Targi Rzeczy Ładnych w Warszawie: co wystawcy pokażą 11 i 12 września?
Już w najbliższy weekend, w Centrum Praskim Koneser, wybrani polscy wystawcy zaprezentują oryginalne wzornictwo. Ponad 230 niezależnych marek i projektantów, w ramach TRŁ FRESH! i TRŁ PRINT!, pokaże między innymi ceramikę, plakaty, meble, rośliny, akcesoria, tekstylia i ekologiczne kosmetyki. Prezentujemy wybrane produkty z ofert niektórych wystawców.

Yutego Studio. Plakaty - TRŁ PRINT!
Hanna Tricoire to ilustratorka z Wrocławia, która w ramach marki Yutego Studio tworzy przede wszystkim ilustracje akwarelowe i ceramikę, zarówno użytkową jak i artystyczną. Głównym motywem, pojawiającym się w pracach, jest postać wyluzowanej dziewczyny plus-size, z dystansem do siebie, która nie przejmuje się stereotypami i z odwagą prezentuje swoje nieogolone nogi, tłuszcz, rozstępy i cellulit. Dziewczyna ta jest autoportretem Hani - artystki. Poza motywem kobiecym kolejnym, który przewija się w pracach, jest natura - rośliny i zwierzęta - do których artystka ma szczególny sentyment, ze względu na swoje wykształcenie w kierunku biologii.
Wszystkie prace, mimo że przedstawiają postacie często nagie, robią to w subtelny i lekko naiwny sposób, bez niepotrzebnej i nadmiernej seksualizacji piersi i pośladków, które przecież mamy wszyscy, więc powinny być czymś normalnym dla oka. Dla Hani istotna jest również ekologia, dlatego w wielu pracach, szczególnie rzeźbach ceramicznych, wykorzystuje fragmenty szkła znalezione nad rzeką. Podjęła się także nanoszenia swoich grafik na second-handowe koszulki i sukienki, aby dać ubraniom drugie życie.

Wełna i Flora. Rośliny i kwiaty - TRŁ FRESH!
Ona zaraziła się miłością do zieleni od babci, a następnie zaraziła jego. Dwa lata temu, kiedy skończyło im się w domu miejsce na przynoszone zewsząd rośliny, otworzyli sklep. Ona starannie dobiera gatunki do potrzeb klientów i wykopuje, choćby spod ziemi, najróżniejsze osłonki i doniczki, a on dba, by to wszystko miało ręce i nogi. Dziś prowadzą sklep stacjonarny i internetowy, organizują warsztaty, zazieleniają wnętrza, dbają o biurowe dżungle i mają ochotę wciąż się rozrastać.









Szmat Skład. Tekstylia - TRŁ FRESH!
"Cześć! Jesteśmy SZMAT SKŁAD - kolektyw artystyczny stworzony przez cztery dziewczyny: Anię, Julię, Kamilę i Zarię. Brodzimy w morzu możliwości, jakie daje tkanina, i swoją przygodę z projektowaniem wyrobów tekstylnych zaczynamy od puszystych koculi. Nasze produkty tworzymy w limitowanych seriach z autorskimi wzorami. Chcemy, by trafiając do nowych domów, stały się pretekstem do celebracji odpoczynku, a stymulując zmysł dotyku, wspierały prywatną strefę komfortu."

