Renowacja starych mebli krok po kroku, czyli drugie życie drewna
Meble drewniane należą do mebli o pewnym uroku. Ostatnimi czasu znów stają się niezwykle popularne. Nic dziwnego - meble drewniane pasją do każdego rodzaju wnętrz a ich najważniejszą zaletą jest trwałość. Niestety, mają też jednak ogromną wadę - są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Po kilku latach ich piękny wygląd odchodzi do zapomnienia. Meble drewniane są meblami drogimi - nie warto od razu wyrzucać ich na śmietnik. Warto włożyć odrobinę wysiłku i poświęcić nieco czasu by przywrócić im dawny blask.


Jak wykonać renowację mebli?
Bez względu na to czy kupili Państwo stary mebel czy też posiadają go w domu podpowiadamy jak szybko i niedużym kosztem przywrócić im piękny wygląd. Na samym początku zaznaczamy, że przed przystąpieniem do renowacji mebli, powinni Państwo ustalić gatunek drewna, z jakiego został wykonany mebel a także rodzaj pokrycia, jaki zastosowano. Warto również zwrócić uwagę, czy meble nie zostały uszkodzone przez szkodniki, gdyż w takiej sytuacji należy zmienić postępowanie.

Najpierw szlifowanie
Pierwszym, najważniejszym krokiem jest pozbycie się starej warstwy lakieru czy też farby nałożonej na drewno. Najlepszym sposobem na usunięcie pokrycia jest szlifowanie. Do szlifowania można wykorzystać zarówno szlifierkę jak i materiał ścierny w postaci papieru ściernego. W sklepach budowlanych można również nabyć specjalistyczne środki chemiczne do usuwania lakierów i farb – dzięki nim usuwanie starego lakieru jak i farb jest dużo prostsze i szybsze. Może okazać się również, że Państwa model mebli jest pokryty politurą – w takiej sytuacji warto wykorzystać denaturat, który idealnie usunie powłokę.

Pora na oczyszczanie i wygładzanie
Jeśli udało się Państwu dokładnie usunąć warstwę wierzchnią z mebli, możecie przystąpić do oczyszczania. Po usunięciu wstępnych zabrudzeń warto sprawdzić czy nie ma nierówności, uszkodzeń czy ubytków na meblu. Jeśli się pojawią – koniecznie musicie je Państwu usunąć, najlepiej za pomocą mocnego szlifu. Ważne, by szlif był równy na całej powierzchni. Na tym etapie mogą Państwo usunąć również wszelkie ostre kanty – tak przygotowany mebel będzie bezpieczniejszy, jeśli w Waszym domu znajdują się dzieci. Usunięcie kantów jest możliwe przy użyciu szlifierki – przy użyciu papieru ściernego efekt może nie być zadowalający.
Moment lakierowania
Ostatnim krokiem w temacie renowacji mebli jest położenie lakieru. Wybierając odpowiedni rodzaj należy kierować się jego kolorem czy też wyglądem a właściwościami. Wybrany lakier powinien posiadać atest umożliwiający wykorzystanie go do przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniach. Powinni Państwo również zwrócić uwagę na sposób kładzenia lakieru. Nakładając lakier pędzlem wzdłuż słojów drewna uzyskają Państwo efekt małej widoczności lakieru. Zwracamy również uwagę, że lakierowanie mebli powinno odbywać się na zewnątrz, dzięki czemu osoba wykonująca prace uchroni się przed szkodliwym działaniem chemikaliów znajdujących się w farbie bądź lakierze do mebli.
Styl rustykalny. Meble rustykalne do salonu i do kuchni
Jak wykorzystać krzesła pikowane w aranżacji wnętrz?
Wybieramy witryny nowoczesne do salonu
W sercu Twojego domu. Wybieramy eleganckie meble kuchenne
Home Office zostanie z nami na dłużej. Stwórz swoje biuro w domu na nowo!
Meble do przedpokoju - jakie wybrać?
Nizio – drewniane meble dla dzieci
Nizio – drewniane meble dla dzieci