Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Smart Home w 2023 roku. Co warto wiedzieć?

artykuł zewnętrzny

Zastanawiasz się nad wyposażeniem swojego domu w nowoczesne i inteligentne rozwiązania? Kupno i instalacja urządzeń systemu Smart Home ma wiele korzyści - w 2023 roku producenci sprzętu prześcigają się w coraz ciekawszych sprzętów! Sprawdź, co warto wiedzieć o smart home.

Smart Home w 2023 roku. Co warto wiedzieć?
Smart Home w 2023 roku. Co warto wiedzieć?
Komputronik

Co to jest smart home?

W skład systemu automatyki domowej mogą wchodzić elementy oświetlenia, zabezpieczeń, sterowania wentylacją, klimatyzacją i ogrzewaniem, a nawet samoczynnie podnoszone rolety. Całość może działać zgodnie z ustalonym scenariuszem (np. konkretna funkcja uruchomi się o konkretnej godzinie). Istnieje też możliwość obsługi inteligentnego domu z poziomu aplikacji mobilnej do zarządzania smart home, komputera, a nawet poprzez komendy głosowe.

Smart home na wejściu do Twojego domu

Zaletami smart home bez wątpienia są wygoda, efektowny wygląd i duża dawka nowoczesności. Równie ważnym aspektem jest jednak także bezpieczeństwo. Inteligentne zabezpieczenia zaczynają się od kamer przesyłających obraz w dowolne miejsce na świecie (np. na Twój smartfon), a kończą na bardzo rozbudowanych systemach strzegących domu i jego otoczenia. Zamiast tradycyjnego klucza otwieranie drzwi może się natomiast odbywać przy pomocy inteligentnego zamka. Wystarczy wpisać właściwy kod lub użyć skanera linii papilarnych, aby odblokować zamek - to naprawdę bezpieczne, a przy tym niezwykle wygodne!

Do zabezpieczenia domu przydadzą się również sensory otwarcia drzwi oraz okien. Dzięki nim każda próba wejścia do chronionego budynku będzie się wiązała z wysłaniem powiadomienia na smartfon, uruchomieniem alarmu, a nawet wezwaniem ochrony. Jeśli zależy Ci na wysokim poziomie bezpieczeństwa, uwzględnij te urządzenia smart home podczas projektowania wnętrza swojego inteligentnego domu.

Komendy głosowe

Poszczególne elementy systemu smart home robią duże wrażenie. Prawdziwy efekt “wow” uzyskujemy jednak dopiero, gdy system jest kompletny. Wtedy możemy wykorzystać aplikację na smartfony do sterowania różnymi funkcjami inteligentnego domu. Dla wielu użytkowników bardzo wygodne są także komendy głosowe. Dzięki nim wystarczy tylko powiedzieć odpowiednie polecenie, aby po chwili poczuć (lub zobaczyć) efekt. “Zgaś światło w salonie”, “ustaw klimatyzację na 20 stopni”, czy “poodkurzaj w pokoju dziecięcym” to tylko niektóre komendy, których można użyć. Wszystko odbywa się przy pomocy asystentów głosowych, jak Siri, Alexa lub Asystent Google.

Aby sterowanie głosowe było możliwe, w pobliżu wcale nie musisz mieć smartfona. Tę samą funkcję spełni nowoczesny głośnik multimedialny.
Aby sterowanie głosowe było możliwe, w pobliżu wcale nie musisz mieć smartfona. Tę samą funkcję spełni nowoczesny głośnik multimedialny.
Komputronik

Aby sterowanie głosowe było możliwe, w pobliżu wcale nie musisz mieć smartfona. Tę samą funkcję spełni nowoczesny głośnik multimedialny. Coraz częściej sprzęt do sterowania asystentem głosowym posiada też ekran dotykowy, co znacznie zwiększa jego funkcjonalność. Podobną funkcję może też pełnić tablet z odpowiednim oprogramowaniem

Oświetlenie smart

Urządzenia systemu smart home mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. Od zabezpieczeń domu, przez sterowanie sprzętami RTV i AGD, aż po… inteligentne i w pełni automatyczne podlewanie kwiatków! Większość osób swoją przygodę z inteligentnym domem rozpoczyna jednak od oświetlenia smart. Nic dziwnego - podstawowe sprzęty (np. smart lampki RGB, inteligentne żarówki) są całkiem niedrogie, a do tego proste w obsłudze. Możemy ustawić jeden z wielu kolorów, zmieniać natężenie i uruchomić światło zgodnie z ustalonym harmonogramem. Sterowanie odbywa się na wiele sposobów - głosowo, z aplikacji, czy bezprzewodowym włącznikiem smart.

Myśląc o stworzeniu systemu inteligentnego oświetlenia w domu, warto postawić na jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że poszczególne sprzęty będąc ze sobą kompatybilne. Bez trudu rozbudujemy też wtedy swoje smart oświetlenie, aż rozświetli całe mieszkanie lub dom. Dobrym przykładem jest linia produktów Philips HUE, w jej skład wchodzą dziesiątki przydatnych sprzętów. Możemy wyposażyć się w oświetlenie wolnostojące (lampki biurkowe, podświetlenie ścian i innych miejsc) lub wymienić żarówki na inteligentne. Następnie, zgodnie z życzeniem użytkownika, sterujemy punktami świetlnymi osobno lub zbiorowo. Poza inteligentnym oświetleniem wnętrza, na rynku znajdziemy też analogiczne rozwiązania do użytku na zewnątrz - na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Tam doskonałym uzupełnieniem systemu będą czujniki zmierzchu i detektory ruchu.

Poza inteligentnym oświetleniem wnętrza, na rynku znajdziemy też analogiczne rozwiązania do użytku na zewnątrz - na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.
Poza inteligentnym oświetleniem wnętrza, na rynku znajdziemy też analogiczne rozwiązania do użytku na zewnątrz - na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.
Komputronik

Czujniki inteligentne

Inteligentne czujniki są bardzo przydatnym uzupełnieniem systemu smart home. Wśród nich znajdziemy między innymi:

 • czujniki zmierzchu
 • detektory ruchu
 • detektory otwarcia/zamknięcia okien i drzwi
 • czujniki dymu, tlenku węgla
 • pomiar parametrów powietrza (ciśnienie, wilgotność, temperatura)
 • czujnik wycieku wody
 • detektor drgań
 • wiatromierz, deszczomierz
 • i inne

Jak widać, producenci sprzętów smart home mają do zaoferowania naprawdę wiele. Dzięki inteligentnym czujnikom możemy zdalnie monitorować parametry naszego domu. Niektóre informacje z czujników mogą też w sposób automatyczny wiązać się z ustawioną akcją (np. zapalenie światła i uruchomienie kamery w wypadku wykrycia ruchu).

  Więcej o:

Skomentuj:

Smart Home w 2023 roku. Co warto wiedzieć?