Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl eklektyczny, czyli jaki? Kolorowe wnętrza o wielu obliczach

Redakcja Pressland

Podczas planowania aranżacji domu często szukamy inspiracji w kolorowych gazetach, internecie czy też podpatrujemy pewne rozwiązania u rodziny czy znajomych. Podjęcie decyzji, jaki styl sprawdzi się idealnie w naszych wnętrzach jest trudny. Z uwagi na trudność podjęcia właściwej decyzji decydujemy się na połączenie kilku stylów i stworzenie kreatywnych wnętrz, zwanych wnętrzami eklektycznymi. Czym one są?

Czym wyróżnia się styl eklektyczny?

Najważniejszą zaletą stylu eklektycznego jest fakt, iż nie stawia on przed właścicielami żadnych ograniczeń. Eklektyzm pochodzi z architektury i sztuki. Pod tym pojęciem należy rozumieć łączenie dowolnych elementów i treści, pochodzących z różnych stylów. Wbrew pozorom, stworzenie wnętrza w stylu eklektycznym nie polega na dowolnym połączeniu różnych elementów, ale na stworzeniu przemyślanej decyzji, z wyczuciem aczkolwiek zgodnie z upodobaniami właściciela. Wnętrza eklektyczne powinny tworzyć przemyślane, harmonijne a przy tym oryginalne aranżacje, zgodne z aktualnymi trendami.

Wnętrza eklektyczne powinny tworzyć przemyślane, harmonijne a przy tym oryginalne aranżacje, zgodne z aktualnymi trendami.
Wnętrza eklektyczne powinny tworzyć przemyślane, harmonijne a przy tym oryginalne aranżacje, zgodne z aktualnymi trendami.
Fot. Shutterstock

Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Zazwyczaj rozpoczynając prace nad stworzeniem nowej aranżacji czy też na przeprowadzenie metamorfozy istniejącego już wnętrza posiadamy pewne przedmioty. Część z nich może przydać się podczas tworzenia eklektycznej przestrzeni. Jeśli i Ty takowe przedmioty posiadasz powinieneś w pierwszej kolejności wybrać te, które Ci się najbardziej podobają czy też mają dla Ciebie ogromne znaczenie sentymentalne. Posiadając tak stworzoną bazę dużo łatwiej będzie określić, jakich elementów/kolorów/faktur brakuje, a które wspólnie będą tworzyć spójną całość.

Postaw na różnorodność


Eklektyzm wiąże się z intensywnymi kolorami. Nie muszą one być bazą całej aranżacji - mogą stanowić jedynie delikatny dodatek dodający całości właściwego charakteru. Każdy z Państwa zapewne zdaje sobie sprawę z faktu, iż wybór kolorów jest ogromny. Pamiętajmy jednak, by wybierając odpowiednią farbę wybierać warianty trwałe, odporne np. na szorowanie czy zmywanie. Jeśli nie jesteś pewien wyboru właściwego koloru farby postaw na testery - niewielka ilość farby pozwoli Ci właściwie dopasować kolorystykę do wnętrza. Jeśli zastanawiasz się czy jakiś konkretny kolor idealnie pasuje do wnętrza urządzonego w stylu eklektycznym to musimy Cię rozczarować - nie ma jednego uniwersalnego sposobu na dobranie właściwej kolorystyki. Polecamy, by podczas wyboru właściwego koloru wziąć pod uwagę nie tylko własne upodobania, ale też kolorystykę przedmiotów czy też warunki wnętrza. Idealnie sprawdzą się zarówno beże jak i szarości, żółcie jak i zielenie a nawet intensywne kolory takie jak bordo. Pamiętaj również, że wnętrza eklektyczne uwielbiają kontrastowe połączenia - zarówno w zakresie kolorów jak i materiałów czy wzorów. Zalecamy nie tylko łączenie jasnych barw z ciemnymi, ale też starych przedmiotów z nowymi itp. Ważną rolę odgrywają również meble. Bez względu na to, czy w stylu eklektycznym urządzasz salon, jadalnię czy też sypialnie nie znajdziesz w nich takich samym, pasujących do siebie mebli. Różnorodne elementy mebli, różne krzesła - wszystko to jest detalem, który odgrywa najważniejszą rolę.

Gdybyśmy mieli podsumować, jaki jest styl eklektyczny powiedzielibyśmy, że pełen sprzecznych detali.
Gdybyśmy mieli podsumować, jaki jest styl eklektyczny powiedzielibyśmy, że pełen sprzecznych detali.
Fot. Shutterstock
Eklektyzm wiąże się z intensywnymi kolorami.
Eklektyzm wiąże się z intensywnymi kolorami.
Fot. Shutterstock

Gdybyśmy mieli podsumować, jaki jest styl eklektyczny powiedzielibyśmy, że pełen sprzecznych detali. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że nic do siebie nie pasuje. Zgłębiając się jednak dalej w sposób aranżacji wnętrza można dostrzec pasujące do siebie elementy. Jeśli chcesz stworzyć niepowtarzalne a przy tym przytulne i eleganckie wnętrze to styl eklektyczny Ci w tym z pewnością pomoże.

Skomentuj:

Styl eklektyczny, czyli jaki? Kolorowe wnętrza o wielu obliczach