tylko tradycyjna czerwień. Dziś coraz częściej we wnętrzach spotyka się kolorowe ściany z cegły. Na zdjęciu cegła malowana farbą Beckers Designer Colour
Fot. Beckers

Cegła dekoracyjna na ścianie w przedpokoju

Przedpokój jako reprezentacyjne miejsce domu również wymaga starannej aranżacji. Fragment ściany wykończony kolorową cegłą w przedpokoju może zmniejszyć jego zazwyczaj niewielką powierzchnię, ale z drugiej strony swoją niezaprzeczalną urodą, odwrócić uwagę od małej przestrzeni. Warto też zastanowić się nad użyciem białej cegły na ścianę – nie ograniczy przestrzeni, a nada jej delikatnego, intrygującego wyglądu. Ponad to jeśli w mieszkaniu pojawią się inne fragmenty ścian z wykorzystaniem cegły, ceglany przedpokój nawiąże stylistycznie do reszty aranżacji, dając wrażenie spójnej stylistycznie całości wykończenia domu.

 

Cegła na ścianie
Białe cegły w przedpokoju powiększają przestrzeń. Dobrze komponują się z drewnianymi elementami wyposażenia.
Fot. Shutterstock/New Africa

Co jeszcze warto wiedzieć? Ogólne pomysły na aranżacje wnętrz:

  • umieść drewniane półki na tle ściany ze starych cegieł
  • nie używaj czerwonej cegły w salonie na wszystkich ścianach - taki zabieg da efekt przytłoczenia, w mniejszym wnętrzu połóż cegły na jedną ścianę,
  • na ścianie z białej cegły świetnie prezentują się czarno-białe grafiki,
  • czerwone cegły idealnie pasują do aranżacji utrzymanych w stylu industrialnym - a w kuchni do czerwonej lodówki z stylu retro, we wnętrzu w stylu loftowym wykorzystaj białą cegłę,
  • cegły na ścianie doskonale wyciszają pomieszczenie, ponadto zapewniają optymalny komfort cieplny,
  • nie wiesz, z czym zestawić cegły w salonie? postaw na naturalne materiały (w aranżacji z naturalnymi materiałami łatwiej o ciepły, przytulny efekt).
ściana z cegły
Cegły na ścianie
el lobo/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Ściana z cegły - aranżacje