Trendy podłogowe: drewno i jego wykończenia
Wybór odpowiedniego wykończenia podłogi wymaga dokładnego przemyślenia - w końcu będzie nam ona towarzyszyła dłużej niż meble czy dekoracje, które można wymienić szybko i o wiele mniejszym kosztem. Warto przeanalizować poszczególne elementy planowanej aranżacji, aby - w połączeniu z podłogą - stworzyć idealną kompozycję. Jakie trendy panują obecnie w wykończeniu podłóg i dlaczego najbardziej lubianym materiałem jest drewno?

Jeśli chodzi o trendy w aranżacji wnętrz, najważniejszym z całą pewnością jest inspiracja płynąca z natury. Wprowadzamy do wnętrz meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, korzystamy z palety kolorów nawiązujących do środowiska, coraz częściej staramy się też żyć w zgodzie z duchem ekologii i less waste. A kiedy przychodzi czas na wybór podłogi - najchętniej skłaniamy się ku drewnianemu wykończeniu. Jest powszechnie uważane za solidne, odporne i służące przez długie lata. Ponadto doskonale podkreśla charakter aranżacji i wprowadza do wnętrza ciepłą i przytulną atmosferę. Ale wybór podłogi nie kończy się na decyzji, że ma to być drewno - pozostaje jeszcze jego kolor, wielkość desek oraz sposób ułożenia. Co warto wiedzieć na ten temat, aby stworzyć aranżację zgodną z panującymi trendami?
Jednolita podłoga w strefie dziennej
Wraz z nastaniem mody na mieszkania, w których kuchnia jest połączona z pokojem dziennym, stanęliśmy przed wyzwaniem odpowiedniego wykończenia podłogi na styku tych dwóch stref. Przyzwyczajeni do stosowania płytek w pomieszczeniu kuchennym, przenosiliśmy te utarte schematy do wnętrz łączących tę funkcję z wypoczynkową. Od pewnego czasu takie rozwiązanie jest jednak wypierane przez jednolite wykończenie podłogi w całej strefie dziennej. Nie musimy już kierować się przeświadczeniem, że do aneksu kuchnnego nadaje się tylko gres lub płytki ceramiczne - z powodzeniem zastąpi je drewniana podłoga. Przy szczelnej instalacji wodnej i użytkowaniu dobrej jakości baterii zlewozmywakowej nie musimy obawiać się zalania, a co za tym idzie - zniszczenia drewna na podłodze. Wylanie wody przy zmywaniu lub gotowaniu też nie przyczyni się do pogorszenia jej stanu, jeśli szybko zostanie usunięta. Kładąc drewnianą podłogę w całej strefie dziennej zyskujemy ciekawy sposób na optyczne powiększenie wnętrza - jednolita podłoga na całej powierzchni sprawi bowiem, że wnętrze będzie się wydawało o wiele bardziej przestronne.
Kiedy już podejmiemy decyzję o zastosowaniu takiego rozwiązania, warto sięgnąć po Wisdom Dąb Cottage Cocoa Light. Jest to lekko opalana, trójwarstwowa drewniana podłoga, dostępna we wzorze długiej deski 1-rzędowej w rozmiarze 2200 x 182 x 14 mm. Powierzchnia podłogi Wisdom została uszlachetniona porcelanowym olejem ECO, a rys drewna uwydatniony w procesie szczotkowania. Deski posiadają mikrofazę wzdłuż długich i krótkich boków.

Nowoczesna jodełka
Wzór ten kojarzy się z wnętrzami pałacowymi i apartamentami w kamienicach, a niektórym również z czasami PRL-u. Tymczasem moda na jodełkę, bo o niej mowa, powróciła i coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten układ desek podłogowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod tym pojęciem kryje się tak naprawdę kilka wzorów: jodełka klasyczna, francuska i węgierska. Czym się od siebie różnią i co warto wiedzieć na ich temat?
- francuska - ten wzór charakteryzuje się przycięciem desek pod kątem 45 stopni; ich krótsze boki schodzą się ze sobą, tworząc wyraźną linię w miejscu styku, a wizualnie deski układają się w kształt przypominający grot strzały,
- węgierska - jodełka w tym wydaniu przypomina nieco francuską; różnica polega na innym kącie przycięcia krótszego boku deski - 60 stopni zamiast 45,
- klasyczna - wzór o tej nazwie cechuje ułożenie desek, które nie wymaga wcześniejszego przycięcia boków; dodatkowo jodełka klasyczna może występować jako pojedyncza (najbardziej popularna), podwójna oraz potrójna.
Świetnie sprawdzą się w takim układzie deski Baltic Wood Reflection Dąb Cottage, wykończone transparentnym olejem ECO. Ultra gruba warstwa wierzchnia pozwala na renowację podłogi aż do 9 razy. Podłoga posiada wyrazistą strukturę za sprawą procesu szczotkowania powierzchni. Deski są dostępne we wzorze 1-rzędowym i rozmiarze 1080 x 148 x 14.6 mm, ponadto charakteryzują się jednolitą barwą, urozmaiconą drobnymi sękami.

