Stolica zakwitnie jak nigdy dotąd
Natura okazała się największym wytchnieniem podczas tygodni społecznej izolacji. Wiele osób w tym czasie zaczęło otaczać się roślinami, wysiało pierwsze nasiona, postawiło swoje pierwsze kroki w roli ogrodników. Dla nich wszystkich oraz tych, którzy ogrodniczą pasję realizują od lat organizowany jest Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”. W tym roku odbędzie się on w zmienionej formule i z nowymi kategoriami. W stworzeniu wymarzonego ogrodu pomogą: wyjątkowa Ogrodnicza Ekipa Pomocnicza, specjaliści dyżurujący na Roślinnej Linii Ratunkowej oraz warsztaty odbywające się w formule online. Zgłoszenia do konkursu można wysyłać do 3 lipca.
Pandemia spowodowała, że mieszkania stały się jednocześnie biurami i szkołami, a konieczność funkcjonowania w ograniczonej przestrzeni skierowała uwagę wielu osób na naturę i zieleń. Okazało się, że ukwiecenie swojego okna czy zazielenienie balkonu może dać wytchnienie i ukojenie. Wszystkie odmienione ogródki czy balkony można zgłosić do udziału w 37. Konkursie „Warszawa w kwiatach i zieleni”. warszawskie ogródki i ukwiecone okna walczą o miano najpiękniejszego. Stołeczne ogródki i ukwiecone okna walczą o miano najpiękniejszego już od lat 70., dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Tradycja ta wywodzi się jeszcze z czasów prezydentury Stefana Starzyńskiego, który był propagatorem zazieleniania stolicy. Konkurs ewoluował w najpiękniejszy i największy w Polsce festiwal zieleni i ekologii, który aktywizuje ludzi do dbania o roślinność, pomaga w rozpoczęciu przygody z ogrodnictwem i wspiera proekologiczne działania.
Przez cały okres naboru do „Warszawy w kwiatach i zieleni” będzie można brać udział w wydarzeniach w przestrzeni wirtualnej. Na profilu Konkursu na Facebooku odbędą się warsztaty, webinaria i dyżury ekspertów. Również będzie tam nadawać „Zielona Warszawa TV”, w której w cyklu wywiadów na żywo znani warszawiacy opowiedzą o swoich ogrodach, balkonach oraz o tym, jak dbają o naturę.
- Mateusz Sajdak, projektant i ogrodnik z dwudziestoletnim doświadczeniem, podczas internetowego webinaru pokaże, jak dobierać i pielęgnować rośliny. Uczestnicy tego spotkania dowiedzą się, jak odpowiednio przygotować stanowisko i gatunki roślin kwitnących, dostosowując sadzonki do konkretnych warunków.
- Emilia Jasińska, specjalistka od plecenia makram w filmiku instruktażowym pokaże różne metody splotów przydatnych do stworzenia makramowych donic.
- Weronika Warchoł, prowadząca konto na Instagramie Warsawgardener, podczas spotkania transmitowanego live pokaże, jak stworzyć piękny i praktyczny ogródek z roślinami jadalnymi i warzywami.
Warszawa w kwiatach i zieleni
Tegoroczny program wydarzeń towarzyszących konkursowi „Warszawa w kwiatach i zieleni” to nie tylko wiedza teoretyczna, ale też realna pomoc dla mieszkańców Warszawy. Tym, którzy nie wiedzą jak zadbać o swoje rośliny, pomoże specjalna Ogrodnicza Ekipa Pomocnicza. W weekend 6-7 czerwca specjaliści będą wspierać w pracach ogrodowych osoby najbardziej potrzebujące. Warszawiacy, borykający się z problemami ze swoimi roślinami, będą mogli skorzystać także z Roślinnej Linii Ratunkowej. Dwa razy w tygodniu pod specjalnym numerem będzie dyżurował specjalista z dziedziny ogrodnictwa, który odpowie na wszelkie pytania związane z pielęgnacją roślin.
Do konkursu mogą się zgłosić nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale również firmy i instytucje, działające na terenie stolicy oraz grupy, podejmujące ogrodnicze inicjatywy.
W tym roku zostaną przyznane nagrody w nowej kategorii:
- eko ogród/ogród nowoczesny oraz specjalna Nagroda im. Zofii Wóycickiej.
- Ta druga wyróżni wybrane zgłoszenia spośród podstawowych kategorii: „Balkony, loggie i okna", „Ogródki” oraz „Ogrody i ogródki przydomowe”.
Formularz konkursowy oraz wszystkie informacje na temat samego konkursu, a także szczegółowy program wydarzeń towarzyszących znajdują się na stronie internetowej www.warszawawkwiatach.pl.
Zgłoszenia do 37. Konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” przyjmowane są do środy, 3 lipca 2020 roku.
Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, współorganizator Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
- Więcej o:
BERGER Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego
Wystawa Agnieszki Brzeżańskiej "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!
Kutno zakwitnie różami! Święto Róży już we wrześniu
Przyszłość miejskiego ogrodnictwa. Nowoczesne rozwiązania dla małych przestrzeni
Ogrodnictwo to nuda tylko dla boomerów? Sprawdzamy pokoleniowy przekrój polskich wielbicieli ogrodów