Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodowe trendy 2010

Agnieszka Duc

Ogród jest dopełnieniem wnętrza domu. A jakie ogrody będą modne w tym roku? Zimą i wiosną 2010 architekci zieleni będą czerpać inspiracje z ostatniej wystawy Chelsea Flower Show - jednej z najbardziej prestiżowych imprez ogrodniczych.

Według zaobserwowanych na wystawie trendów można wywnioskować, że minimalizm w projektowaniu zieleni powoli się kończy, a naprawdę modny staje się styl ekologiczny. Ale wszyscy, którzy zachwycili się prostotą i elegancją czystych kształtów i barw nie muszą się martwić - proste linie, jeszcze długo będą na czasie. Może tylko warto wprowadzić do ogrodu więcej kolorów i roślin przystosowanych do lokalnych warunków? Przede wszystkim jednak, ogród musi być utrzymany w konkretnym stylu.

Minimalizm odchodzi

Sądząc po zaprezentowanych na wystawie Chelsea Flower Show 2009 pracach, w projektowaniu ogrodów na Zachodzie wciąż panuje minimalizm. Ale w wydaniu klasycznym - z zastosowaniem roślin typu bukszpan czy cis i raczej jako trend kończący się. Dlaczego? Bo mimo, że stosunkowo niewielkim nakładem pracy można uzyskać jasność i czytelność kompozycji, styl ten wymaga bardzo regularnego i intensywnego pielęgnowania roślin. Wszystko w takim ogrodzie jest szczegółowo zaplanowane, a każda z roślin (których nie ma zbyt wiele) ma swoją wyraźną funkcję w kompozycji. Dlatego nawet niewielki spadek formy pojedynczych roślin jest niedopuszczalny.
Styl ten cechuje niezwykła oszczędność w stosowaniu wszelkich dodatków i ozdobników. Rośliny przyjmują kształty  pionowych i poziomych płaszczyzn, kubików czy wielometrowych, monochromatycznych nasadzeń.

Styl ekologiczny...

...jest zdecydowanie bardziej trendy. Jeśli projektowany jest w mieście i przy nowoczesnej architekturze, może być nadal wykonany w duchu minimalistycznym, ale przy użyciu innych roślin. To ważne zwłaszcza w polskich warunkach, gdzie jeden ostry przymrozek potrafi zniszczyć wiele roślin.
Kompozycja wciąż może oprzeć się na prostym, geometrycznym podziale: taras-trawnik-kwatery z roślinami, ale te ostatnie dobieramy tak, by nie wymagały zbyt absorbującej pielęgnacji i podlewania, i były odporne na większość chorób i szkodników. Najlepiej sadzić rodzime gatunki, nawet te niedoceniane z powodu swojej pospolitości. Jeśli będą miały elegancką oprawę - eleganckie nawierzchnie, ogrodzenie, meble, dodatki i oświetlenie, staną się ekskluzywną kompozycją.
Trend ekologiczny dopiero dociera do Polski, a będzie powszechny wtedy, gdy ekologia stanie się faktycznym stylem życia. Wówczas taki ogród nie będzie odczytywany jako realizacja tymczasowa, ale jako manifestacja stylu życia i dbania o środowisko.

Styl recyklingowy i nie tylko

Dla odważnych inspiracją może być zaprezentowany na wystawie styl recyklingowy (skrajny przejaw trendu ekologicznego), oparty na wykorzystaniu rzeczy niepotrzebnych. W projektach wystawowych zastosowano np. szybę samochodową jako daszek nad mikro-szklarenką, czy zużytą oponę motocyklową jako kwietnik, itp.

Wyposażenie

Na wystawie w Chelsea zaprezentowano ogromną gamę mebli, rzeźb, donic - w każdym stylu i dowolnych gabarytów. Warto o nich pamiętać przy każdej możliwej okazji, bo ogród to nie tylko rośliny i trawnik. To również piękne i dobrane do charakteru domu nawierzchnie ścieżek i tarasów, zadaszenia i pergole czy meble i dodatki, którymi podkreślamy swój styl życia, gust czy status. Tego nam w Polsce brakuje i warto to zmienić!

Pamiętajcie o stylu!

Najważniejszy trend: ogród musi mieć konkretny styl i charakter - w projektowaniu bowiem wizja jest rzeczą kluczową. Musi być oparty na wyraźnym, czytelnym pomyśle, któremu podporządkowuje się całą resztę (w tym również roślinność) z zachowaniem oczywiście funkcjonalności i potrzeb inwestora. Taki ogród wszyscy zapamiętają. Warto również pamiętać, że przenikanie się stylów, powszechnie postrzegane jako ładne, lepiej zarezerwować dla doświadczonych projektantów, by nie zepsuć efektu.

Agnieszka Duc, Ogrodownia

 

Zobacz także:

Designer Roku 2009

Usiądźmy w pontonie

Tarasy i balkony - wiosenne aranżacje

Skomentuj:

Ogrodowe trendy 2010