Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza ogródka

red.

Ogródek, którego powierzchnia nie przekracza 150 m kw., znajduje się przy zabudowie szeregowej na podwarszawskim osiedlu domów jednorodzinnych.

Potrzeby właścicieli - ogród powiększeniem salonu

Właściciele zdecydowali się na zmiany, bo chcieli bardziej nowoczesnego wyglądu ogrodu i stylistycznego dostosowania go do wnętrz. Dla gospodarzy ważne było, żeby ogród stał się nie tylko wizualnym, ale i funkcjonalnym przedłużeniem domu, chcieli również móc korzystać z niego po zmroku. Jako miłośnikom przyrody, bardzo im  zależało na pozostawieniu w ogrodzie jak największej liczby roślin. Koniecznością stało się też odizolowanie od nowych, niekorzystnych widoków na powstające w sąsiedztwie wysokie budynki.

Założenia projektantów

Wobec takich potrzeb, pomysłem projektantów na istniejący, swobodny dotychczas układ ogrodu, było wprowadzenie wyraźnych, prostych linii podziału trawnika i rabat roślinnych. Mimo pozostawienia różnorodności gatunków na tak niewielkim obszarze, uzyskano wrażenie ładu i uporządkowania przestrzeni.

Dzięki kształtowi działki w kształcie litery "L", niemal naturalnie nastąpił podział na dwa wnętrza. Jedno z nich powstało wokół przebudowanego tarasu, drugie - za narożnikiem domu, gdzie zaprojektowano dodatkowe miejsce wypoczynku. W całym ogrodzie, dla wizualnej spójności obu wnętrz, użyto tych samych materiałów do budowy małej architektury.

Większość cennych, pod względem estetycznym, zdrowotnym i finansowym (czyli tych największych) roślin zaadaptowano do jego nowej formy, pozostawiając na miejscu egzemplarze nie kolidujące z projektem. Inne przesadzono, grupując pod względem kolorystyki, charakteru i wymagań.

Taras, placyk z altanką i nawierzchnie

Całkowitej przebudowie uległ taras. Przede wszystkim zastąpiono pytki gresowe deskami z drewna egzotycznego. Wyrównując poziom trawnika z tarasem uzyskano jednolity poziom trzech płaszczyzn (salonu, tarasu i trawnika), zapewniając łatwiejsze, bez potykania się chodzenie, oraz możliwość bezkolizyjnego rozstawienia mebli na trawie. Wymieniono też wszystkie dodatki na tarasie: drewniane skrzynie na rośliny zastąpiono ceramicznymi, mrozoodpornymi donicami, typowe kratki na pnącza z ciemnego drewna - stalowymi linkami.

Nad oknem tarasowym zamontowano markizę. Z jej boku - dla wypełnienia przestrzeni nad tarasem - pojawiła się konstrukcja z drewna egzotycznego oraz stalowych prętów. Jej zadaniem jest zasłonięcie części niekorzystnych widoków z salonu na sąsiadujące z działką słupy i przewody telefoniczne oraz sąsiednie zabudowania. W ten sposób uzyskano podpory pod pnącze oraz kameralne otoczenie dla ogrodowej kanapy z technorattanu.

Powstało także dodatkowe miejsce wypoczynku w drugiej, sporadycznie dotąd użytkowanej, części ogrodu. Zaprojektowano je jako otoczony strzyżonym żywopłotem kameralny kącik z ławeczką. Altanę wykonano z tych samych materiałów i w tym samym stylu co konstrukcję nad tarasem. Do placyku doprowadzono przewody do podłączenia zasilania laptopa. Z rzędów tej samej, granitowej kostki, wykonano wszystkie nawierzchnie i obrzeża trawnika.

Rośliny

Pozostawione na miejscu lub przesadzone rośliny dopełniono nowymi, ograniczając się, pod względem koloru kwiatów, do jednej gamy kolorystycznej: fioletu, różu i bieli. Rosnącym pod ogrodzeniem żywotnikom nadano cięciem formę prostopadłościanu i użyto jako zielonego tła dla nowych kompozycji z krzewów i bylin. Część rozrośniętych w chaotyczny sposób pnączy wycięto, pozwalając jedynie piąć się po ścianach winobluszczowi trójlistkowemu, a na przygotowanych nowych konstrukcjach i linkach - wisterii i milinowi.

Jako nowość w ogrodzie pojawiły się cięte, niskie żywopłoty z bukszpanu i trawy posadzone w proste, podświetlane kwatery wysypane jasnym, granitowym tłuczniem.

Na osiach niekorzystnych widoków posadzono drzewa z koroną rozrastającą powyżej dwóch metrów. Ze względu na niewielką powierzchnię ogrodu, wybrano gatunki drzew nadających się do strzyżenia (cięć korygujących kształt i wielkość koron).

Instalacje

Gruntowna przebudowa ogrodu była dobrym pretekstem do zamontowania systemu automatycznego nawadniania oraz doprowadzenia w wybrane miejsca przyłączy elektrycznych. Cały teren ogrodu jest obecnie w zasięgu lokalnej sieci wi-fi.

Zgodnie z życzeniem właścicieli zaprojektowano także dwa rodzaje oświetlenia. Użytkowe, oświetlające taras i kącik z altanką, umożliwiające wygodne korzystanie z ogrodu wieczorami oraz estetyczne, podświetlające ulubione przez gospodarzy ozdobne trawy.

Na realizację czeka jeszcze kamienny element wodny, zaprojektowany przy ogrodzeniu na wprost wyjścia z salonu oraz, dla optycznego powiększenia ogrodu - sześcian z lustra zaplanowany na zakończeniu wąskiego pasa trawnika.

Agnieszka Duc / OGRODOWNIA

Efektowny ogród z tanimi roślinami

Fotele ogrodowe

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza ogródka