Szaromi. Akcesoria papiernicze - TRŁ PRINT!
Szaromi to mała pracownia, założona przez absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej - Macieja Rakowskiego, tworząca niezwykłe przedmioty użytkowe z papieru. Autorska marka powstała z pasji tworzenia pięknych przedmiotów i fascynacji odręcznym pismem, szkicem oraz analogową, czarno-białą fotografią. Pracownia wzięła swój początek z niekończących się przemyśleń o odcieniach szarości i tonacjach czerni. Szaromi tworzy minimalistyczne przedmioty, które intrygują detalami. Wszystkie materiały użyte do produkcji są starannie wyselekcjonowane. Pracownia dużą wagę przykłada do wysmakowania kolorystycznego, subtelności faktur i wykończeń tworzonych przedmiotów. Wszystkie produkty wykonywane są własnoręcznie w niewielkich nakładach.
Finalny produkt sprawia wrażenie oczywistego - tak jakby każdy element pasował do wszystkich pozostałych. A tak naprawdę jest efektem długiej pracy, w trakcie której powstaje wiele prototypów. Projekty są opowieścią o tęsknocie za materialnością przedmiotów. To opowieść o fakturze papieru wyczuwalnej pod palcem, o emocjach ukrytych w odręcznym piśmie, szkicu, o chwilach uchwyconych obiektywem aparatu. Minimalistyczna, pełna oddechu forma przedmiotów sprawia, że to zdjęcia, słowa, szkice wychodzą na pierwszy plan, a sam produkt staje się dla nich tylko spokojnym tłem. Tak zaprojektowane przedmioty pozwalają zwolnić w zabieganych, cyfrowych czasach.
W ofercie marki znaleźć można takie produkty, jak: albumy na zdjęcia, szkicowniki czy kółeczka do pakowania prezentów. Ciekawym dodatkiem w ofercie są ekspresyjne miniatury autorstwa artystki plastyczki Krystyny Rakowskiej. Najnowszym pomysłem są ramki na zdjęcia z charakterystycznym subtelnym rozdarciem papieru. Wszystkie produkty powstają z naturalnych materiałów, w zgodzie z zasadami zrównoważonego projektowania. Do produkcji użyte zostają papiery z certyfikatem FSC oraz papiery w 100 proc. wykonane z makulatury.

Stolarnia Dęborzyce. Akcesoria - TRŁ FRESH!
Stolarnia Dęborzyce to jednoosobowa pracownia rzemieślnicza, która skupia się wokół toczenia w drewnie. Mikołaj Pierko produkuje głównie drewniane misy, talerze, patery i szkatułki z ekologicznie pozyskanego surowca. W przypadku tego produktu bardzo ważne jest to, że powstaje z jednego kawałka drewna, a nie z klejonych warstwowo elementów. Konstrukcja sprawia, że wyrób jest wytrzymały i starcza na wiele lat. Drewno używane do produkcji pochodzi z lokalnych lasów, posiadających certyfikaty FSC i PEFC. Poprzez pozyskiwanie surowca z najbliższego otoczenia stolarni, odległość transportowa zostaje skrócona do minimum, co ma wpływ na ślad węglowy. Produkt uboczny, powstały w wyniku nadawania kształtu misy, zostaje użyty ponownie do pakowania. Wszystkie wyroby utrwalone są naturalnymi olejami i woskami, certyfikowanymi do kontaktu z żywnością. Z mis można jeść obiady, makarony, sałatki, przechowywać w nich owoce, przyprawy lub biżuterię.










Ragaba. Meble - TRŁ FRESH!
Ragaba na TRŁ pokaże nowe kolory
"Ragaba powstała z miłości do koloru. Nazwa ma swoją etymologię w skrótcie RGB, bo kolor ma znaczenie. Nasze produkty to charakterystyczny, niepowtarzalny design, zamknięty w litym drewnie i kolorowych elementach. Kochamy lite drewno, to nasza domena, ale zależało nam, by produkty były dostępne cenowo i wnosiły pozytywną zmianę do wnętrz domów naszych klientów. Kolory wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie, ale każdy z nas ma nieco inne potrzeby, dlatego mamy dużo barw w ofercie. Mamy także piękne stoły i stoliki z litego drewna.
Rok 2020 udowodnił, że nasz koncept projektowania nieco innych niż większość produktów ma sens. Nasze mini biurka okazały się być niezbędne do home office lub zdalnej nauki. Biurka narożne to również świetne rozwiązanie do mniejszych przestrzeni. Targi rzeczy ładnych w roku 2021 mają dla nas szczególne znaczenie – całkowicie zmieniamy naszą kolorystykę i po raz pierwszy zobaczą je odwiedzający TRŁ. Skąd taka zmiana? Popatrzyliśmy na nasze dotychczasowe kolory i stwierdziliśmy, że chcielibyśmy zaproponować coś nowego, świeżego - coś, co odpowie na potrzeby zmieniających się potrzeb domowników. Czas pandemii zwrócił naszą uwagę na najbliższe otoczenie. Zamknięci w swojej małej przestrzeni, nieco przestraszeni tym, co dzieje się dookoła, uciekliśmy do swoich własnych, odrębnych światów. Poszukiwaliśmy przytulności, spokoju, harmonii. Za chwile ponownie więcej czasu będziemy spędzać w domu, dlatego od września 2021 roku wprowadzamy nowe kolory w klimacie wellbeing, które podzieliliśmy na 3 grupy:
- Biofilic and Nature - to kolory przywodzące na myśl odpoczynek na wiosennej łące. Jeszcze bez kwiatów, tylko różne odcienie zieleni, beżów i brązów. To kojące ciepło, odpoczynek, wyciszenie, piękno prostoty. To odcienie, które nie będą się rzucać w oczy, jednak swoją obecnością wprowadzą we wnętrzu harmonię. Kolorem zaskakującym w tym zestawieniu jest antyczny róż, określany również jako ciemny koralowy. To kolor przytłumionej czerwonej ziemi, greckich amfor z naturalnej gliny, głębokiego późnego zachodu słońca. Obcując z tym kolorem czuć spokój wieków i stałość ziemi. Ta paleta kolorów dla lubiących ciepło i lato.
- Wellbeing and Human connection – to kolory przywodzące na myśl plażę z jasnym piaskiem, szarymi kamieniami i niebieskim, czasami granatowym morzem. Będąc wśród tych kolorów, niemal słychać szum fal i czuć morską bryzę. To powiew chłodu, na który czekamy, który jest zbawienny. Te kolory przynoszą spokój, trochę opamiętania, refleksję nad otaczającą rzeczywistością. To kolory empatii, która tak bardzo jest nam potrzebna w spolaryzowanych społeczeństwach.
- Bold & Bright – mimo nawiązań do natury, spokoju itp., nadal kochamy żywy kolor. To radość, energia, spontaniczność - jakże potrzebne, by przezwyciężyć apatię po miesiącach tkwienia w bezruchu. Takie akcenty są potrzebne twórczym, niespokojnym duchom. Dla tych, który lubią żyć BOLD, czyli GRUBO. Liczymy na rozwój tej kategorii, na wprowadzanie nowych zaskakujących kolorów, które będą rozśmieszać i energetyzować, byśmy przestali być tak strasznie poważni i pozwolili sobie na luz i odrobinę ekstrawagancji."










