Własny sklep internetowy – sposób na prowadzenie biznesu z dowolnego miejsca
E-commerce stale się rozwija, wobec czego wiele osób nadal rozważa wejście do tej branży. Nic w tym dziwnego – prowadzenie sklepu internetowego to szansa na łączenie pasji zarobkiem oraz pracę zdalną z dowolnego miejsca, w tym z zacisza własnego domu. Jakie jeszcze są zalety handlu online i kiedy warto wziąć pod uwagę tę opcję?
Praca w zaciszu własnego domu – jakie są jej zalety?
Wiele osób marzy o możliwości wykonywania pracy z dowolnego miejsca w kraju czy za granicą. Taki tryb pozwala na zarobek z zacisza własnego domu, a nawet hotelu na drugim końcu kraju czy globu. Docenią go w szczególności osoby chcące nacieszyć się swoimi czterema kątami, a także ci, którzy chętnie i często podróżują.
Dzięki pracy zdalnej o wiele łatwiej zarządzać czasem – pozwala ona m.in. zaoszczędzić mnóstwo godzin, zazwyczaj poświęcanych na dojazdy do firmy.
Co więcej, zarobek online może być rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn są zmuszone do przebywania w pobliżu swojego miejsca zamieszkania przez większość dnia.
Udogodnieniem w postaci pracy zdalnej cieszy się obecnie wielu specjalistów, w tym m.in. osoby z branży IT, marketingu czy HR. Poszczególne profesje pozwalają więc na wykonywanie obowiązków zawodowych z własnych czterech kątów na etacie.
Ponadto możliwość zarabiania przez internet mają osoby pracujące w niektórych sektorach jako freelancerzy, a także ci, którzy zdecydowali się na prowadzenie własnej działalności (rejestrowanej lub nieewidencjonowanej), np. sklepu internetowego.
Sklep online – dlaczego warto go założyć?
E-commerce to handel w wydaniu na miarę współczesnych czasów. Pozwala on czerpać pełnymi garściami z wielu korzyści, jakie daje użytkownikom dostęp do internetu.
Założenie własnego sklepu internetowego może być pomysłem na efektywny i dochodowy biznes. Niektórzy decydują się na łączenie tej działalności z pracą na etacie, inni traktują sprzedaż online jako pewnego rodzaju hobby i przetestowanie swoich umiejętności, a jeszcze inni postanawiają skupić się na e-handlu w stu procentach.
Co skłania do tego, aby spróbować swoich sił w e-commerce i otworzyć własny sklep internetowy?
Minimalizacja kosztów i łatwość wejścia na rynek
Jedną z kluczowych zalet sprzedaży online jest szansa na znaczną redukcję kosztów, które trzeba pokryć, aby wystartować z biznesem. Jest to szczególnie korzystne dla osób niedysponujących dużym kapitałem początkowym. Dzięki temu mogą one wdrożyć i sprawdzić swój pomysł, a jednocześnie nie ponosić w związku z tym wysokiego ryzyka.
Co więcej, poszczególne rozwiązania w e-commerce pozwalają bardzo szybko wkroczyć na rynek i rozpocząć sprzedaż niemal od zaraz. Dotyczy to m.in. osób, które zdecydowały się na wykorzystanie gotowej platformy e-commerce takiej jak Sky-Shop.
Jest to rozwiązanie abonamentowe w formie oprogramowania typu SaaS. Wśród jego zalet można wymienić m.in. błyskawiczną konfigurację sklepu oraz dostęp do gotowych bramek płatności czy pomocy technicznej. Sky-Shop oferuje także możliwość sprzedaży na platformach marketplace czy integracji z usługami hurtowni dropshippingowych oraz firm kurierskich.
Jedną z metod, która pozwala sprawnie wejść na rynek, a jednocześnie uniknąć inwestowania w zakup lub wynajem przestrzeni magazynowej czy asortymentu, jest sprzedaż w ramach wspomnianego dropshippingu. W takim przypadku wysyłka towaru do klienta przebiega bezpośrednio od jego dostawcy (producenta, hurtownika).
