Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sprzątanie mieszkania

Tekst: Ewa Stroik

Podobno porządek w domu sprzyja porządkowi w głowie, co pozwala nam zebrać myśli, oczyścić je i w spokoju się relaksować. Dlatego z pierwszymi promieniami słońca zaplanujmy działania, dzięki którym w każdym wnętrzu zagości wiosna.

sprzątanie mieszkania
Wiosenne porządki to nie tylko standardowe odkurzanie i mycie podłóg, ale i prawdziwe rewolucyjne sprzątanie w kuchni, łazience, pokojach i przede wszystkim w naszych szafach, westwing.pl
westwing.pl

Przed rozpoczęciem wiosennych porządków dobrze jest stworzyć plan działania. Nawet ramowy harmonogram pozwoli nam zadbać o sprawną organizację pracy, dzięki podziałowi obowiązków nie tylko na poszczególne partie, ale również pomiędzy domowników. Sprzątanie mieszkania zaczynamy od góry, czyli od sufitu, najwyższych półek, schodząc niżej i od wewnątrz – czyli robimy porządki w najgłębszych zakamarkach szaf. Zanim zabierzemy się do pracy, warto też sprawdzić, czy mamy wszystkie niezbędne przybory: ścierki, worki, kartony, środki czyszczące, sprawne urządzenia do sprzątania.

sprzątanie mieszkania
Zlewozmywak to ważna część kuchennego wyposażenia, dlatego podczas wiosennych porządków nie zapomnij o udrożnieniu odpływu i wyczyszczeniu baterii kuchennej, a także uporządkowaniu przestrzeni pod zlewem, westwing.pl
westwing.pl

Czysto w kuchni

Jeśli chcemy, by kuchnia lśniła czystością, musimy wykonać sporo prac. Na początek – mycie okien. Nie sprowadza się ono do umycia samych szyb, warto także dokładnie oczyścić ramy. Kolejny krok to umycie szafek kuchennych wewnątrz i na zewnątrz, a także umycie glazury. Przed czyszczeniem zlewu natomiast warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Stal, kamień i emalię czyści się nieco innymi środkami. Do mycia zmywarki warto zastosować dedykowane preparaty do regularnego czyszczenia tych urządzeń. Przed umyciem i rozmrożeniem lodówki należy ją odłączyć od prądu i wyjąć wszystkie produkty. Szklane półki i plastikowe wyjmowane elementy można umyć w płynie do mycia naczyń. Nie wszystkie lodówki wymagają rozmrażania, ale raz na kilka lat, zwłaszcza w momencie, kiedy nie ma w niej dużych zapasów, można wymyć szuflady zamrażalnika.

Sprzątanie łazienki

W tym pomieszczeniu podstawową czynnością jest wyczyszczenie ceramiki. Często pozostają na niej nieestetyczne ślady - na umywalce pozostałości po paście do zębów, a na wannie ślady po kolorowych płynach do kąpieli. Ceramika jest materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia i zarysowania. Kontakt z szorstkimi gąbkami i silnymi detergentami mógłby jednak zniszczyć jej powierzchnię. Do czyszczenia ceramiki użyjmy zatem delikatnego mleczka, które nie zawiera granulek i innych ścierających dodatków. Pamiętajmy też, że na płytkach zbiera się osad z mydła oraz kamień z wody, je także usuńmy szmatką z mikrofibry lub miękką gąbką. Odkurzmy też płytki i wyczyśćmy fugi, bo to miejsce namnażania się bakterii. Objawia się to czarnym nalotem, czyli pleśnią, szczególnie w zakamarkach, na styku podłogi z kabiną prysznicową oraz przy umywalce.

Porządek w garderobie

Pierwszym krokiem do uporządkowania szaf jest ocena tego, co jest w środku i pozbycie się wszystkiego, czego nie potrzebujemy lub z czego już nie korzystamy. Najlepiej jest wszystko wyjąć - wtedy wreszcie zobaczymy, co w nich mamy. Jest to też dobry moment na umycie półek, wieszaków i samych mebli. Rzeczy posegregujmy według kolorów i typów. Ubrania czy buty, które nosimy często, ułóżmy w łatwo dostępnym miejscu. Pamiętajmy, żeby swetry układać na półkach - są delikatne i powieszone na wieszakach mogą się łatwo odkształcić. Wprowadźmy system pudełek – na bieliznę, skarpetki czy biżuterię. Zamykane pudełka warto również podpisać, by było wiadomo, co w nich jest. Korzystajmy z drążka - z wieszakami organizacja garderoby jest łatwiejsza. Jest to idealny sposób na wyeksponowanie koszul, podkoszulek oraz lekkich sukienek. Mając odpowiednie wieszaki (z klipsami lub z ramieniem do wieszania), na drążku możemy również powiesić spódnice oraz spodnie.

Oczyść i nawilż powietrze

Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Dlatego warto o nie zadbać, korzystając z nowoczesnych technologii. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym oczyszczacz powietrza jest jednym z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów oczyszczania powietrza. Urządzenie jest wyposażone w specjalne filtry, których zadaniem jest zasysanie powietrza z otoczenia i przeprowadzenie go przez filtry oddzielające czyste powietrze od znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Oczyszczone powietrze jest uwalniane z powrotem do otoczenia. Dzięki innowacyjnym funkcjom urządzenie może poradzić sobie nie tylko z roztoczami znajdującymi się w kurzu, ale i z bardzo szkodliwymi substancjami, a także wirusami i bakteriami. Dobrze jest też zadbać o wilgotność powietrza. Zbyt suche nie jest korzystne dla naszego zdrowia – powoduje problemy z oddychaniem, sprawia, że skóra staje się nadmiernie przesuszona, a nawet przyczynia się do kłopotów z układem oddechowym i obniżenia odporności. Suche powietrze w sypialni często jest zaś przyczyną pogorszenia się jakości snu. Problemy te zminimalizuje nawilżacz powietrza.

Sprzątanie mieszkań — odkurz każdy zakamarek

Odkurzanie to czynność, którą wykonujemy systematycznie, lecz najczęściej odkurzamy tylko podłogi. Gruntowne porządki powinny jednak objąć znacznie więcej. Ważne jest odkurzenie wszystkich mebli tapicerowanych. Gromadzi się w nich bardzo dużo kurzu, którego nie widać.  Jest to jednak realne siedlisko roztoczy. Trzeba je koniecznie porządnie i regularnie odkurzać, najlepiej odkurzaczem z dużą siłą ssącą. Przydatna jest też funkcja trzepania, którą posiadają niektóre odkurzacze. Ta sama zasada dotyczy również materacy - trzeba je odkurzać jak najczęściej, a wiosną szczególnie warto zadbać o o ich gruntowne wyczyszczenie. Pozbądźmy się też kurzu z zasłon i firan. Wiosna to dobry moment, żeby dokładnie odkurzyć ściany i sufit - przyda się odkurzacz z długą rurą lub małe poręczne sprzęty, którymi można wygodnie sięgnąć do wszelkich zakamarków i kątów. Ważne jest też wyczyszczenie żyrandoli i karniszy. W przypadku trudno dostępnych miejsc dobrze sprawdzi się odkurzacz z precyzyjną końcówką.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sprzątanie mieszkania