Wciąż modny styl skandynawski
Styl skandynawski szybko zadomowił się w polskich mieszkaniach i domach i nic nie wskazuje na to, abyśmy szybko mieli z niego zrezygnować. Połączenie prostoty, oszczędnych środków wyrazu, jasnej palety barw i nawiązań do natury pozwala na zaaranżowanie pięknych, przytulnych i klimatycznych wnętrz, w których przyjemnie spędza się czas i odpoczywa. Mimo, że założenia tej stylistyki pozwalają na stosowanie w aranżacjach zarówno jasnych, jak i ciemnych podłóg, o wiele chętniej sięgamy po te pierwsze, ponieważ umożliwiają optyczne powiększenie wnętrza. Dla wzmocnienia tego efektu stosuje się też bielenie desek. Warto wspomnieć, że styl skandynawski występuje w kilku odsłonach, które pod pewnymi względami różnią się od siebie:
- szwedzkiej - surowej, eleganckiej i nowoczesnej; ściany są malowane na biały lub jasnoszary kolor, drewniana podłoga najczęściej również jest jasna, ponadto dodatki powinny być utrzymane w stonowanych barwach, a ich forma charakteryzować się prostotą;
- norweskiej - tutaj również mamy do czynienia z jasną paletą kolorów, na tle której powinno się pojawić wiele elementów wykonanych z drewna; w norweskich aranżacjach deski znajdują się nie tylko na podłodze, ale również na ścianach i sufitach, gdzie często poddaje się je bieleniu; jeśli chodzi o mniejsze elementy wyposażenia wnętrz, należy stosować je oszczędnie;
- duńskiej - ten rodzaj stylu skandynawskiego cechuje największa różnorodność barw - w towarzystwie podstawowej bieli pojawiają się zielenie, żółcie czy błękity; dużą wagę w urządzeniu pomieszczeń przykłada się do puszystych dywanów, grubych pledów i miękkich poduszek, dzięki którym wnętrze staje się przytulne i bardziej komfortowe; ta stylistyka obejmuje też wykorzystanie mebli z lat 50. i 70. - lub wzorowanych na nich, nowszych modelach.
Marka Baltic Wood ma w swojej ofercie produkt, który idealnie wpisze się w aranżację utrzymaną w stylu skandynawskim. Dębowa, rustykalna podłoga Dąb Cottage Ivory & Cream została uszlachetniona podwójną warstwą bejcy w kolorach kości słoniowej i kremowym oraz matowym lakierem. Deski są dostępne we wzorze 1-rzędowym i rozmiarze 2200 x 148 x 13.3 mm.

Wabi sabi - piękno niedoskonałości
Pod tym enigmatycznie brzmiącym pojęciem kryje się... akceptacja przemijania - tak w dużym skrócie można je wyjaśnić. Wabi sabi wzięło swój początek w japońskiej filozofii, a w praktyce oznacza umiejętność doceniania niedoskonałości i oznak naturalnego procesu starzenia się, między innymi przedmiotów użytkowych. Jest to zaprzeczenie konsumpcyjnego stylu życiu, który zakłada pozbywanie się starych i podniszczonych elementów wyposażenia wnętrz - i ciągłe zastępowanie ich nowymi. Takie działanie spotyka się jednak z coraz większą krytyką, w związku z jego negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Tymczasem wabi sabi zachęca do dalszego korzystania z mebli i przedmiotów, które zostały wyraźnie nadgryzione zębem czasu, a nawet więcej - do traktowania ich jako jeszcze bardziej cennych, ze względu na historię, jaka się z nimi wiąże.
We wnętrzach utrzymanych w tej stylistyce znajdziemy ściany z ubytkami tynku lub cegłami odsłoniętymi tylko w niektórych miejscach, drewniane podłogi z widocznymi pęknięciami i sękami czy lekko wypłowiałe kolory na ścianach i tapicerkach mebli wypoczynkowych. Wabi sabi to dostrzeganie piękna w rzeczach zużywających się w naturalnym procesie. Takie podejście do otaczającego nas świata z czasem przekłada się na stosunek do ludzi, ich wad i popełnianych błędów - a także do nas samych. Pomaga w zaakceptowaniu ułomności i przyjęciu postawy, że w pewien sposób może się ona stać wręcz zaletą.
Jaka podłoga będzie odpowiednia do wnętrza w stylu wabi sabi? Z pewnością Niedokończona historia marki Baltic Wood, ręcznie postarzana, z wykonaną fazą na długim i krótkim boku deski. Jest dostępna we wzorze 1-rzędowym i rozmiarze 2200 x 182 x 14 mm, ponadto jest wykańczana ręcznie wcieranym olejem ECO.

Drewniana podłoga to najlepszy wybór, bez względu na to, w jakim stylu planujemy urządzić mieszkanie lub dom. W ofercie marki Baltic Wood znajdziemy cały wachlarz produktów wysokiej jakości, które zachwycają walorami estetycznymi i świetnie wpisują się w trendy. Każdy z nich doskonale uzupełni już istniejącą lub dopiero planowaną aranżację, zapewni też komfort użytkowania.
- Więcej o:
Kontrasty we wnętrzach – jak łączyć przeciwieństwa, aby stworzyć harmonijną przestrzeń?
Meble z podświetleniem
Naturalna harmonia we wnętrzach inspirowana kamieniem, drewnem i piaskiem
Białe drzwi wewnętrzne w aranżacjach
Jak łączyć we wnętrzach drewno z Kolorami Roku 2025?
Aranżacja pełna energii – jak wprowadzić kolory i dynamikę do wnętrza?
Praktyczna i estetyczna szafa – klucz do uporządkowanego wnętrza
Drzwi w zgodzie z trendami