Smart home to nie tylko wygoda, ale i oszczędność
Smart home, czyli inteligentny dom to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Nie tylko zwiększa komfort użytkowania mieszkania, ale także umożliwia osiąganie realnych oszczędności. Czym jest inteligentny dom? Jakie korzyści przynosi korzystanie z tej technologii?
Smart home - czym jest ta technologia?
Smart home to technologia, która integruje ze sobą poszczególne systemy i urządzenia wchodzące w skład automatyki domowej (np. klimatyzację, ogrzewanie, itp.), a co za tym idzie, umożliwia im wzajemną komunikację. W efekcie możliwa jest optymalizacja ich działania, co poprawia komfort mieszkania i zmniejsza koszty eksploatacji. Niektórzy developerzy, jak np. Skanska wdrażają w swoich inwestycjach system Appartme, który pozwala monitorować i optymalizować zużycie mediów (ogrzewanie, gniazdka elektryczne, oświetlenie). Przekazanie do dyspozycji mieszkańców wbudowanych w ścianę przycisków szybkiego dostępu oraz aplikacji na smartfony umożliwia monitorowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym, zaś połączenie wspomnianego oprogramowania z systemem liczników pozwala kontrolować koszty na bieżąco. Do dyspozycji mieszkańców jest również przycisk, który odpowiada za zamknięcie zaworów wody, co w sposób wydatny przyczynia się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Inteligentna automatyka jest zresztą wykorzystana również w częściach wspólnych osiedli, nie tylko w mieszkaniach. Ponieważ system domofonowy inwestycji jest zintegrowany z aplikacją systemu Appartme, drzwi do głównego budynku otwiera się przy pomocy smartfona. Wreszcie nie ma potrzeby, by nosić przy sobie klucze, tokeny lub pamiętać kod do domofonu! Dodatkowo, co niezwykle istotne, mieszkania wybudowane przez Skanska mają często te funkcje gwarantowane w standardowym wyposażeniu lokalu.
Jakie korzyści można osiągnąć mieszkając w inteligentnym domu?
Przykładem doskonałego zastosowania technologii smart home w budownictwie mieszkaniowym jest Nu! Warszawa Wola. Inwestycja została wyposażona w rozszerzoną wersję systemu Appartme, który umożliwia optymalizację zużycia mediów. Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu mieszkańcy mogą bez trudu zarządzać parametrami i urządzeniami w mieszkaniu. Wśród licznych korzyści, które można dzięki temu osiągnąć, wymienić należy przede wszystkim:
- wygodę, ponieważ korzystanie z automatyki domowej daje np. możliwość zdalnego sterowania oświetleniem i wyłączania zasilania gniazd w całym lokalu;
- oszczędności, ponieważ automatyczne sterowanie ogrzewaniem, czy systemem klimatyzacji pozwala zoptymalizować zużycie energii grzewczej, a co za tym idzie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Poza tym oszczędności można osiągnąć również dzięki ograniczeniu zużycia energii elektrycznej, co jest możliwe dzięki korzystaniu z automatycznych systemów oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego;
- bezpieczeństwo, ponieważ smart home może obejmować również automatyczny system kontroli dostępu (domofon, automatyka bram i rolet zewnętrznych), czy pozwala imitować obecność domowników w mieszkaniu dzięki zdalnemu sterowaniu oświetleniem. System został również wyposażony w funkcję odcinania zaworu wody, co chroni mieszkanie przed zalaniem w przypadku nieobecności domowników;
- ekologiczne rozwiązania – system smart home pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 180 kg rocznie, a dzięki tej technologii wpływ człowieka na środowisko jest zminimalizowany.
Ile może kosztować inteligentny dom?
W kontekście inteligentnych domów istotną kwestią bez wątpienia są koszty. Warto zatem mieć świadomość, że cena mieszkania wyposażone w technologię smart home uzależnione jest przede wszystkim od jej funkcjonalności i rodzaju zastosowanej technologii. Automatykę domową w większości przypadków można systematycznie rozbudowywać, co pozwala nie tylko zwiększyć funkcjonalność, ale również rozłożyć koszty w czasie. Na przykład, w przypadku zastosowania technologii smart home dziennie zużycie energii elektrycznej jest niższe o 7%, a energii cieplnej – o 23%.
Smart home to technologia, która pozwala nie tylko komfortowo mieszkać, ale również zmniejszyć koszty eksploatacji budynku. Istotnym benefitem też jest niewątpliwie fakt, że niektórzy developerzy mieszkaniowi oferują to rozwiązanie w standardzie mieszkania.
- Więcej o:
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania: jak wybrać polisę, która chroni Twoje wnętrza i zabezpiecza inwestycję w postaci mieszkania na wynajem?
Nowocześnie, bezpiecznie, ekologiczne i w poszanowaniu środowiska, a do tego ciepło i cicho. Nowoczesna izolacja z wełny wdmuchiwanej URSA Pure Floc.
Zalety dachu dwuspadowego
Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?
Gaz czy pompa ciepła – co lepiej wybrać?
Systemy ogrzewania podłogowego Pipelife Floortherm
Efektywność energetyczna fasad wentylowanych w kontekście domów na szkielecie drewnianym
RoletyAlu – Twoje źródło niezawodnych rolet i bram garażowych