Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stół rozkładany do jadalni i salonu — jaki wybrać?

C.

Każdy z nas chcę zaaranżować mieszkanie w taki sposób, aby do dyspozycji domowników pozostało jak najwięcej wolnej przestrzeni. Meble składane to optymalne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń. W salonie to może być na przykład stół rozkładany.

Meble składane to optymalne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń. W salonie to może być na przykład stół rozkładany.
Meble składane to optymalne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń. W salonie to może być na przykład stół rozkładany.
Followtheflow/Shutterstock

Jak wybrać rozkładany stół?

Zastanów się, jak planujesz wykorzystać rozkładany stół? Być może potrzebujesz go do salonu, na uroczyste okazje. Być może do małej kuchni, gdzie składany stół kuchenny potrzebny jest tylko na czas spożywania posiłków, a kiedy indziej blat można złożyć, dzięki czemu mała kuchnia staje się bardziej przestronna. A może potrzebujesz wielofunkcyjnego mebla jako stolika kawowego, pod komputer, do pisania lub stolika kawowego?

Drugim krokiem jest określenie wymiarów. Uważnie zapoznaj się z danymi producenta i sprzedawcy dotyczącymi wymiarów po złożeniu i rozłożeniu, aby mieć 100% pewność, że rozsuwany mebel zmieści się w przeznaczonej na niego przestrzeni.

Ważna jest również kolorystyka: można kupić stół w tej samej kolorystyce co pozostałe meble w pokoju (dąb, wenge, orzech, aktualnym trendem ostatniego sezonu jest biel) lub postawić na mebel w kolorze kontrastowym, lub w wersji dwukolorowej (główny kolor mebla w pokoju + kontrastowy lub cieniujący odcień).

Kształt blatu może od razu wiele powiedzieć o guście i charakterze właściciela. Projektanci oferują blaty w formie kwadratu, koła, prostokąta. Innym trendem jest owalny stół do salonu lub jadalni, który jest zarówno przestronny, jak i ze względu na brak narożników mniej klasyczny niż jego kwadratowe i prostokątne odpowiedniki. Okrągłe i kwadratowe blaty, dzięki mechanizmowi przesuwania, powiększają się, stając się odpowiednio owalnymi i prostokątnymi.

I oczywiście ważne są materiały, z których wykonany jest składany stolik. Najczęściej w sklepach znajdziemy modele z naturalnego litego drewna, MDF, szkła.

Stół rozkładany do jadalni i salonu — jaki wybrać?
Casablanca – rozkładany stół z lamelami na kolumnie
https://www.tcmeble.pl/

Model rozkładania stołu

Decydując się na model wielofunkcyjny, którego dolna część porusza się po podłodze podczas rozkładania, należy zwrócić uwagę, czy nie dochodzi do kontaktu z podłogą podczas ruchu. W innym przypadku możemy porysować lakierowaną lub laminowaną powierzchnię podłogi. Może być konieczne zastosowanie dodatkowych środków ochronnych w postaci filcowych, silikonowych lub gumowych naklejek na nóżki i spód. Niektórzy producenci wzięli to ryzyko pod uwagę i dlatego wiele modeli mebli przesuwnych od razu wyposażona jest w takie zabezpieczenie. Alternatywnie w miejscu, w którym znajduje się stół, możesz położyć dekoracyjny dywanik podłogowy.

Nowym trendem ostatnich lat są meble wielofunkcyjne, które mogą pełnić funkcję stołów jadalnych, kawowych, toaletowych, komputerowych. W takich meblach nie tylko powierzchnia blatu może się zwiększyć, ale także ich wysokość może się płynnie zmieniać. Meble przesuwne tego typu to świetna opcja do małych mieszkań lub do bardziej przestronnych pomieszczeń, których właściciele skłaniają się ku minimalnej ilości wyposażenia.

Stół rozkładany do jadalni i salonu — jaki wybrać?
TARSELE Stół rozkładany, okl dęb/czarny, 150/200x80 cm
IKEA

Stół szklany czy drewniany?

Salon czy jadalnia, nawet ta najmniejsza, potrzebuje przestrzeni. Przesuwane meble ze składanym blatem (do wewnątrz lub na boki) to doskonałe rozwiązanie. Często pojawia się jednak dylemat: co jest lepsze, niezawodne i modniejsze – szklany stolik czy tradycyjny drewniany? Jak się okazało, nie jest to tylko kwestia gustu i mody. Blaty wykonane z naturalnego drewna szybko się rysują, więc pod względem praktycznym bardziej praktyczna jest szklana powierzchnia.

Jednak z punktu widzenia kompatybilności z resztą otoczenia, często szklane blaty na metalowych nogach nie pasują dobrze do wnętrza, jeśli urządziłeś salon lub jadalnię w stylu klasycznym, wybierając MDF w „à la wood” lub wykorzystując drewno na elewacjach mebli. Do takich wnętrz optymalnym rozwiązaniem jest kompromis – blat jest szklany, a stelaż drewniany.

Stół rozkładany do jadalni i salonu — jaki wybrać?
Stół rozkładany CORA, beton
SALONY AGATA

Jaki stół wybrać do małej jadalni?

W małej jadalni wybór stołu jest praktycznie ograniczony do minimum – stół powinien być zwarty, wygodny i funkcjonalny. W takim przypadku większość uroczystości rodzinnych odbywa się w salonie, gdzie można pomieścić więcej gości. Jeśli stół zostanie przeniesiony do jadalni, lepiej pomyśleć o zakupie stołu przesuwnego. W jadalni stół jest złożony, nie zajmując dużo miejsca, a na święta czy inne uroczyste okazje, można go przenieść i rozłożyć w salonie. Sekcja wkładu stołu może mieć od 30 cm do 50 cm, co zwiększa pojemność stołu o 2-4 osoby.

Stół rozkładany do jadalni i salonu — jaki wybrać?
Mały stół rozkładany 80/120 do kawalerki
https://modo4u.pl/

Jaki stół wybrać do standardowej i przestronnej jadalni?

Wybór stołu do standardowej jadalni jest najtrudniejszy. Z reguły stół o długości 120 cm i szerokości 70 cm. nadaje się do standardowej jadalni. Ta wielkość pozwala zachować komfort podczas posiłku dla 4-6 osób, przy jednoczesnym zachowaniu wygodnej odległości. Wymiary te można nieznacznie zmniejszyć lub zwiększyć (plus/minus 10 cm długość/szerokość) w zależności od tego, czy stół stoi z krzesłami, sofą czy taboretami.

Przestronna jadalnia to przede wszystkim wygoda i uniwersalność. Duża ilość miejsca pozwala wykorzystać ją zarówno do codziennych obiadów rodzinnych, jak i do przyjmowania gości i celebrowania świąt. Wybierając stół do takiej jadalni, nie zaleca się maksymalnego rozmiaru. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór stołu o niestandardowym powiększonym rozmiarze o długości 130-140 cm, szerokości 70-80 cm w wersji rozkładanej z wkładem (+40 lub +50 cm). Stół jest wygodny zarówno do codziennego użytku, jak i przyjęcia kilku gości bez rozkładania.

Stół rozkładany do jadalni i salonu — jaki wybrać?
WINDSOR STÓŁ ROZKŁADANY 160-240X90X76 CM KOLOR CIEMNY DĄB/CZARNY
https://dealmeble.pl/
    Więcej o:

Skomentuj:

Stół rozkładany do jadalni i salonu — jaki wybrać?