Styl glamour: salon z kuchnią. Styl glamour rządzi!
Jeśli planujemy salon w stylu glamour, również kuchnię warto zaaranżować w tej estetyce - szczególnie, kiedy jest otwarta na pokój dzienny. O czym powinniśmy pamiętać, aby urządzić kuchnię glamour i salon? Jak wprowadzić wrażenie przepychu nawet w niewielkim mieszkaniu?
Kwintesencja stylu glamour
Chociaż słowo „ glamour” nie ma swojego odpowiednika w języku polskim, nieodłącznie kojarzone jest z blaskiem, urokiem i luksusem. Ma w sobie wiele z kobiecości, co nie powinno dziwić, gdyż jego początków szukać należy w strojach wielkich, żeńskich gwiazd ekranu z pierwszej połowy XX wieku, a konkretnie od końca lat 20. do początku 50. Kino w tych historycznie trudnych czasach przeżywało swoją świetność i miało ważny cel – odwrócenie uwagi społeczeństwa od panującego kryzysu. Stąd najpierw w strojach gwiazd, a następnie we wnętrzach pokazywanych w największych ówczesnych produkcjach filmowych zapanował splendor. Ten nowy trend z ekranów szybko przeniósł się do domów bogatych Amerykanów, a następnie opanował inne części świata. W nieco unowocześnionej formie można go spotkać również we współczesnych wnętrzach.
Jaki jest salon glamour pasujący do kuchni glamour?
Jednym z jego ważniejszych założeń jest stworzenie pełnego luksusu i przepychu wnętrza. Uzyskać to można poprzez dobór szlachetnych materiałów – wysokiej jakości drewna, szlachetnych kamieni (najlepiej marmuru), kryształu, złotych lub srebrnych dodatków oraz lśniących tkanin – jedwabiu, atłasu, aksamitu. Oczywiście liczy się też jakość wykonania i dbałość o szczegół. Stylistykę styl ten zaczerpnął m.in. z baroku, dlatego we wnętrzach spotkać można bogato zdobione meble i dodatki z charakterystycznymi ornamentami.
Jednym z pierwszych skojarzeń ze słowem glamour jest blask, we wnętrzu osiągnąć go można, wprowadzając detale ze szlachetnych metali – złota i srebra oraz powierzchni odbijających światło, np. luster, blatów z wypolerowanego kamienia lub szkła oraz połyskujących tkanin. Mogłoby się wydawać, że wszystkie te elementy wprowadzą do wnętrza zbyt dużo ozdobnych elementów, które sprawią, że wnętrze stanie się aż nadto dekoracyjne, wręcz kiczowate. Zapobiec temu może kilka zasad. Najważniejszą jest ta, by wybierać przedmioty dobrej jakości. We współczesnych wnętrzach w stylu glamour można zastosować też trik polegający na łączeniu bogato zdobionych, stylizowanych mebli z minimalistycznymi w formie, nowoczesnymi przedmiotami, które uspokoją aranżację.
Dekoracje w stylu glamour
Może wydawać się to dziwne, ale warto też zastosować umiar w doborze dekoracji. Chodzi o to, by wybierać dodatki podobne w formie lub powtarzać niektóre elementy, np. użyć identycznych kinkietów, ram luster i obrazów oraz zastosować tę samą (najlepiej gładką) tkaninę na zasłony i poduszki, a nawet jako tapicerkę sofy i foteli. Ostrożność należy też zachować, wybierając wzory tapet i tkanin. Oczywiście są one dozwolone, ale powinny pojawić się w małej ilości. Podobny rygor dotyczy kolorów.
Kolory w stylu glamour
Chociaż wnętrza glamour kojarzone są często z różem i fioletem, mają zdecydowanie bogatszą paletę barw. Sprawdzą się tu ciemne odcienie zieleni, granatu i bordo. Mogą też pojawić się pastele. Natomiast bazą powinny zostać albo jasne barwy (biel i beż), albo czerń (która jest charakterystyczna raczej dla współczesnej wersji tego stylu). Jak widać, przy doborze kolorów mamy dość dużo możliwości, ale jest pewne ograniczenie – nie możemy ich zastosować jednocześnie, należy wybrać jedną, ewentualnie dwie barwy. Tę minimalistyczną kolorystykę warto ożywić w stylu glamour złotem, srebrem lub platyną.
Co jest wyznacznikiem stylu glamour w aranżacji salonu?
W pokoju dziennym najważniejszy jest kącik wypoczynkowy z wygodną sofą i fotelami obitymi welurem lub aksamitem. Idealnym wyborem są modele pikowane z toczonymi nogami, ale mogą też pojawić się bardziej minimalistyczne w formie meble, pod warunkiem że barokowy splendor zaistnieje na innych elementach wyposażenia. Nie można zapomnieć o stoliku kawowym, najlepiej na metalowej podstawie ze szklanym lub marmurowym blatem. Niezbędny jest też miękki dywan. W salonie nie może też zabraknąć ozdobnego oświetlenia. Na suficie niech zawiśnie klasyczny żyrandol, a na ścianach kilka kinkietów. Ważne są też dekoracje, np. kryształowy wazon, lustro, obrazy lub plakaty na ścianie.
Elegancka kuchnia w stylu glamour
Podobnie, jak w innych pomieszczeniach, i tutaj panować powinien luksus. Wyposażenie najwyższej jakości to nie tylko meble i dodatki, ale również sprzęt AGD. W kuchni ważne jest oświetlenie funkcjonalne (np. nad blatem), ale oprócz niego warto też powiesić dekoracyjną lampę na suficie. Nie należy zapominać o wysokiej jakości materiałach i eleganckim wykończeniu. Fronty mebli powinny być jak najbardziej ozdobne, natomiast blat z egzotycznego drewna lub kamienia. Kuchenne akcesoria warto pochować do szafki, a te, które muszą być na widoku, niech swoim wyglądem zdobią wnętrze.
Co pomoże w zachowaniu stylu glamour w salonie i kuchni? Podsumowanie
- Tapicerowane krzesła w jadalni korespondujące z meblami w części wypoczynkowej (tapicerki mogą mieć taki sam lub podobny kolor).
- Projekt kuchni glamour na wysoki połysk, podkreślający elegancję salonu.
- Marmur nie tylko na blatach kuchennych; dużo produktów zachwycających przepychem (w dobrym smaku).
- Jasne kolory - w tym pudrowy róż, ale również ciemniejsze barwy (nie bójmy się używać czerni!).
- Bogato zdobione lampy podkreślające szyk wystroju wnętrza.
- Więcej o:
Kredensy, witryny i regały
Bombki choinkowe od polskich producentów
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Czy komody sprawdzą się w salonie?
Tradycyjny i elegancki wigilijny stół - o tym musisz pamiętać
Anioły na choinkę: tradycja i inspiracje na święta
Nieustawny salon – jak urządzić przestrzeń trudną do zaaranżowania?
Miejsce do pracy w małym mieszkaniu