Paweł Szlotawa. Plakaty - TRŁ PRINT!
Paweł Szlotawa urodził się w 1995 roku. Pochodzi z małej miejscowości Głogówek. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w liceum plastycznym w Opolu na specjalności Fotografia. Aktualnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na wydziale Grafiki i Malarstwa. Podczas swojej edukacji chce rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności w temacie projektowania graficznego oraz ilustracji. Chce łączyć dwie dziedziny. W swojej twórczości stara się przemycić odrobinę żartu i gry słownej. Ilustracja jest dla niego ważnym medium, ponieważ przenika każdy aspekt życia. Oprócz sztuki interesuje się kuchnią wegańską oraz zwierzętami. Posiada dwa koty o imieniu Halina i Stanisław. Sportowy amator oraz pasjonat dobry filmów i elektronicznej muzyki. Na targach będzie prezentować swoje ilustrację w formie plakatu, które będzie można nabyć w różnych formatach.

Paweł Jońca. Plakaty - TRŁ PRINT!
Czołowy polski ilustrator i plakacista. Nie ma chyba dziś twórcy, który trafniej i bardziej intymnie zaglądałby w nas samych, w nasze głowy i w ducha współczesnego społeczeństwa. Jego fantastyczne plakaty układają się w niemy graficzny serial, którego jesteśmy widzami. A jest to serial o nas - o naszych marzeniach, wyzwaniach, strachach i nadziejach. Paweł Jońca przygląda się nam w tych najbardziej prywatnych momentach - kiedy myślimy, że naprawdę nikt nie patrzy. I robi w wyjątkowym stylu - opowiada pewną, a nawet ostentacyjną kreską i soczystymi, wręcz „wyciśniętymi” kolorami. Komiksowi bohaterowie przewijają się na kadrach niczym z artystycznej animacji, gdzie wszystko jest umowne, gdzie wszystko jest „bardziej” i gdzie, niczym dzieci z rozdziawionymi buziami, dajemy się zaskoczyć i czekamy na kolejne niespodzianki. Jońca bawi się przestrzenią, perspektywą i rzutem - za każdym razem testuje naszą czujność i gotowość do innego spojrzenia. Wciąga nas w wizualno-znaczeniowe rebusy, w których nie liczy się sama zabawa, a puenta.
Jego ilustracje pojawiają się w najważniejszych czasopismach ("Przekrój", "Newsweek", "Wysokie Obcasy Extra", "Zwierciadło" czy "Znak") i ilustrują najbardziej wymagające tematy. Nagradzany na całym świecie, współpracujący z wielkimi markami, jak Apple czy Biedronka, nadal eksperymentuje i szuka. I co ciekawe, jest w tych poszukiwaniach - w najlepszych tego słowa znaczeniu - konserwatywny. Bo z jednej strony jego plakaty są zabójczo atrakcyjne, kolorowe, współczesne, a z drugiej - w jakiś niewypowiedziany sposób klasyczne. Jakby wyjęte z piosenek Kabaretu Starszych Panów - pomysłowe, szarmanckie i z klasą. Widać w nich dystans, humor i zadumę. Plakaty Pawła Jońcy zostają w pamięci.










