Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy warto mieć w domu antresolę?

Redakcja Pressland

Antresola w domu jest świetnym rozwiązaniem dzięki jakiemu można urozmaicić wnętrza. Jest to również bardzo praktyczny element, ponieważ zbudowana w wysokim pomieszczeniu pozwala uzyskać dodatkową powierzchnię. W antresoli można urządzić sypialnię, schowek lub gabinet. I chociaż antresole kojarzą się bardziej ze starym budownictwem to w nowych projektach domów jednorodzinnych można je spotkać równie często.

Czy warto mieć w domu antresolę?
Czy warto mieć w domu antresolę?
Fot. Shutterstock

Jak antresola urozmaica przestrzeń domową?

Antresola w domu pozwala na uzyskanie ciekawych efektów przestrzennych. Wynika to
z tego, że przestrzeń na górze przenika się z przestrzenią na dole, a półpiętro jednocześnie łączy i dzieli te dwa obszary. Dzięki temu, zarówno mieszkańcy jak i goście zyskują nowe wrażenia aranżacyjne. Ciekawe jest to, że salon można oglądać z góry. Z kolei, to co przysłonięte jest zawsze intrygujące. Otwarte schody, galeria i balustrada to rzeczywiście interesujące elementy w wystroju wnętrz. Zwłaszcza, jeśli na przykład umieści się tam dodatkowo roślinność. Antresola może również podzielić części salonu na części mające różne przeznaczenie. Nie trzeba wtedy zamykać domowej biblioteki drzwiami. Można ją po prostu wydzielić na antresoli. Podobnie można postąpić z kącikiem telewizyjnym.
Otwarta przestrzeń jaka pojawi się po uwzględnieniu w projekcie domu antresoli sprzyja także integracji domowników. Wszyscy będą w zasięgu swoich głosów. Jeśli więc komuś zależy na tym, by zacieśniać więzy rodzinne to antresola jest faktycznie dobrym rozwiązaniem.

Poza zaletami przestrzennymi antresola ma też zalety bardzo praktyczną, gdyż pozwala maksymalnie wykorzystać kubaturę budynku. Duży salon powinien być wysoki, a im wyższe jest pomieszczenie to tym lepsze ma proporcje. Zastosowanie antresoli pozwoli w tradycyjnym domu wydzielić dwukondygnacyjny hol albo pokój. Pomieszczenia, w jakich podwójna wysokość nie jest potrzebna można umieścić natomiast pod antresolą.
Antresola powinna być zbudowana z wytrzymałych i trwałych materiałów. Wtedy będzie
nie tylko estetyczna, ale również zapewni bezpieczeństwo całej konstrukcji. Konstrukcja ta powinna być zakotwiczona w ścianach nośnych lub wsparta na stropie. Można ją też powiązać z konstrukcją dachu. Sama antresola składa się z opartej na belkach podłogi. Belki powinny być natomiast wsparte na słupach. Istotnym elementem są schody prowadzące na antresolę. Konstrukcja powinna być przymocowana do ściany, a balustrada powinna zabezpieczać przed upadkiem. Do wykonania antresoli często wykorzystuje się drewniane kantówki lub profile stalowe. Optymalna grubość podłogi w antresoli wynosi
20 centymetrów. Schody powinny być stabilne i estetycznie pasować do stylistyki panującej w całym mieszkaniu.

Ogrzewanie, akustyka i oświetlenie w domu z antresolą

Problemem jest jednak ogrzewanie pomieszczeń z antresolą. Ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego należy przemyśleć odpowiednie rozmieszczenie grzejników na dole.
Komfort cieplny należy dopasować do dolnych pomieszczeń, w jakich przebywa się przez dłuższy czas w ciągu dnia. Należy też pomyśleć o odpowiedniej izolacji dachu.
Uważa się, że w dwukondygnacyjnym domu z antresolą najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. Wtedy źródła ciepła znajdują się najniżej i na dużej powierzchni ogrzeje się salon. Dopiero później ciepłe powietrze będzie unosiło się w kierunku antresoli.

Kolejną ważną kwestią jest akustyka. Dźwięk z salonu może rozchodzić się do antresoli, dlatego warto zastosować podwójne drzwi oddzielające je od otwartej galerii. Można też otworzyć antresolę na tę część parteru, która jest cicha.

Trzeba też pomyśleć o oświetleniu antresoli. Im dłuższą drogę do pokonania ma światło tym mniej dociera go do celu. W domu, w jakim jest antresola potrzebne są wobec tego silniejsze źródła światła. Dobry projekt oświetlenia musi być uwzględniony już na etapie projektu domu. Żeby antresola prezentowała się estetycznie i nie były widoczne źródła światła to można je zamieścić na jej krawędzi. Dokładne rozplanowanie antresoli sprawi, że miejsce te będzie idealnie zaaranżowane.

Oświetlenie w domu z antresolą, powinno być dobrze przemyślane.
Oświetlenie w domu z antresolą, powinno być dobrze przemyślane.
Fot. Shutterstock

Skomentuj:

Czy warto mieć w domu antresolę?