Tablica sensoryczna dla dzieci
Na wczesnym etapie rozwoju dzieci uwielbiają się bawić przedmiotami codziennego użytku. Szczególnym zainteresowanie maluchów cieszą się te przedmioty codziennego użytku, które mają ruchome elementy. Wśród dziecięcych zabawek, które obecnie cieszą się bardzo dużą popularnością, wyróżnia się tablice edukacyjne, zwane także tablicami manipulacyjnymi.
Zabawki edukacyjne. Do czego służy tablica sensoryczna?
Tablica sensoryczna to zabawka, która jest doskonałą alternatywą dla świecących, grających i wykonanych z plastiku zabawek. Na ogół tymi zabawkami dzieci nudzą się bardzo szybko. Przy tablicy sensorycznej są w stanie spędzić mnóstwo czasu i nie nudzić się. Tablica sensoryczna pozwala poznawać świat, zaspokaja ciekawość każdego małego dziecka. Czynności wymagające wyciągania rączek służą rozwijaniu małej motoryki - ćwiczą zdolności manualne.
Dzięki temu, że podczas zabawy dziecko może coś wciskać, przekręcać, przesuwać czy naciskać, rośnie sprawność jego rączek. Bardzo ważne jest też to, że podczas zabawy tablicą sensoryczną dziecko może ćwiczyć koordynację ręka - oko. Jest to umiejętność, która podczas nauki pisania jest niezwykle istotna. Ponadto tablica sensoryczna ćwiczy koncentrację, myślenie logiczne, pobudza kreatywność dziecka i rozwija jego koordynację ruchową.
Z czego składa się tablica sensoryczna?
Tablica sensoryczna to zabawka, która utrzymana jest w duchu zabawek Montessori. Twórczyni metody, Maria Montessori, była włoską lekarką, która stworzyła nowatorski system wychowawczy. Stawiał on przede wszystkim na swobodny rozwój dziecka. Maria Montessori uważała, że pedagogika powinna przede wszystkim wspierać spontaniczność i twórczość dziecka. Uważała, że najważniejsza jest wolność każdego ucznia, bo tylko ona może wyzwolić kreatywność. Stworzony przez Marię Montessori system dydaktyczny odnosi się do dzieci zarówno w wieku szkolnym, jak i przedszkolnym.
Zabawki utrzymane w duchu Marii Montessori sprawiają dzieciom przyjemność. Dzieci bardzo lubią do zabawek tych powracać. Istotne jest także to, że zabawki w duchu Montessori pobudzają wszystkie zmysły. Nie inaczej jest z tablicą sensoryczną. Na tablicy tej mogą znaleźć się bardzo różne przedmioty. Istotne jest to, aby były to przedmioty zróżnicowane pod względem kolorów i faktur. Powinny to być przedmioty, które świecą i wydają rozmaite dźwięki. Przedmioty, które znajdą się na tablicy sensorycznej powinny się też naciskać czy nadawać możliwość zasuwania. Na tablicy sensorycznej może się znaleźć np. gniazdko, rozmaite włączniki, zegarek, zębatki, guziki.
Tablica manipulacyjna. Jaką tablicę sensoryczną warto kupić?
Tablice manipulacyjne to obecnie bardzo modne zabawki. Na rynku można znaleźć tablice manipulacyjne bardzo różnych producentów. Różnią się one od siebie nie tylko ceną, ale także ilością elementów, które zawierają. Tablice sensoryczne przeznaczone są dla dzieci w bardzo różnym wieku. Te dla niemowląt zawierają oczywiście mniejszą liczbą elementów niż te dla starszych dzieci. Różnią się od nich także tym, że są przeznaczone do zawieszania na łóżeczku. W sprzedaży znajdują się tablice manipulacyjne zróżnicowane nie tylko pod względem ilości elementów, ale także kolorów.
Te dla dziewczynek na ogół są w kolorze różowym. Niektórzy producenci oferują tablice sensoryczne personalizowane. Na takich tablicach znajduje się imię dziecka. Tablice sensoryczne różnią się też kształtami. Oprócz prostych, prostokątnych bądź kwadratowych, można kupić również takie w kształcie zwierzątek. Tablicę sensoryczną dla starszych dzieci można powiesić na ścianie, położyć na podłodze bądź oprzeć o ścianę. Najmniejsze tablice sensoryczne kosztują około 100 zł. Co ważne, tablicy sensorycznej wcale nie trzeba kupować. Z powodzeniem można wykonać ją samodzielnie.
Tablica sensoryczna manipulacyjna a wiek dziecka. Jak samodzielnie zrobić tablicę?
Do wykonania tablicy manipulacyjnej nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi. Z jej wykonaniem poradzi sobie każda dorosła osoba – wystarczą tylko chęci i podstawowe narzędzia. Trzeba oczywiście zgromadzić także przedmioty, które umieszczone zostaną na tablicy. Do wykonania tablicy sensorycznej potrzebna jest deska albo płyta. Powinny one być wykonane z miękkiego drewna, gdyż w takie z łatwością da się przymocować przygotowane przedmioty. Wielkość planowanej tablicy należy dostosować do wzrostu dziecka i ilości miejsca, w którym się ona znajdzie. Tablicę należy wyszlifować, a następnie pomalować farbą akrylową.
Wśród zabawek edukacyjnych, w zależności od tego, jaki jest wiek dziecka, na tablicy mogą się znaleźć: włącznik światła oraz gniazdko elektryczne, dzwonek rowerowy, kalkulator, rozmaite pokrętła, sznurówki. Można na niej umieścić także klamkę, zamek błyskawiczny, minutnik kuchenny, metalowy łańcuch, metalowe zasuwki, pilota z guzikami, lampkę LED na baterie. Na tablicy może się też znaleźć lusterko, kierownica, liczydło, wycięte z filcu cyferki czy koło zębate. Elementy, które mają znaleźć się na tablicy sensorycznej można przymocować dwustronną taśmą samoprzylepną, wkrętarką lub klejem na gorąco. Dokonujący wyboru elementów tablicy, które znajdą się na tablicy manipulacyjnej dla starszego dziecka, warto kierować się jego zainteresowaniami.
Nie tylko tablica manipulacyjna - zobacz inne elementy wyposażenia pokoju, które mogą wzbudzić ogromną ciekawość dziecka:
- Namiot tipi do pokoju dziecka - jak go zrobić?
- Jak zrobić zabawki antystresowe dla dzieci i dorosłych?
- Kuchnia drewniana dla dzieci - zrób to sam
- Dekoracje z papier mache. Jak przygotować masę do papier mache?
- Tablica manipulacyjna. Tablice sensoryczne dla dzieci
- Cotton balls: zrób to sam. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać te modne lampki
- Dywan okrągły. Jak zrobić dywan turkusowy ze sznurka?
- Więcej o:
Jak wybrać lampkę biurkową?
Jak stworzyć pokój marzeń dla Twojego dziecka? Zainspiruj się meblami od marki VOX
Powrót do szkoły - pokój dla ucznia
Back to school, czyli jak stworzyć idealną przestrzeń do nauki
Pokój gotowy na rok szkolny
Przestrzeń nastolatka - jak ją urządzić?
Funkcjonalna sypialnia nastolatka
Pościel dla dzieci