PAITITI. Wellness/Eko - TRŁ FRESH!
"PAITITI to sklep z holistycznym produktami dla duszy i ciała. Oferowane przez nas produkty powstają w sposób etyczny, z poszanowaniem Natury i Człowieka. Z miłości do Matki Ziemi, której ucieleśnieniem jest glina, wyrabiamy ceramikę inspirowaną wierzeniami i kulturami z różnych zakątków świata, szczególną uwagę poświęcając kulturze inkaskiej. Charakteryzuje ją surowa, prosta forma, oraz naturalna paleta barw, a jej energia łączy się z naszymi pozostałymi produktami, tworząc jedność.
Współpracujemy bezpośrednio z lokalnymi społecznościami z Ekwadoru, których zrównoważone podejście do uprawy i pozyskiwania surowców sprzyja zachowaniu różnorodności biologicznej, jak również zachowaniu zasobów naturalnych. Wybierając nasze palo santo, współfinansujesz 'Proyecto de Palo Santo', projekt zalesiania suchych lasów w pobliżu nadmorskiego miasta Puerto Lopez w Ekwadorze. Lokalna ludność, z którą bezpośrednio współpracujemy, używa tylko i wyłącznie gałęzi, które spadły naturalnie, w wyniku czego żadne drzewo nie ucierpiało, a od początku projektu zasadziła 150 000 nowych drzew i ich liczba wciąż rośnie."










Manufaktura w Łasku. Meble - TRŁ FRESH!
"Jesteśmy rodzinnym warsztatem rzemieślniczym z siedzibą w Łasku. Od lat dostarczamy najwyższej jakości umywalki dla wybranych klientów biznesowych. Teraz chcemy, by nasza oferta dotarła również do wybranego klienta indywidualnego, który doceni jakość jednostkowo dobranych i ręcznie wykonanych artykułów. W świecie szybkich zmian, zalewu niskiej jakości produktów z fabryk spod znaku Made in China, tego, co niszczy naszą planetę, oferujemy towar ponadczasowy, naturalny i prawdziwie polski.
Zaczynamy od oryginalnego projektu i osobiście przygotowanej formy. Najważniejsza jest ręczna, uważna praca, naszych doświadczonych rzemieślników, tu na miejscu. Wykorzystujemy najwyższej klasy materiały pochodzenia naturalnego. Konglomerat z kwarcytu, dolomitu jest odporny na użytkowanie i intensywne czyszczenie. Otrzymują państwo wyjątkowy produkt, który jest wstanie wyróżnić, ożywić lub ocieplić każdą przestrzeń. Ocieplić, także dotykowo - koniec z zimną, odpychającą, białą armaturą, nasz kamienny kompozyt przyjmuje temperaturę otoczenia, a dzięki indywidualnemu podejściu do każdej wykonanej sztuki, możemy wykończyć nasze dzieło w wybranym kolorze. Jedynym ograniczeniem staje się wyobraźnia zamawiającego. Nasza dbałość o ekologię nie ogranicza się do kamiennego, naturalnego tworzywa, to także mały ślad CO2: wszystko wykonujemy ręcznie i lokalnie. Obsługi nie kończymy, gdy artykuły opuszczają nasz warsztat - świadczymy osobistą dostawę i serwis.
W Łasku oferujemy szeroki wachlarz gotowych rozwiązań w wybranym kolorze oraz możliwość stworzenia unikalnych artykułów, dostosowanych do najbardziej wymagających potrzeb. Od podstaw, naszymi rękami - zapewniamy indywidualne podejście dla klienta, który przedkłada jakość i charakter artykułu, nad jego cenę. Dla klienta pragnącego wyjątkowego i ponadczasowego rozwiązania."










