Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polski projekt: meble w stylu vintage - FIN i NEON

red.

Tomasz Augustyniak zaprojektował dla Marbet Style wyjątkowe kolekcje mebli, nawiązujące stylistyką do polskiego modernizmu lat 50. i 60. XX wieku.

Lata 50. i 60. XX wieku to złoty okres w polskim wzornictwie. W tym okresie powstawały projekty m. in. Teresy Kruszewskiej, Romana Modzelewskiego i Danuty Paprowcz-Michno. Tomasz Augustyniak, jeden z najbardziej utytułowanych polskich projektantów, laureat nagrody Designer Roku 2010, stworzył nowe kolekcje dla Marbet Style, czerpiąc inspiracje z tworzonych wtedy przedmiotów użytkowych.

Meble FIN i NEON przeznaczone są do przestrzeni publicznej, ale świetnie sprawdzą się również w domach. Zaprojektowane przez Augustyniaka meble to lekkie bryły o prostych liniach i harmonijnych kształtach. Wykonane zostały z naturalnych materiałów z niezwykłą starannością i dbałością o detale. Charakterystyczna dla obu kolekcji jest wysokogatunkowa wełna wykorzystana do tapicerowania sof i foteli - produkowana i barwiona na specjalne zamówienie producenta przez działający od ponad pół wieku zakład włókienniczy z Bielska-Białej.

Kolekcja FIN to nowa interpretacja stylu retro na bazie naturalnej, drewnianej sklejki. W zamyśle producentów przeznaczona jest głównie do aranżacji otwartych przestrzeni (np. poczekalni lub gabinetów), ale znakomicie będzie wyglądać również w prywatnych wnętrzach.

- W kolekcji FIN zdecydowałem się na zastosowanie sklejki giętej w jednej płaszczyźnie, czyli najprostszej formy siedziska i oparcia. Proste linie i promienie oraz czarny kolor drewnianych nóg przypominają formy mebli, telewizorów i radioodbiorników z lat sześćdziesiątych - mówi Tomasz Augustyniak, projektant kolekcji.

Zróżnicowane kolorystycznie obicia siedzisk oraz profilowane kształtki sklejkowe w naturalnych brązach: odcieniach dębu, orzecha amerykańskiego i brzozy, dają możliwość dopasowania kolekcji do każdego wnętrza - ocieplając je i nadając mu przyjemny, domowy charakter. Zestaw mebli FIN składa się z fotela, dwu- oraz trzyosobowej sofy i stolika. Sofy i fotele FIN dostępne są w wersji z podłokietnikami lub bez nich, na podstawie drewnianej w kolorze czarnym lub metalowej - chromowanej. Stoliki produkowane są w dwóch rozmiarach - z blatem kwadratowym: 70 cm x 70 cm lub prostokątnym: 120 cm x 70 cm.

Kolekcja NEON jest świeżą i oryginalną interpretacją fotela kubełkowego prosto z czarno-białego filmu. Co ciekawe, ten sam model dostępny jest w trzech rozmiarach: S,M i L. Oparcia o regularnym kształcie, podkreślonym z zewnątrz subtelnym ścięciem, umieszczone na wysokich nogach to główna cecha mebli z tej kolekcji.

- Kolekcja foteli NEON w trzech wersjach gabarytowych, ale o tej samej wysokości nóg, może się znakomicie wpisywać w różne przestrzenie: od małych powierzchni do reprezentacyjnych gabinetów. Celowym zabiegiem jest powiększanie rozmiarów kolejnych wersji foteli poprzez zmianę szerokości i głębokości, z pozostawieniem tych samych wysokości - tłumaczy Augustyniak.

Fotel NEON zakłada także możliwość kombinacji różnych rodzajów podstaw. Dla wszystkich trzech rozmiarów przewidziana została podstawa w formie nóżek stalowych lub drewnianych (w kolorze dębu lub buku). Dodatkowo, dla foteli w rozmiarze S możliwy jest wybór podstawy talerzowej, wykonanej ze stali szczotkowanej. Meble wyposażone zostały w ślizgacze z tworzywa zapobiegające rysowaniu podłogi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Polski projekt: meble w stylu vintage - FIN i NEON