Marcel Wanders. Projektant XXI wieku.

Piotr Wisniewski

Marcel Wanders jest kimś więcej niż tylko projektantem

6713993 https bi
fot. marcelwanders.com
To niezwykły człowiek o zadziwiającym talencie do tworzenia czegoś nieoczekiwanego. Sam mówi o sobie, że jest szczęściarzem, wykonuje zawód, który jest jednocześnie jego największą pasją. "Budzę się rano, biorę ołówek, robię szkice i.. za to mi płacą". 46 - letni holenderski projektant od lat uwodzi zmysłowymi projektami.
 
 
 
 
fot. marcelwanders.com
 
 
 
   Dla Marcela Wandersa ważne jest to, żeby każdy przedmiot, który projektuje, wnosił coś do naszego życia.
"Moje przedmioty zawsze przekazują emocje - śmieszą, zaskakują, rozczulają, ale nikt nie pozostaje wobec nich obojętny. Chciałbym, żeby prowokowały do działania" I prowokują.
  Jego debiutem i przepustką do świata wielkiego designu stało się stworzenie drucianego ażurowego krzesła Knotted Chair. Dekoracyjność tego projektu była wówczas rewolucyjna. Od tamtej pory, współpracuje z takimi firmami jak Cappellini, Flos, Boffi czy Bisazza. Wanders jest założycielem słynnej grupy projektowej Droog Design powstałej w latach dziewięćdziesiątych, dyrektorem artystycznym w holenderskiej agencji projektowej Moooi, zarządza również studiem konsultingowym ds. designu Wanders Wonders (Cuda Wandersa).
 
fot. marcelwanders.com - knotted chair
 
 
  Wanders jest nie tylko wyjątkowym projektantem, ale również utalentowanym handlowcem i biznesmenem. Marcel Wanders  był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. miano Designera Roku 2005, w konkursie Elle Decoration International Design Awards. Udało mu się podbić Europę, teraz pracuje w Stanach Zjednoczonych. Pytany, o to skąd bierze pomysły i skąd wie, co najbardziej podoba się ludziom, tylko się uśmiecha. "Nie mam telewizora, nie czytam gazet, o nowościach chyba dowiaduję się z ulicy, w drodze do pracy, pomysły przecież wiszą w powietrzu".
 
Piotr Wiśniewski, autor bloga "design po polsku" (zsah.blox.pl )  
 
Zobacz także:
 
 
 

Skomentuj:

Marcel Wanders. Projektant XXI wieku.