Joanna Ambroz. Plakaty - TRŁ PRINT!
"Niedopowiedzenia i wstydliwe skojarzenia. Balansuję między sztuką, a projektowaniem. Inspiruje mnie seksualność, namiętności, emocje i sytuacje bez wyjścia. W centrum moich zainteresowań znajduje się książka w sensie totalnym, plakat, malarstwo, tworzenie murali i twórczość liryczna. Uważam, że artysta, przetwarzając wydarzenia przez własną wrażliwość, ma zdolność tłumaczenia najtrudniejszych sytuacji i uczuć. Moje działania były opisywane w takich mediach, jak: Vogue Polska, Gazeta Wyborcza, G'rls Room czy Radio Czwórka, a prace znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz w prywatnych kolekcjach w m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Boliwii, czy Finlandii.
Jak dotąd, w moich pracach poruszałam tematykę m.in. włosów w kontekście stygmatyzacji (Cięcie – włosy ludu polskiego, Wydawnictwo Bosz), emocji (książka Wstyd, książka dotykowa dla dzieci niewidomych Feelings), seksualności (plakat #sexedpl, okładka do książki „Dochodzę” Roberta Rossi, Wydawnictwo Znak oraz śmierci (cykl malarstwa, książka „Krótka historia o przemijaniu”).
Jako wolny strzelec współpracuję z instytucjami kultury, wydawnictwami, prasą oraz realizując zlecenia od klientów prywatnych. Ukończyłam studia I stopnia z oceną celującą
i Medalem Rektora, oraz studia II stopnia z oceną celującą i Wyróżnieniem Rektorskim na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w katedrze Projektowania Graficznego. Mój dyplom licencjacki, książka Cięcie — włosy ludu polskiego, został wydany w 2000 egzemplarzy przez Wydawnictwo Bosz. Doktoryzuję się na macierzystej uczelni oraz odbywam praktyki w Pracowni Grafiki Książki dr hab. Bogny Otto-Węgrzyn i Pracowni Plakatu prof. Romana Kalarusa. Mieszkam i tworzę w Warszawie. Prywatnie lubię czarne poczucie humoru, nocne eskapady, przechodzenie przez płoty i wymądrzające się gaduły (tańczące!)."
Wybrane osiągnięcia
Plakat: Biennale Plakatu w Boliwii „BICeBé” plakat „Park Śląski”, 2021; Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach plakaty „Sexedpl”, „Carnival Sztukmistrzów”, „Park Śląski”, 2019; Trienale Plakatu w Trnawie plakat „Lekarstwo na miłość”, 2018; PlakatFest plakat „Sexedpl”, 2018; Biennale Plakatu w Lublinie (2017) plakat „Historia Częstochowskiej Zapałczarni”, 2017; Print Control 6, publikacja w roczniku najlepszych publikacji drukowanych w Polsce, plakat „Historia Częstochowskiej Zapałczarni”, 2017.










FOONKA. Tekstylia - TRŁ FRESH!
Nawiązujemy do tradycji i natury, jednak dzięki najnowszym technologiom druku na tkaninie, proponujemy coś oryginalnego i zaskakującego, a wzory przywołujące na myśl letnie noce i odpoczynek na łonie natury, wzbudzają w odbiorcach zapomniane emocje. Pościele z kolekcji HAYKA, imitujące naturalne wzory, takie jak słoma czy mech, kolekcja ART tworzona przy współpracy z utalentowanymi artystami oraz najnowsza kolekcja SUMMER, zdobyły uznanie zarówno ekspertów z branży, jak i klientów na całym świecie, a prestiżowe nagrody German Design Award oraz European Product Design Award to potwierdzenie wysokiej jakości oraz najlepszego wzornictwa.
Poza pościelą FOONKA oferuje między innymi poduszki wypełnione łuską gryki czy tekstylia stołowe. Całość produkcji odbywa się w Polsce.









