Smart Home i technologia w budownictwie – mieszkaj ekologicznie i wygodnie
Czy wiesz, że w Twoim domu mogą automatycznie zapalać się światła i zasuwać rolety, a temperatura we wnętrzach może być niższa lub wyższa w zależności od tego, czy ktoś się w nich znajduje? To nie pomysły z futurystycznych filmów, ale rzeczywistość osób, które korzystają z systemów smart home. Są one coraz popularniejsze i trudno się dziwić – wpływają bowiem nie tylko na komfort, ale również na bezpieczeństwo. Dowiedz się więcej!
Czym jest smart home?
Inteligentne budynki stały się faktem. Dzięki systemom smart home można wygodnie sterować rozmaitymi funkcjami całego budynku lub poszczególnych lokali mieszkalnych. Są to systemy łączące ciągłe monitorowanie określonych parametrów i funkcji z automatycznym sterowaniem oraz programowaniem. „Inteligentne” mogą być m.in.:
- oświetlenie,
- ogrzewanie,
- klimatyzacja,
- rolety lub zasłony,
- gniazdka elektryczne,
- urządzenia AGD,
- monitoring,
- alarm,
- czujniki dymu, gazu, wycieku wody itp.,
- drzwi wejściowe, furtki, bramy.
Badania (raport „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy”[1], przeprowadzony na zlecenie ECHO Investment) pokazują, że coraz więcej osób interesuje się rozwiązaniami smart home i jest w stanie dopłacić za tego typu udogodnienia w mieszkaniu. Zauważają to deweloperzy, którzy coraz częściej próbują przyciągnąć nabywców inteligentnymi budynkami i lokalami.
Smart home w służbie wygodzie
Inteligentny dom zapewnia przede wszystkim większy komfort. Nowoczesne systemy pomagają sprawić, że mieszkanie „myśli” za Ciebie i automatycznie dopasowuje się do Twoich potrzeb. Może np. zmieniać temperaturę barwową i natężenie oświetlenia wraz z porą dnia, aby pomóc Ci uregulować cykl dobowy. Może też automatycznie dostosowywać temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, aby była ona zgodna z Twoimi preferencjami (np. chłodniej w sypialni, cieplej w salonie i najcieplej w łazience). W systemach smart istnieje również możliwość zdalnego nadawania dostępu do budynku czy też mieszkania osobom trzecim, czy też wygodnego zgłaszania usterek i innych spraw do zarządcy.
Przy odpowiedniej integracji systemów możesz także za naciśnięciem jednego przycisku zmieniać kilka ustawień jednocześnie – np. po wybraniu pory snu obniża się temperatura w sypialni, gasną światła i ustawiany jest budzik na kolejny poranek. Dzięki inteligentnym systemom możesz odblokować nowy poziom komfortu, o którym do tej pory Ci się nie śniło!
Smart home w służbie bezpieczeństwu
Nowoczesne inteligentne systemy mogą wpływać także na bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników budynków, które są w nie wyposażone. Możliwe jest np. automatyczne wysyłanie powiadomień o wykryciu dymu, gazu czy też zalania. Inteligentne kamery mogą przekazywać w czasie rzeczywistym obraz nagrany przed wejściem do budynku czy też mieszkania na ekran smartfona. Możliwe jest także monitorowanie wnętrza lokalu podczas nieobecności jego właścicieli czy też zdalne wyłączenie gniazdek – tym samym przypadkowe zostawienie włączonego żelazka nie musi być już problemem. Dzięki temu bezpieczeństwo zarówno domowników, jak i ich majątku zdecydowanie wzrasta.
Smart home w służbie oszczędnościom
Systemy inteligentne to ponadto systemy pozwalające zredukować wysokość rachunków. Oświetlenie na czujniki ruchu w mniej uczęszczanych miejscach czy automatyczna kontrola temperatury potrafią generować zauważalne oszczędności. Możliwe jest kontrolowanie zużycia prądu przez poszczególne sprzęty domowe i wygodne odłączanie ich od zasilania jednym przyciskiem, gdy nie są używane. Ogrzewanie może się wyłączać automatycznie, gdy domownicy są poza domem i zmniejszać moc np. w nocy – tym sposobem jego koszty maleją bez utraty komfortu. Tym samym smart home może być bardzo opłacalną inwestycją, która pomoże Ci żyć oszczędniej i zmniejszyć swój wpływ na środowisko.
Mieszkanie przyszłości – ekologiczne i wygodne
Dzięki technologiom smart home mieszkania stają się coraz bardziej zrównoważone, tańsze w eksploatacji oraz wygodniejsze. Zaawansowane systemy dostosowują się do potrzeb i zwyczajów użytkowników, dbając o ich komfort i dobre samopoczucie. Według badanych taka jest właśnie wizja mieszkania przyszłości – powinno być łatwo zarządzane, wygodne, dopasowane do domowników. Ważne jest także ograniczanie zużycia wody, prądu i ciepła, a tym samym zmniejszanie kosztów utrzymania.
Systemy inteligentne stosuje się jednak nie tylko na poziomie indywidualnych mieszkań, ale także w całych budynkach. Tym samym mogą one być sprawniej zarządzane, bezpieczniejsze i tańsze. Otwieranie furtek i drzwi smartfonem, zdalne sterowanie bramą do garażu lub furtką, inteligentny system miejsc parkingowych dla gości – to tylko niektóre z rozwiązań, które są już stosowane na nowoczesnych osiedlach, np. w inwestycjach dewelopera Archicom. Coraz częściej pojawiają się te aplikacje do komunikacji z zarządcą i zarządzania poszczególnymi funkcjami (np. rezerwowanie czasu w klubie mieszkańca czy pojazdu ze wspólnej osiedlowej wypożyczalni).
Nowe technologie mogą ułatwić codzienne życie, a nawet zapewnić Ci znaczące oszczędności. Dlatego warto je wprowadzić do swojego domu!
[1]https://echohubdevwordpress.blob.core.windows.net/uploads/2022/10/Jak_mieszkaja_Polacy_Raport_2022_ECHO_Investment.pdf
- Więcej o:
Jak wybrać agregat prądotwórczy idealny do domu i na budowę? Oto poradnik na 2024 rok
Niezwykłe projekty studentów architektury w finale International VELUX Award 2024
Blachy Ziemiński - innowacyjne rozwiązania i najwyższa jakość
Jak aluminiowa stolarka wpływa na koszty eksploatacji mieszkania?
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Siła polskiej produkcji na Podkarpaciu
Rodzaje stropów budowlanych
Smart Home i technologia w budownictwie – mieszkaj ekologicznie i wygodnie