Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Umywalki do łazienki: co warto wiedzieć przed zakupem? Umywalki łazienkowe

Tekst: Ewa Stroik

Umywalki do łazienki to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Można wybrać ich rodzaj i styl, a także pasujące do nich baterie. Kto chce odejść od schematów, nie będzie miał problemu ze znalezieniem modelu zarówno funkcjonalnego, jak i przyciągającego uwagę. Na jakie umywalki do łazienki warto zwrócić uwagę?

umywalki do łazienki
Kolekcja Lotos
Devo

Umywalki do łazienki

Aby sprostać oczekiwaniom wszystkich domowników, a  do tego zachować estetyczny wygląd łazienki, warto przemyśleć każdy szczegół aranżacji. Głównymi zasadami projektowania powinny być ergonomia i funkcjonalność. Poszukiwanie rozwiązań, dzięki którym w naszej łazience będzie wygodnie i komfortowo, wymusza na nas podział tego pomieszczenia na różne strefy, w tym część z umywalką. Wszystkie urządzenia w łazience powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby użytkowanie ich było wygodne i  bezproblemowe. Przede wszystkim trzeba dostosować wysokości do wzrostu domowników. Dotyczy to zwłaszcza umywalki i szafek podumywalkowych.

Zobacz także... W stylu art déco. Kolekcja Cristal 2.0 spod kreski Krzysztofa Chróścielewskiego

Zobacz także... Z wizytą u projektantki wnętrz: łazienka Katarzyny Szostakowskiej

Zobacz także... Projektowanie łazienki - jak urządzić funkcjonalną i wygodną łazienkę?

Umywalka nablatowa

Umywalki do łazienki montowane na blacie są wygodne w użytkowaniu, umożliwiają dowolną aranżację przestrzeni pod umywalką. Od małych po sporych rozmiarów, okrągłe, owalne i prostokątne oraz ustawiane podwójnie – rozwiązań z wykorzystaniem tych modeli jest dużo. Umywalki nablatowe stawia się na blat, bez dodatkowego mocowania do ściany. Co więcej, przy wyborze umywalki do łazienki mamy dwie opcje jej montażu – na blacie lub na szafce. Z kolei zaletą modeli wpuszczanych w blat jest dużo miejsca wokół umywalki. Pod blatem zazwyczaj mieści się szafka, która chowa armaturę i daje dodatkowe miejsce na akcesoria. Rozmiar umywalki zależy przede wszystkim od miejsca w łazience. Szerokość umywalki wpuszczanej w blat 60 cm to standard, chociaż możemy dobrać także większe. A jeśli chcemy oryginalnie zaaranżować łazienkę, warto skusić się na umywalkę wpuszczaną w blat bez otworu na baterię, którą potem zamontujemy osobno.

Zobacz także... Nowoczesne łazienki: wybieramy wyposażenie

Zobacz także... Od kultury do natury - seria White Tulip projektu Philippe'a Starcka

Zobacz także... Modna łazienka: płytki, armatura, akcesoria

Umywalki do łazienki: podwieszane lub stojące

Umywalka podwieszana często montowana jest w mieszkaniach z niewielką łazienką. Jej montaż jest szybki i nieskomplikowany – polega na całościowym wbudowaniu w ścianę. Dodatkowo można ją montować na dowolnej wysokości. Niektóre modele umywalek wiszących montowane są za pomocą postumentów lub półpostumentów. Ukrywają one instalację, lecz także zabezpieczają umywalkę przed spadnięciem na podłogę. Podobną funkcję do półpostumentu i postumentu pełni stelaż. Prawdziwą ozdobą łazienki są umywalki wolno stojące. Pamiętajmy jednak, że specyficzne kształty i sposób montażu bez zabudowy sprawiają, że umywalki te zajmują dość dużo miejsca.

Umywalki do łazienki: jaka wielkość?

Najmniejsze modele umywalek mają 35-40 cm szerokości (lub średnicy), więc sprawdzą się w małych łazienkach albo toaletach. Szerokość typowych umywalek wynosi najczęściej 50-65 cm. To wystarczy, by wygodnie korzystać z nich w łazienkach o średniej powierzchni, w których trzeba dobrze wykorzystać każdy centymetr. W większych pomieszczeniach bez problemu zmieszczą się zarówno pojedyncze umywalki o szerokości 100 cm, jak i modele podwójne – o szerokości 120 cm. Popularnym rozwiązaniem jest montowanie dwóch pojedynczych umywalek na wspólnym blacie. Poza szerokością istotna jest też głębokość misy – może wynosić od 3 do ponad 30 cm. Bardzo płytkie umywalki są efektowne, ale powinny być szerokie, inaczej woda będzie się rozchlapywać na boki.

Umywalki do łazienki: w parze z baterią

Wybór baterii do umywalki warto przemyśleć. Nie chodzi tylko o wygląd, lecz także o proporcje. Do małej misy nie dobierajmy dużej i wysokiej baterii, bo woda będzie się rozpryskiwała poza umywalkę. I odwrotnie – niewielka bateria nie sprawdzi się w zestawie z dużą umywalką. Ważny jest też sposób montażu – zależy od tego, jak poprowadzone są instalacje wodne. Baterie mogą być mocowane tradycyjnie, a więc na ścianie nad umywalką. W nowoczesnych łazienkach chętniej stosuje się jednak montaż podtynkowy, czyli w ścianie, gdzie ukryty zostaje cały mechanizm wewnętrzny, a na zewnątrz widać tylko maskownicę, uchwyt i wylewkę. Decyzję o takim typie baterii należy podjąć, zanim położymy kafelki. Alternatywą dla baterii ściennych są modele stojące, inaczej sztorcowe. Montuje się je na obrzeżu umywalki, która ma w tym celu wykonany specjalny otwór. Innym rozwiązaniem jest mocowanie na blacie, obok umywalki. Baterie nablatowe charakteryzują się nieco wyższym korpusem i dłuższą wylewką. Wybór mamy również pomiędzy tradycyjnymi bateriami z kurkami a modelami jednouuchwytowymi.

Zobacz także...

Umywalki do łazienki: wykorzystaj przestrzeń

W łazience potrzebujemy też mebli. W skład kolekcji wchodzą zwykle moduły o różnej wielkości i funkcjach, a łączy je jeden styl, kolor i zdobienia. Dzięki temu, dobierając meble odpowiednie do wielkości łazienki, mamy pewność, że stworzymy spójne wnętrze. Aranżację najlepiej zacząć od szafki podumywalkowej. W jej szufladach, umieszczonych tuż pod blatem, schować można wszystkie potrzebne akcesoria. W łazience z pewnością przyda się też wysoka szafka wisząca, nazywana słupkiem. W jej wnętrzu ukryjemy większe i rzadziej używane akcesoria łazienkowe. Warto zwrócić uwagę na wymiary słupków – te głębsze są pojemniejsze, ale sięganie do ich wnętrza może być kłopotliwe. Płytsze słupki mają tę zaletę, że doskonale pasują nawet do małej łazienki, a wszystkie kosmetyki schowane wewnątrz są łatwo dostępne. W łazience można też umieścić praktyczną szafkę z blatem. Schowamy w niej nie tylko kosmetyki, po które rzadziej sięgamy, na jej blacie możemy ustawić dekoracje dodające wnętrzu osobistego charakteru.

Zobacz także... Modne meble do łazienki. 5 trendów łazienkowych na 2022 rok

    Więcej o:

Skomentuj:

Umywalki do łazienki: co warto wiedzieć przed zakupem? Umywalki łazienkowe