ETERNE. Ceramika i szkło - TRŁ FRESH!
Eterne to rozwijająca skrzydła marka, która powstała w oparciu o twórcze i świadome podejście do naturalnego surowca. Stoi za nią rodzinna firma kamieniarska z ponad 35-letnim doświadczeniem, którą tworzą tata i dwie córki. Unikatowe przedmioty powstają jako efekt w procesie wykorzystującym nowoczesne technologie oraz pracę rąk. Przetwarzamy na pozór niepotrzebne już elementy kamienne w przedmioty piękne i użyteczne. Z czułością i poszanowaniem dla natury staramy się wykorzystywać potencjał drzemiący w skale. W Eterne nadajemy jej nowe życie. Oferujemy produkty w kolekcjach Eterne Circola – okrągłe, oraz Eterne Lunga - podłużne. Zainspirowani rodowodem kamieni przetwarzamy marmury i onyksy z różnych części świata, m.in.: carrara, pietra grey, nero marquina, rosa portogallo, tinos green, lilac, onyx verde. Kamień gwarantuje, że każda z naszych pater jest inna, wyjątkowa i niepowtarzalna. Patery Eterne uwielbiają towarzystwo biżuterii, perfum czy akcesoriów i mogą stanowić luksusową ozdobę każdego wnętrza.










Desiva Ferniture. Meble - TRŁ FRESH!
"W DESIVA powstają meble, których design został opracowany z ogromną dbałością o każdy detal. Projektujemy meble tak, aby były funkcjonalne, długotrwałe i estetyczne. Szeroka gama barwna sprawia, że nasze meble wpisują się w każdą przestrzeń, a ich prosta forma dodaje im lekkości.
Filozofia. Rozwiązywanie codziennych problemów, dotyczących przechowywania i eksponowania przedmiotów, to nasze ulubione zajęcie! Każda potrzeba naszego użytkownika zyskuje modernistyczne szaty. Tak definiujemy swój styl – modernizm we współczesnym wydaniu. Hasło FORMA podąża za funkcją jest dla nas wciąż aktualne. Do tej filozofii dodajemy naszą miłość do koloru i wiarę, że przebywanie w dobrze zaprojektowanej przestrzeni wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.
Ekologia. Nasze meble są ekologiczne. Stal to materiał poddający się ponownej obróbce. Znamy go doskonale i w naszych projektach używamy materiałów najwyższej jakości tak, by meble, które tworzymy, mogły służyć naszym użytkownikom przez wiele lat. Nie kierujemy się chwilowymi trendami – chcemy tworzyć ponadczasowy design.
Aleksandra Wichrowska - producentka: Fascynujący jest proces tworzenia. Pierwotna myśl, ulotny pomysł przelany na papier, a potem przerysowany do programu, dyskutowany, omawiany. Wreszcie wyrusza na „taśmę” produkcyjną, aby finalnie cieszyć nasze oko i napawać nas dumą. Wszystkie problemy technologiczne, dobór odpowiednich materiałów, rozmowy z podwykonawcami, układanie procesu produkcyjnego, dbałość o każdy detal. Tym się zajmuję. To jest moja pasja.
Matylda Polak - projektantka: Ukończyłam studia na Wydziale Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie na Wydziale Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuję się projektowaniem wnętrz, mebli i malarstwem. W DESIVIE jestem odpowiedzialna za proces projektowy, od szkicu, przez wizualizację 3D, aż do sesji zdjęciowej. Poszukuję optymalnej formy i odpowiednich rozwiązań funkcjonalnych. Jestem laureatką konkursów, m.in. Stypendium YES, Fundacji Eibisch, Vilnius Academy of Art Award, Triennale Rysunku w Katowicach, Fundacji Henry’ego Doorena."












CERAMICS36. Ceramika i szkło - TRŁ FRESH!
"Cześć, jestem Filip i tworzę produkty codziennego użytku wykonane z kamionki. Moja pasja do ceramiki zaczęła się podczas studiów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, na wydziale Architektury i Wzornictwa. Studia ukończyłem na kierunku Projektowania Mebla, jednak już od I roku to ceramika najbardziej mnie interesowała. Od 2019 roku prowadzę swoją pracownię w Poznaniu. Podczas projektowania staram się szukać nietypowych form, chcę, aby moje dzieła były niepowtarzalne. Oprócz moich projektów wykonuję również ceramikę na zamówienie. "

