Łódź Design Festiwal 2009 - relacja, cz. I

Marta Lubaszewska

Główny weekend festiwalu już za nami. Na szczęście wydarzenie potrwa do końca października.

Łódź Design Festiwal 2009 - wystawa Upstream/Design Tales
Łódź Design Festiwal 2009 - wystawa Upstream/Design Tales
fot. Marta Lubaszewska

 

Na Łódź Design Festiwal nie powinno zabraknąć nikogo, kto choć trochę interesuje się designem. Domosfera, jako patron medialny wydarzenia, była obecna podczas głównego weekendu festiwalowego. To co tam zobaczyliśmy, to prawdziwy raj dla fanów wzornictwa.

Nie bez przesady można powiedzieć, że w październiku Łódź staje się stolicą Polskiego Designu. 

 

Łódź Design Festiwalfot. Marta Lubaszewska - Łódź Design Festiwal 2009

 

Wykłady, warsztaty i w sumie aż 41 wystaw. Najlepsze projekty z Polski i ze świata. Młodzi projektanci, a także uznane nazwiska mistrzów. Formy użytkowe, grafika, architektura oraz moda. A wszystko to rozprzestrzenione na całe miasto. Trudno znaleźć czas i energię aby  zobaczyć całość i we wszystkim uczestniczyć.

W tym roku w ramach festiwalu odbywają się aż trzy główne wystawy kuratorskie. Relację o tym co dzieje się w Łodzi zacznę właśnie od nich.

 

Wystawa Upstream/Design Tales

To  wystawa, której kuratorem jest Agnieszka Jacobson - Cielecka: "Projektanci, których zaprosiłam do wystawy, idą pod prąd masowej unifikacji. Idą własną drogą. Na projektowanych rzeczach odciskają piętno swojej osobowości i wrażliwości. Ich dzieła sprawiają czasem wrażenie jakby żyły własnym życiem, wymknęły się z rąk swego twórcy"- mówi.

 

Łódź Design Festiwal - Wystawa Upstream / Design Tales

fot. Marta Lubaszewska - wystawa Upstream/Design Tales -  lampa proj. PUDELSKERN

 

Projekty, które można zobaczyć na wystawie balansują na pograniczu sztuki i designu. Trudne do zaszufladkowania, dalekie od schematów, ciekawe i niepowtarzalne. Każdy przedmiot wywołuje jakieś indywidualne  emocje. U każdego zapewne inne, zależnie od skojarzeń i wspomnień, do których odsyła. Wobec żadnego nie pozostaniemy obojętni.

 

Wystawa to projekty 22 artystów z Polski i ze świata. Min. Agnieszki Bar i Kariny Marusińskiej, grupy MALAFOR, Pieke Bergmans, Alesandro Dubini, Ibride.

 

Wystawa non object ive

To kuratorska wystawa Marka Cecuły, znanego artysty ceramika, designera. Tematem wystawy jest ceramika .

"Non object ive" prezentuje artystów, designerów i ceramików, którzy rzucają wyzwanie panującym normom, stosując eksperymentalne metody pracy i modyfikują przemysłowy produkt, by poszerzyć tradycyjne pojmowanie sztuki ceramicznej." - tak o wystawie opowiada Cecuła.

 

Łódź Design Festiwal - wystawa non object ive

fot. Marta Lubaszewska - wystawa non object ive - na pierwszym planie wazon Tank You - proj. Thierry D'istra; na drugim planie kolekcja Dutch Disturbance - proj. Judith Van Den Boom

 

Ta wystawa to moim zdaniem najciekawsza ekspozycja podczas Festiwalu. Pokazuje jak nieszablonowo można traktować materiał, który jest z nami od wieków. Różne kierunki rozwoju współczesnej ceramiki, mniej lub bardziej nowatorskie zaskakują nowym wymiarem i podejściem. Tradycyjna sztuka ceramiczna zyskuje nowy kształt i wydźwięk. 

 

Łódź design festiwal - wystawa non object ive

fot. Marta Lubaszewska - wystwa non object ive - praca proj. Michael Eden - w produkcji zastosowano metodę Rapid oraz powłokę z niewypalonej ceramiki

 

Ciekawym jest to jak wielu projektantów sięga po ten tradycyjny materiał. Jak się okazuje ceramika może inspirować i dawać wprost nieograniczone możliwości tworzenia nowych, pomysłowych produktów.

Wazony - czołgi, porcelanowe pistolety na wodę, minutniki w kształcie granatów to projekty, które wzbudzały zarówno zachwyt jak i nie skrywane zaskoczenie na twarzach zwiedzających.

Niektóre eksponaty balansują na granicy sztuki i designu . Tracą  funkcjonalność na rzecz swojej unikalności.

Na wystawie można również zobaczyć projekty kuratora, Marka Cecuły.

 

Wystawa Surtido

Kuratorska wystawa Tomka Rygalika prezentuje projekty członków hiszpańskiej grupy Surtido.

"Wprowadzenie młodych, utalentowanych hiszpańskich projektantów na kształtującą się polską scenę designu ma wywołać dyskusję, która wykroczy daleko poza kwestię związku między projektem i przemysłem"  - opisuje Rygalik.

 

Łódź design festiwal - wystawa Surtido

fot. Marta Lubaszewska - wystawa Surtido, projekty stworzone w ramach Surtido de Mutaciones

Na wystawie zaprezentowano min. projekty zrealizowane  w ramach Surtido de Mutaciones. Są to przedmioty zaprojektowane z istniejących komponentów firmy Ikea. Proste, a zarazem zaskakujące jak wiele można wymyślić z tych najpopularniejszych mebli świata. 

Wyeksponowane na podestach z pociętej płyty pilśniowej inne projekty Surtido są równie niekonwencjonalne i świeże.

Pendrive w kształcie Matki Boskiej, aluminiowy stojak na szynkę czy....Coolsex, czyli kawałek celulozy służący do jednorazowego użycia, zapewniający komfort , higienę oraz dyskrecję niezbędne w przypadki cyberseksu - to tylko niektóre z nieoczekiwanych projektów prezentowanych na wystawie.

 

Wszystkie trzy główne wystawy można oglądać  do 31 października.

Zobacz więcej zdjęć >>

O tym co można zobaczyć na wystawach towarzyszących w kolejnej części naszej festiwalowej relacji.

 

Marta Lubaszewska

 

zobacz także:

Nagrody w konkursie make me! rozdane

Przywieź sobie pamiątkę z Polski

Łódź stolica polskiego designu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj:

Łódź Design Festiwal 2009 - relacja, cz. I