Właściciel e-sklepu odpowiada więc tylko za to, aby dotrzeć z ofertą do odpowiedniej grupy docelowej. Warto podkreślić, że zamawia i płaci on za towar dopiero wtedy, gdy ktoś rzeczywiście go kupi.
Połączenie pasji z biznesem
Dla niektórych przedsiębiorców własna działalność online jest sposobem na urzeczywistnienie swoich marzeń o wykonywaniu pracy, która wywodzi się z pasji i zwyczajnie sprawia im przyjemność.
Przykładem są liczne e-sklepy oferujące swoim klientom artykuły typu handmade. Mogą to być np. własnoręcznie wykonywana biżuteria czy meble, akcesoria i dodatki do wnętrz. Właściciel sklepu internetowego ma szansę dotrzeć ze swoimi wyrobami do szerokiego grona odbiorców, a tym samym zarabiać na swoim hobby.
Wiele osób decyduje się traktować tego typu przedsięwzięcie jako dodatkowe źródło zarobku i łączy je np. z pracą na etacie. Pozwala im to na zachowanie płynności i stabilności zatrudnienia, a jednocześnie sporą dozę swobody i niezależności we własnym biznesie.
Co więcej, prowadzenie e-sklepu może wówczas przebiegać na podstawie działalności nieewidencjonowanej. Oczywiście wiąże się to z koniecznością spełnienia kilku warunków (m.in. przychody z tytułu działalności sklepu w żadnym miesiącu nie mogą przekraczać 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę).
Kluczową zaletą działalności nierejestrowanej jest brak wymogu opłacania składek ZUS, co pozwala znacznie zredukować koszty otwarcia sklepu, zwłaszcza w zestawieniu z nieuniknionym w takiej sytuacji podatkiem dochodowym.
Globalny zasięg i brak ograniczeń
Łatwość wejścia na rynek, praca zdalna czy minimalizacja ryzyka związanego z prowadzeniem biznesu to nie jedyne korzyści otwarcia sklepu online. Nie należy zapominać o kluczowych cechach przestrzeni internetu, które przekładają się na specyfikę sprzedaży online. Są to praktycznie nielimitowany zasięg i brak ograniczeń.
Prowadząc e-sklep, sprzedawca ma dostęp do całej rzeszy klientów nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Ponadto może docierać do nich za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji, dzięki czemu trafia do znacznie szerszego grona, niż miałoby to miejsce w przypadku sprzedaży stacjonarnej.
Brak ograniczeń stanowi zaletę również z perspektywy potencjalnych klientów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobili oni zakupy o dowolnej porze dnia czy nocy. Dodatkowo mają dostęp do zróżnicowanego asortymentu i mogą porównywać oferty różnych sklepów, aby finalnie wybrać tę najkorzystniejszą.
Własny biznes w postaci sklepu internetowego to mnóstwo szans, korzyści i możliwości. Oczywiście tak, jak każda inna działalność wymaga on analizy rynku, określenia grupy docelowej, opracowania odpowiedniego planu i właściwej promocji, co bez dwóch zdań wymaga czasu.
- Więcej o:
PAVA design i oszczędność - jak wybierać produkty przyjazne środowisku bez kompromisów
Blacha trapezowa na naszym dachu. Jak ją układać?
Kompletny system dachowy- gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa na lata
Dom wolny od ciężaru sezonu grzewczego – dlaczego warto postawić na prefabrykaty?
Wybierajcie świadomie - dla siebie i dla planety!
Kompletny system dachowy i Gwarancja Systemowa – optymalna oferta dla każdego inwestora
Czy tanie baterie łazienkowe mogą być dobre?
Kiedy warto wymienić okna w domu? 5 sygnałów, że czas na zmianę