BORI. Meble - TRŁ FRESH!
"BORI to nowoczesne, niebanalne i designerskie meble, które dodadzą charakteru każdemu wnętrzu. W dziedzinie mebli codziennie szukamy nowych, oryginalnych rozwiązań oraz materiałów. Sami projektujemy, wykonujemy oraz korzystamy na co dzień z własnych produktów, jednocześnie testując je intensywnie pod każdym względem. Jako założyciel marki z wykształcenia jestem architektem, dlatego podczas projektowania swoich mebli zwracam uwagę nie tylko na sam design, ale również na przemyślane rozwiązania techniczne. Każdy detal wykonywany jest przez nas własnoręcznie w naszym warsztacie.
Pierwszy produkt, który pojawił się w naszej ofercie, to zestaw stalowych stolików kawowych. Projekt stworzyliśmy od podstaw, wiele uwagi poświęciliśmy sprytnej, stalowej konstrukcji, która umożliwia montaż mebla w zaledwie kilka minut, bez użycia narzędzi. Stoliki oferujemy z dowolnym układem stalowych nóżek, co w połączeniu z różną wysokością obu mebli pozwala na ich dowolną aranżację. Wybraliśmy sklejkę jako materiał do produkcji mebli z kilku powodów. Po pierwsze, jest to materiał naturalny, a uwidocznione warstwy sklejonych fornirów mają w sobie coś niezwykłego, czego nie mają inne materiały drewniane - najbardziej widoczne są w modelu biurka BORI. Po drugie, jest to świetny materiał do konstrukcji mebli pod kątem wytrzymałościowym.
Nasze produkty zaprojektowane zostały w taki sposób, aby mogły być pakowane na płasko, co ułatwia transport, ale również jest działaniem proekologicznym, gdyż zużywamy mniej materiału do pakowania i nasze paczki zajmują mniej przestrzeni magazynowej. Jesienna kolekcja przyniesie kilka fascynujących nowości - produkty BORI tchną nowe życie najbardziej charakterystycznemu dla Śląska surowcowi, jakim jest węgiel kamienny. Jego tradycyjne przeznaczenie, ze względów ekologicznych, jest coraz bardziej ograniczane, więc postanowiliśmy przedstawić go w nowym wydaniu. Dzisiaj możemy tylko zdradzić, że będzie to innowacyjne połączenie stali, włoskiego stylu oraz węgla kamiennego."

Bartosz Kosowski. Plakaty - TRŁ PRINT!
Bartosz Kosowski urodził się w 1979 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz filologii angielskiej we Wrocławiu. Od trzynastu lat zajmuje się plakatem filmowym, ilustracją prasową oraz portretem. Współpracował między innymi z: Apple, LucasFilm, Disney, Canal+, Netflixem, Legendary Pictures, Orange, Studiem Filmowym Kadr, „The New Yorker”, „The Economist” „The New Republic”, „The Hollywood Reporter” czy „Politico”. Jego prace były wielokrotnie wyróżniane za granicą, w takich konkursach, jak: World Illustration Awards, New York Festival Awards, American Illustration, Spectrum, 3×3, Graphis, Polish Graphic Design Awards czy European Design Awards - i publikowane w prestiżowych wydawnictwach: Taschen, Abrams, Huginn & Muninn oraz Bloomsbury. Bartosz Kosowski, jako jedyny Polak, jest laureatem trzech złotych i jednego srebrnego medalu przyznawanych przez amerykańskie stowarzyszenia ilustratorów. W ciągu ostatnich dwóch lat jego "Kompozycje Przestrzenne" stworzone dla hotelu Puro w Łodzi, ilustracje dla Disneya, Strajku Kobiet, kampanii „Znikający Dyktator” oraz plakaty do "Lśnienia" i "Głowy do wycierania", zdobyły łącznie aż 26 nagród i wyróżnień, między innymi złoto w konkursie Spectrum 27, brąz w konkursach European Design Awards i Klub Twórców Reklamy oraz główną nagrodę w Polish Graphic Design Awards. Od sześciu lat Bartosz Kosowski jest jednym z mentorów Adobe Design Achievement Awards.













Agata Stachowiak. Plakaty - TRŁ PRINT!
Agata Stachowiak jest ilustratorką. Wierzy w moc kobiet i silne kobiece osobowości, dlatego bohaterki jej ilustracji często przypominają gigantki. Mocarne ciała uosabiają siłę wewnętrzną i fizyczną energię. Tworzy w technice rysunku digitalowego. Ilustruje i sprzedaje swoje prace w wysokiej jakości druku pigmentowym na szlachetnym papierze. Wykonuje portrety na zamówienie, ilustruje książki oraz materiały do czasopism. Na Targach Rzeczy Ładnych po raz drugi zaprezentuje część swoich rysunków.
Wyróżniona stypendium artystycznym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendium przygotowuje książkę obrazkową, inspirowaną opowiadaniami Antoniego Langego ze zbioru “W czwartym wymiarze” z roku 1912. Otrzymała stypendium kulturalne Miasta Gdańska, w zakresie którego stworzyła cykl ilustracyjny "Tajemnicze Ogrody", w którym główną rolę grają gdańskie ogródki działkowe. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, obecnie mieszka w Gdańsku.

Wystawa i stoisko GLITCH. "FUCK THE PORCELAIN"
Glitch LAB i Targi Rzeczy Ładnych zapraszają na wystawę i premierę niezwykłego projektu - "Fuck The Porcelain" podczas TRŁ FRESH!, 11-12 września w Centrum Praskim Koneser.
Czy wiecie, że co roku tysiące ton produkowanej w Polsce i na świecie porcelany nie przechodzą fabrycznej kontroli jakości i dostają stempel "Gatunek III”, czyli odpad? Miano to, w języku przemysłowym, nie przysługuje jednak obiektowi niezdatnemu do użytkowania, a jedynie temu, który zawiera więcej niż 4 skazy oddzielające go od ideału - i to skazy często niezauważalne gołym okiem. Łatwość, z jaką odrzucamy trzeci gatunek, uznając go za bezwartościowy, to błąd systemu - GLITCH - strata, na jaką nie możemy sobie pozwolić w obliczu kryzysu klimatycznego i kurczących się naturalnych zasobów. Szacuje się, że ilość zużytej zastawy stołowej, która jest wyrzucana, tylko w Japonii w ciągu jednego roku przekracza 100 000 ton. Jeśli do tej liczby dodamy odpady przemysłowe, czyli wypalone produkty odrzucone z produkcji ze względu na swoje wady, ich łączna liczba to 140 000 ton.
Wystawa "Fuck The Porcelain" to manifest, mający na celu zmianę tego paradygmatu. Przy produkcji stołowej porcelany, ze względu na wysokie standardy spożywcze, używane są kaolin, kwarc i skaleń najlepszej jakości. Niestety, to, co jest zaletą porcelanowych obiektów, czyli ich niepalność i nierozpuszczalność, czyni z nich niezniszczalny, a tym samym prawie nieprzetwarzalny materiał, który rokrocznie tracimy w nieodwracalny sposób (o poniesionych kosztach energetycznych i wodnych niezbędnych w procesie produkcji nie wspominając). A zapotrzebowanie na porcelanę rośnie... W 2020 roku światowy rynek ceramicznych zastaw stołowych do użytku komercyjnego został wyceniony na 32,5 miliarda USD i oczekuje się, że sięgnie on 51,5 miliarda USD z końcem 2027 r.
Glitch LAB to powołany w 2020 roku dynamiczny, trzyosobowy kolektyw, który, używając ceramicznej materii, chce zwrócić uwagę na błędy i wyzwania otaczającego nas systemu poprzez krótkoseryjne manifesty produktowe. Pierwsza odsłona Glitch LAB – "Fuck The Porcelain", to projekt mający na celu przywrócenie trzeciego gatunku i nadanie mu nowego życia poprzez interwencję artystyczną i tym samym zwiększenie jego wartości rynkowej oraz zbudowanie unikatowej i dostępnej tylko na Targach Rzeczy Ładnych kolekcji produktów. Wystawa „Fuck The Porcelain” prowokuje nas do oceny tego, jak współcześnie wartościować obiekt.
Kuratorka wystawy: Dorota Stępniak
Zespół Glitch LAB: Marta Łempicka, Joanna Rymaszewska, Arkadiusz Szwed
TRŁ FRESH! i TRŁ PRINT
Centrum Praskie Koneser, Warszawa, 11-12 września 2021 r., godz. 11-19
Bilety 10 zł (obowiązuje wspólny bilet na TRŁ FRESH! I TRŁ PRINT!)

- Więcej o:
Łódź Design Festival: przegląd współczesnej polskiej sztuki projektowej
AXOR na Architect@Work prezentuje dwie nowe kolekcje pryszniców
Artshow: sztuka współczesna dla każdego. 3-4.06, Fabryka Norblina, Warszawa
Pięć prestiżowych nagród dla Franke
Targi Rzeczy Ładnych już w najbliższy weekend - po raz pierwszy w Gdańsku
Laureaci plebiscytu must have 2023
„Najlepsze Domowe Spa – Łazienka z Fjordd” - konkurs dla architektów i projektantów wnętrz
Program Łódź Design Festival 2023