Trendy podłogowe: drewno i jego wykończenia

AS

Wybór odpowiedniego wykończenia podłogi wymaga dokładnego przemyślenia - w końcu będzie nam ona towarzyszyła dłużej niż meble czy dekoracje, które można wymienić szybko i o wiele mniejszym kosztem. Warto przeanalizować poszczególne elementy planowanej aranżacji, aby - w połączeniu z podłogą - stworzyć idealną kompozycję. Jakie trendy panują obecnie w wykończeniu podłóg i dlaczego najbardziej lubianym materiałem jest drewno?

Trendy podłogowe: drewno i jego wykończenia
Trendy podłogowe: drewno i jego wykończenia
Fot. Baltic Wood / Kolaż - Redakcja

Jeśli chodzi o trendy w aranżacji wnętrz, najważniejszym z całą pewnością jest inspiracja płynąca z natury. Wprowadzamy do wnętrz meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, korzystamy z palety kolorów nawiązujących do środowiska, coraz częściej staramy się też żyć w zgodzie z duchem ekologii i less waste. A kiedy przychodzi czas na wybór podłogi - najchętniej skłaniamy się ku drewnianemu wykończeniu. Jest powszechnie uważane za solidne, odporne i służące przez długie lata. Ponadto doskonale podkreśla charakter aranżacji i wprowadza do wnętrza ciepłą i przytulną atmosferę. Ale wybór podłogi nie kończy się na decyzji, że ma to być drewno - pozostaje jeszcze jego kolor, wielkość desek oraz sposób ułożenia. Co warto wiedzieć na ten temat, aby stworzyć aranżację zgodną z panującymi trendami?

Jednolita podłoga w strefie dziennej

Wraz z nastaniem mody na mieszkania, w których kuchnia jest połączona z pokojem dziennym, stanęliśmy przed wyzwaniem odpowiedniego wykończenia podłogi na styku tych dwóch stref. Przyzwyczajeni do stosowania płytek w pomieszczeniu kuchennym, przenosiliśmy te utarte schematy do wnętrz łączących tę funkcję z wypoczynkową. Od pewnego czasu takie rozwiązanie jest jednak wypierane przez jednolite wykończenie podłogi w całej strefie dziennej. Nie musimy już kierować się przeświadczeniem, że do aneksu kuchnnego nadaje się tylko gres lub płytki ceramiczne - z powodzeniem zastąpi je drewniana podłoga. Przy szczelnej instalacji wodnej i użytkowaniu dobrej jakości baterii zlewozmywakowej nie musimy obawiać się zalania, a co za tym idzie - zniszczenia drewna na podłodze. Wylanie wody przy zmywaniu lub gotowaniu też nie przyczyni się do pogorszenia jej stanu, jeśli szybko zostanie usunięta. Kładąc drewnianą podłogę w całej strefie dziennej zyskujemy ciekawy sposób na optyczne powiększenie wnętrza - jednolita podłoga na całej powierzchni sprawi bowiem, że wnętrze będzie się wydawało o wiele bardziej przestronne.

Kiedy już podejmiemy decyzję o zastosowaniu takiego rozwiązania, warto sięgnąć po Wisdom Dąb Cottage Cocoa Light. Jest to lekko opalana, trójwarstwowa drewniana podłoga, dostępna we wzorze długiej deski 1-rzędowej w rozmiarze 2200 x 182 x 14 mm. Powierzchnia podłogi Wisdom została uszlachetniona porcelanowym olejem ECO, a rys drewna uwydatniony w procesie szczotkowania. Deski posiadają mikrofazę wzdłuż długich i krótkich boków.

Podłoga drewniana WISDOM Dąb Cottage Cocoa Light 1R
Podłoga drewniana WISDOM Dąb Cottage Cocoa Light 1R
Baltic Wood

Nowoczesna jodełka

Wzór ten kojarzy się z wnętrzami pałacowymi i apartamentami w kamienicach, a niektórym również z czasami PRL-u. Tymczasem moda na jodełkę, bo o niej mowa, powróciła i coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten układ desek podłogowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod tym pojęciem kryje się tak naprawdę kilka wzorów: jodełka klasyczna, francuska i węgierska. Czym się od siebie różnią i co warto wiedzieć na ich temat?

  • francuska - ten wzór charakteryzuje się przycięciem desek pod kątem 45 stopni; ich krótsze boki schodzą się ze sobą, tworząc wyraźną linię w miejscu styku, a wizualnie deski układają się w kształt przypominający grot strzały,
  • węgierska - jodełka w tym wydaniu przypomina nieco francuską; różnica polega na innym kącie przycięcia krótszego boku deski - 60 stopni zamiast 45,
  • klasyczna - wzór o tej nazwie cechuje ułożenie desek, które nie wymaga wcześniejszego przycięcia boków; dodatkowo jodełka klasyczna może występować jako pojedyncza (najbardziej popularna), podwójna oraz potrójna.

Świetnie sprawdzą się w takim układzie deski Baltic Wood Reflection Dąb Cottage, wykończone transparentnym olejem ECO. Ultra gruba warstwa wierzchnia pozwala na renowację podłogi aż do 9 razy. Podłoga posiada wyrazistą strukturę za sprawą procesu szczotkowania powierzchni. Deski są dostępne we wzorze 1-rzędowym i rozmiarze 1080 x 148 x 14.6 mm, ponadto charakteryzują się jednolitą barwą, urozmaiconą drobnymi sękami.

