Jak przetrwać upał w mieszkaniu?

Redakcja Pressland

Latem mieszkania w blokach bardzo szybko nagrzewają się, jest w nich duszno, a temperatury są wysokie. Wywołuje to wyraźny dyskomfort wśród osób mieszkających w takim miejscu. Dlatego warto wykorzystać wskazówki dzięki jakim można będzie poczuć się nieco bardziej komfortowo, kiedy w mieszkaniu będzie upalnie. Docenią to zwłaszcza osoby mieszkające na najwyższych piętrach.

Jak przetrwać upał w mieszkaniu?
Jak przetrwać upał w mieszkaniu?
Fot. Shutterstock

Co zrobić, żeby upały nie były zbyt dotkliwe?

Najlepszym rozwiązaniem, które przynosi natychmiastowe skutki jest zaopatrzenie się
w klimatyzator albo wentylator. Są to rozwiązania nieco bardziej kosztowne, ale rzeczywiście dające bardzo dobre efekty.

Najlepszym rozwiązaniem, które przynosi natychmiastowe skutki jest zaopatrzenie się w klimatyzator
Najlepszym rozwiązaniem, które przynosi natychmiastowe skutki jest zaopatrzenie się w klimatyzator
Fot. Shutterstock

Nieduże wiatraki albo termowentylatory sprawdzą się idealnie, jednak działają one jedynie na terenie, jaki obejmują. Nowoczesne klimatyzatory pokojowe skutecznie i równomiernie schładzają całe pomieszczenie. Wymagają jednak odpowiedniego umiejscowienia i montażu. Innym, równie korzystnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia. Urządzenie to sprawdzi się przez cały rok, nie dopuszczając by w mieszkaniu było suche powietrze oraz by gromadziły się w nim zanieczyszczenia z zewnątrz. Na pewno docenią to alergicy oraz osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego. Niektóre oczyszczacze mają funkcję nawilżacza. Wystarczy wtedy dodać do pojemnika z wodą kostki lodu, aby odczuwać przyjemne ochłodzenie.

Innym, równie korzystnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia.
Innym, równie korzystnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia.
Fot. Shutterstock

W walce z upałem skuteczne okażą się też rolety zaciemniające. Są one równocześnie praktyczne i spełniają funkcję dekoracyjną. Wykonanie z materiału blackout gwarantuje, że zablokowanych zostanie aż 95% promieni słonecznych docierających do pokoju. Dzięki temu, temperatura będzie niższa nawet o 10 stopni aniżeli temperatura na zewnątrz. Jeśli zaś ktoś preferuje tradycyjny wygląd okien to może zdecydować się na zasłony zaciemniające. Są one dostępne w wielu wzorach i kolorach, co oznacza, że bez trudu dopasuje się je do konkretnych wnętrz. Na upalne dni pomogą też urządzenia elektryczne
w trybie czuwania. Warto więc kupować sprzęty takie jak lodówka, telewizor czy kuchenka mikrofalowa w trybie energooszczędnym. Bardzo dużo ciepła wytwarzają również tradycyjne żarówki, co oznacza, że warto pomyśleć o zakupie nowoczesnych źródeł ciepła.
Kolejnym źródłem ciepła jest kuchenka wraz z piekarnikiem. W upale co prawda apetyt spada i więcej spożywa się napojów. Jednak gdy gotujemy to najlepiej decydować się na dania, jakie można szybko przygotować. W domu powinna też znajdować się roślinność. Im więcej roślin tym powietrze będzie lepiej nawilżone i schłodzone. Warto pomyśleć o roślinach domowych takich jak: paprocie, szeflera, zanokcica, skrzydłokwiat albo palma koralowa. Podczas upałów należy pić 2 litry wody dziennie. Tym samym, wzbogaci się organizm o cenne mikroelementy. Natychmiastową ulgę przyniesie też szybki, zimny prysznic.

Wiele pomysłów – indywidualne rozwiązania

Lato w bloku może być uciążliwe podczas upałów. Jednak, istnieje wiele sposobów dzięki jakim upały można będzie przetrwać. Trzeba tylko dokładnie przemyśleć, które z tych sposobów możemy wybrać. Każdy samodzielnie powinien zastanowić się, co będzie dla niego najlepsze. Jeśli dysponujemy dodatkowymi funduszami to zakup klimatyzatora albo oczyszczacza powietrza będzie „strzałem w dziesiątkę”. Jeśli zaś mamy ograniczony budżet to warto chociaż pomyśleć o wiatraku umieszczonym w salonie lub w sypialni, a więc w tych pomieszczeniach w jakich spędzamy większość czasu. Dodatkowo, warto też zastanowić się co sami możemy zrobić, aby zniwelować skutki odczuwanego upału.

Jeśli mamy ograniczony budżet to warto chociaż pomyśleć o wiatraku umieszczonym w salonie lub w sypialni
Jeśli mamy ograniczony budżet to warto chociaż pomyśleć o wiatraku umieszczonym w salonie lub w sypialni
Fot. Shutterstock

Energooszczędne urządzenia to podstawa. Można też pomyśleć o roślinach na balkonie i na parapetach. I stosować lekką dietę. Uzupełnianie płynów na bieżąco również sprawi, że upały będą bardziej znośne. Każdy sam znajdzie sposób na to, jak może sobie radzić z upałami.
Połączenie rozwiązań praktycznych i dostosowanie własnego trybu życia do ciepłej pory roku okaże się bardzo pomocne. Poza tym, na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań technicznych, jakie warto wykorzystać.

Skomentuj:

Jak przetrwać upał w mieszkaniu?