„W Gdyni nie pada”: wystawa historyczno-sensoryczna w Muzeum Miasta Gdyni od 7.07.2024 do 28.02.2025 r.
Wspomnienia z dzieciństwa to skarb, który nosimy w sobie przez całe życie. Wypełnione dźwiękiem morza, ciepłem piasku pod stopami i czystą radością oraz beztroskim śmiechem, budzą w nas tęsknotę za dzieciństwem, za tym, by znów przeżywać te chwile – widzieć, czuć, dotykać. Tę podróż w czasie umożliwia wystawa "W Gdyni nie pada", zaprojektowana przez Dorotę Terlecką z Biura Kreacja.
"W Gdyni nie pada" to nowatorska wystawa historyczno-sensoryczna, która przekracza standardy współczesnych muzeów. Otwarta od 7 lipca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. w Muzeum Miasta Gdyni, stanowi hołd dla gdyńskiego letniska z pierwszych trzech dekad XX wieku. Kuratorka Gosia Bujak, graficzka Eugenia Tynna oraz architektka Dorota Terlecka stworzyły wystawę będącą swoistym listem miłosnym do Gdyni.
– Kiedy kuratorka Gosia Bujak przyszła do naszej pracowni z pomysłem na historyczno-sensoryczną wystawę o Gdyni, spełniło się nasze marzenie – wspomina Dorota Terlecka. – Jako rodowita Gdynianka jestem coraz bardziej świadoma, jak wiele mi to miasto daje. Tworząc wystawę razem z Gosią i Eugenią, pracowałyśmy w atmosferze współpracy i synergii – dodaje Terlecka, właścicielka Biura Kreacja.
– "W Gdyni nie pada" to popularne powiedzenie, symbol nadziei, że nic, nawet pogoda, nie zrujnuje wypoczynku – wyjaśnia Bujak.
Wystawa zabiera zwiedzających w podróż do przedwojennej, romantycznej Gdyni-letniska, oferując doświadczenia dla zmysłów: dotykanie, obserwowanie, słuchanie, a nawet odkrywanie zmysłu propriocepcji, który często jest pomijany.
Nowoczesna koncepcja wystawy nawiązuje do najnowszych trendów edukacji muzealnej, oferując innowacyjne i wielozmysłowe doświadczenie. Zainspirowana przyrodą i kuracyjną infrastrukturą Gdyni z początku XX wieku, zachęca do aktywnego uczestnictwa: brykania, biegania, dotykania i hałasowania, a jednocześnie przybliża historię nadbałtyckiego wybrzeża. To przyjazna rodzinom przestrzeń, dostępna dla odbiorców w różnym wieku, która w nowy sposób przybliża historię gdyńskiego letniska.
Morze, piasek… i glony – Gdynia jako letnisko była zawsze obietnicą udanego wypoczynku i plażowych przyjemności. Tę ideę uchwyciła wystawa, której koncepcja nawiązuje do marzeń z dzieciństwa. Można tu zanurzyć się pod wodą i podziwiać lokalne ryby, a następnie wynurzyć się, by oglądać całą ekspozycję. Wystawa ukazuje ulotne chwile radości i beztroski, oddane także w towarzyszących jej zdjęciach – zarówno współczesnych, jak i archiwalnych. Każdy z nas ma takie zdjęcia z dzieciństwa, a wystawa pozwala stworzyć nowe wspomnienia.
Wystawa nie tylko pobudza zmysły, ale także eksploruje te mniej oczywiste aspekty plażowego życia, jak glony czy kamienie. Współpracując z lokalnym Mona Rena Studio, stworzono instalacje z tkaniny i wełny owczej, które odwzorowują morskie glony. Miękkie otoczaki natomiast zachęcają do interakcji.
Wystawa przenosi także zwiedzających w czasy, gdy na plażach Gdyni królowały pantalony i kapelusze. W jednej z sal można podziwiać i dotykać plażową modę tamtych lat, a nawet zrobić sobie zdjęcie w dawnych strojach. Wystawa oddaje atmosferę ówczesnych nadmorskich kurortów, w tym słynnego klifu orłowskiego, który stanowił wyzwanie wspinaczkowe. W ramach ekspozycji można zjechać z "piaszczystego" zbocza klifu i dotknąć jego struktur.
To nie tylko instalacje, ale także bogata warstwa historyczna, przekazana w przystępny sposób zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wystawa zachęca do interakcji – już na wejściu trzeba zdjąć buty, aby poczuć klimat letniska. Dzieci i dorośli, bez wszechobecnych ekranów i słuchawek, mogą zanurzyć się w atmosferze Gdyni z dawnych lat i doświadczyć jej historię wszystkimi zmysłami.
Wystawa nie powstałaby bez wsparcia partnerów.
– Cieszy nas, że mogliśmy zaangażować naszych klientów komercyjnych w ten projekt – mówi Terlecka.
Dzięki ich wsparciu udało się wzbogacić wystawę o unikatowe elementy, tworząc wyjątkową przestrzeń pełną ekscytujących doznań i historii.
***
„W Gdyni nie pada”: wystawa historyczno-sensoryczna w Muzeum Miasta Gdyni
- Kuratorka: Małgorzata Bujak
- Projekt wystawy: Biuro Kreacja: Dorota Terlecka, Marta Pruszyńska
- Grafika: Eugenia Tynna
- Zdjęcia: Maja Tybel, Alina Żemojdzin
- Partnerzy: Flowair, Poltops, Pinio, Ladeco, Mapalu, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
- Więcej o:
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Konkurs „Roca One Day Design Challenge” 2024 już 28 listopada w BUW w Warszawie – zarejestruj swój udział!
Laureaci konkursu Dobry Wzór 2024
Jubileuszowe Targi Slow Weekend i nowe wyróżnienia dla polskich marek
Thermomix® sprawi, że święta będą wyjątkowe! Poznaj limitowaną wersję urządzenia
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract
Showroom Malwiny Konopackiej w DOMOTECE – nowy wymiar designu na warszawskim Targówku
Kuchinox na Targach Warsaw Home 2024