Podłoga drewniana Reflection Dąb Cottage 1R
Podłoga drewniana Reflection Dąb Cottage 1R
Baltic Wood

Wciąż modny styl skandynawski

Styl skandynawski szybko zadomowił się w polskich mieszkaniach i domach i nic nie wskazuje na to, abyśmy szybko mieli z niego zrezygnować. Połączenie prostoty, oszczędnych środków wyrazu, jasnej palety barw i nawiązań do natury pozwala na zaaranżowanie pięknych, przytulnych i klimatycznych wnętrz, w których przyjemnie spędza się czas i odpoczywa. Mimo, że założenia tej stylistyki pozwalają na stosowanie w aranżacjach zarówno jasnych, jak i ciemnych podłóg, o wiele chętniej sięgamy po te pierwsze, ponieważ umożliwiają optyczne powiększenie wnętrza. Dla wzmocnienia tego efektu stosuje się też bielenie desek. Warto wspomnieć, że styl skandynawski występuje w kilku odsłonach, które pod pewnymi względami różnią się od siebie:

  • szwedzkiej - surowej, eleganckiej i nowoczesnej; ściany są malowane na biały lub jasnoszary kolor, drewniana podłoga najczęściej również jest jasna, ponadto dodatki powinny być utrzymane w stonowanych barwach, a ich forma charakteryzować się prostotą;
  • norweskiej - tutaj również mamy do czynienia z jasną paletą kolorów, na tle której powinno się pojawić wiele elementów wykonanych z drewna; w norweskich aranżacjach deski znajdują się nie tylko na podłodze, ale również na ścianach i sufitach, gdzie często poddaje się je bieleniu; jeśli chodzi o mniejsze elementy wyposażenia wnętrz, należy stosować je oszczędnie;
  • duńskiej - ten rodzaj stylu skandynawskiego cechuje największa różnorodność barw - w towarzystwie podstawowej bieli pojawiają się zielenie, żółcie czy błękity; dużą wagę w urządzeniu pomieszczeń przykłada się do puszystych dywanów, grubych pledów i miękkich poduszek, dzięki którym wnętrze staje się przytulne i bardziej komfortowe; ta stylistyka obejmuje też wykorzystanie mebli z lat 50. i 70. - lub wzorowanych na nich, nowszych modelach.

Marka Baltic Wood ma w swojej ofercie produkt, który idealnie wpisze się w aranżację utrzymaną w stylu skandynawskim. Dębowa, rustykalna podłoga Dąb Cottage Ivory & Cream została uszlachetniona podwójną warstwą bejcy w kolorach kości słoniowej i kremowym oraz matowym lakierem. Deski są dostępne we wzorze 1-rzędowym i rozmiarze 2200 x 148 x 13.3 mm.

Dąb Cottage 1R Ivory & Cream lakier mat szczotkowany
Dąb Cottage 1R Ivory & Cream lakier mat szczotkowany
Baltic Wood

Wabi sabi - piękno niedoskonałości

Pod tym enigmatycznie brzmiącym pojęciem kryje się... akceptacja przemijania - tak w dużym skrócie można je wyjaśnić. Wabi sabi wzięło swój początek w japońskiej filozofii, a w praktyce oznacza umiejętność doceniania niedoskonałości i oznak naturalnego procesu starzenia się, między innymi przedmiotów użytkowych. Jest to zaprzeczenie konsumpcyjnego stylu życiu, który zakłada pozbywanie się starych i podniszczonych elementów wyposażenia wnętrz - i ciągłe zastępowanie ich nowymi. Takie działanie spotyka się jednak z coraz większą krytyką, w związku z jego negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Tymczasem wabi sabi zachęca do dalszego korzystania z mebli i przedmiotów, które zostały wyraźnie nadgryzione zębem czasu, a nawet więcej - do traktowania ich jako jeszcze bardziej cennych, ze względu na historię, jaka się z nimi wiąże.

We wnętrzach utrzymanych w tej stylistyce znajdziemy ściany z ubytkami tynku lub cegłami odsłoniętymi tylko w niektórych miejscach, drewniane podłogi z widocznymi pęknięciami i sękami czy lekko wypłowiałe kolory na ścianach i tapicerkach mebli wypoczynkowych. Wabi sabi to dostrzeganie piękna w rzeczach zużywających się w naturalnym procesie. Takie podejście do otaczającego nas świata z czasem przekłada się na stosunek do ludzi, ich wad i popełnianych błędów - a także do nas samych. Pomaga w zaakceptowaniu ułomności i przyjęciu postawy, że w pewien sposób może się ona stać wręcz zaletą.

Jaka podłoga będzie odpowiednia do wnętrza w stylu wabi sabi? Z pewnością Niedokończona historia marki Baltic Wood, ręcznie postarzana, z wykonaną fazą na długim i krótkim boku deski. Jest dostępna we wzorze 1-rzędowym i rozmiarze 2200 x 182 x 14 mm, ponadto jest wykańczana ręcznie wcieranym olejem ECO.

Podłoga dębowa Niedokończona historia
Podłoga dębowa Niedokończona historia
Baltic Wood

Drewniana podłoga to najlepszy wybór, bez względu na to, w jakim stylu planujemy urządzić mieszkanie lub dom. W ofercie marki Baltic Wood znajdziemy cały wachlarz produktów wysokiej jakości, które zachwycają walorami estetycznymi i świetnie wpisują się w trendy. Każdy z nich doskonale uzupełni już istniejącą lub dopiero planowaną aranżację, zapewni też komfort użytkowania.

    Więcej o: