Wprowadź wiosnę do domu - porządki w mieszkaniu
Powitanie wiosny zacznij od…porządków. Zrób przegląd szaf – pozbądź się tego, co zbędne i posegreguj rzeczy. Przejrzyj zawartość szafek kuchennych i łazienkowych, dokładnie odkurz i sprzątnij w pomieszczeniach. A jeśli ta pora roku kojarzy ci się ze zmianami – nie wahaj się, odmień swoje cztery kąty!
Wiosenne porządki to nie tylko standardowe odkurzanie i mycie podłóg, ale i prawdziwe rewolucyjne sprzątanie w kuchni, łazience, pokojach i przede wszystkim w szafach i szufladach. To także czas, w którym trzeba zerwać z popularnym stwierdzeniem „przyda się” i wkroczyć na drogę minimalizmu, która pozwala zachować rzeczy tylko te naprawdę potrzebne. Nim zaczniemy jednak działać – zaplanujmy prace. Harmonogram to podstawowa zasada każdych porządków. W przeciwnym wypadku zagubimy się w bałaganie spowodowanym przez wypakowane rzeczy ze wszystkich szafek. Po kolei sprzątajmy każde pomieszczenie w domu: kuchnię, łazienkę, salon, pokój dziecka, sypialnię, szafki w przedpokoju, balkon - tym sposobem porządkowanie będzie szybsze i łatwiejsze.
Odkurz i umyj podłogi
Do odkurzania paneli laminowanych używajmy odkurzacza ze specjalną miękką szczotką. Należy je przecierać dobrze odciśniętym mopem, zwilżonym wodą z dodatkiem specjalnego detergentu (uważajmy, żeby nie zawierał mydła czy wosku, bo mogą pojawić się smugi). Do czyszczenia podłogi drewnianej stosujmy środki z woskami i polimerami, które zapobiegają szarzeniu desek. Zadbajmy również o płytki gresowe - częste odkurzanie zapobiega rysowaniu i matowieniu.
Dywany i wykładziny odkurzajmy regularnie. Co jakiś czas spryskajmy powierzchnię specjalną pianką do dywanów lub posypmy szybko działającym środkiem czyszczącym. Podczas wiosennych porządków, nie zapomnijmy wyczyścić zakamarków pod meblami, listew przypodłogowych, a także kinkietów i lamp. Podczas porządków warto zabezpieczyć drewniane podłogi przed zarysowaniami - na spody mebli powinny być przyklejone materiały chroniące.
Zadbaj o prządek w kuchni
Jeśli chcemy, by kuchnia lśniła czystością, musimy wykonać sporo prac. Na początek – mycie okien i ich ram. Kolejny krok to umycie szafek kuchennych wewnątrz i na zewnątrz, a także glazury. Zakurzone płytki wystarczy przemyć wodą z dodatkiem octu lub płynem do mycia szyb, mocno utłuszczone lepiej wymyć specjalistycznym płynem do glazury. Przed czyszczeniem zlewu natomiast warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Stal, kamień i emalię czyści się nieco innymi środkami. Do mycia zmywarki warto zastosować specjalne preparaty do regularnego czyszczenia tych urządzeń.
Przed umyciem i rozmrożeniem lodówki należy ją odłączyć od prądu i wyjąć wszystkie produkty. Szklane półki i plastikowe wyjmowane elementy można umyć w płynie do mycia naczyń. Nie wszystkie lodówki wymagają rozmrażania, ale raz na kilka lat, zwłaszcza w momencie, kiedy nie ma w niej dużych zapasów, można wymyć szuflady zamrażalnika. Porządki w kuchni obejmują też segregację produktów spożywczych w szafkach i sprawdzenie dat ważności i świeżości produktów.
Pozbądź się nadmiaru z garderoby
Porządek we wszystkich szafach i szufladach w domu to marzenie każdego. Żeby to osiągnąć, trzeba pozbyć się nadmiaru. Przejrzyj swoje ubrania i tekstylia – te, których już nie nosisz, oddaj. Resztę posegreguj, a jeśli jest taka potrzeba, dokup organizery i przegródki. Jest to też dobry moment na umycie półek, wieszaków i samych mebli. Ubrania czy buty, które nosimy często, ułóżmy w łatwo dostępnym miejscu. Pamiętajmy, żeby swetry układać na półkach - są delikatne i powieszone na wieszakach mogą się łatwo odkształcić.
Wprowadźmy system pudełek – na bieliznę, skarpetki czy biżuterię. Zamykane pudełka warto również podpisać, by było wiadomo, co w nich jest. Korzystajmy z drążka - z wieszakami organizacja garderoby jest łatwiejsza. Jest to idealny sposób na wyeksponowanie koszul, podkoszulek oraz lekkich sukienek. Mając odpowiednie wieszaki (z klipsami lub z ramieniem do wieszania), na drążku możemy również powiesić spódnice oraz spodnie.
Myjąc podłogę, polej na mop trochę płynu do płukania ubrań lub kilka kropli olejku zapachowego. Efekt będzie doskonały. Pamiętaj, że świeży zapach sprawia, że wszystko wokół wydaje się być jeszcze bardziej czyste.
Posprzątaj łazienkę
Łazienka to jedno z najmniej lubianych pomieszczeń do czyszczenia, przede wszystkim ze względu na armaturę łazienkową czy kabinę prysznicową. W miejscach tych osadza się trudny do wyczyszczenia kamień, którego pozbycie się bywa pracochłonne. Tutaj omiatamy z kurzu strefę przy suficie, lampy i półki oraz znajdującą się w łazience kratkę wentylacyjną. Myjemy również kaloryfer i kafelki na ścianach, nie zapominając o dokładnym wyczyszczeniu fug. Potem możemy zabrać się do czyszczenia wanny, kabiny prysznicowej, zlewu i baterii.
Przy okazji wiosennych porządków sprawdźmy, czy nie zalegają tu puste pudełka, stare myjki i szczotki, które wymagają wymiany. Dokładnie wyczyśćmy także toaletę, jednak pamiętajmy, że jej mycie nie powinno ograniczać się do muszli klozetowej. Środki chemiczne schowajmy w miejscu niedostępnym dla dzieci, natomiast wszelkie produkty, których używamy na co dzień, ułóżmy w szafkach, koszykach lub organizerach.
Odetchnij zdrowym powietrzem
W okresie wiosenno-letnim, kiedy częściej wietrzymy pomieszczenia, korzystamy z klimatyzacji, a sezon alergiczny jest w pełni, szczególnie powinniśmy zadbać o to, by powietrze, którym oddychamy, było zdrowe. Dlatego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Urządzenie jest wyposażone w specjalne filtry, których zadaniem jest zasysanie powietrza z otoczenia i przeprowadzenie go przez filtry oddzielające czyste powietrze od znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Oczyszczone powietrze jest uwalniane z powrotem do otoczenia. Dzięki innowacyjnym funkcjom urządzenie może poradzić sobie nie tylko z roztoczami znajdującymi się w kurzu, ale i z bardzo szkodliwymi substancjami, a także wirusami i bakteriami.
Dobrze jest też zadbać o wilgotność powietrza. Zbyt suche nie jest korzystne dla naszego zdrowia – powoduje problemy z oddychaniem, sprawia, że skóra staje się nadmiernie przesuszona, a nawet przyczynia się do kłopotów z układem oddechowym i obniżenia odporności. Suche powietrze w sypialni często jest zaś przyczyną pogorszenia się jakości snu. Problemy te zminimalizuje nawilżacz powietrza.
Stwórz salon na powietrzu
Jeśli chcemy patrzeć na balkon lub taras jak na przedłużenie części mieszkalnej i kolejną przestrzeń do użytku, to aby była ona w pełni funkcjonalna, musimy zadbać o jej wyposażenie, dekorację i oświetlenie. Wiosna to dobry moment na te działania. Aby uczynić te miejsca tak przytulnymi i wygodnymi jak te wewnątrz, powinniśmy je odpowiednio zaaranżować - podzielić na strefy, wyposażyć w źródła światła, stół, krzesła oraz meble wypoczynkowe. Najbardziej pożądane dzisiaj pokoje zewnętrzne mają też elementy zaczerpnięte z wnętrz, takie jak poduszki, dywany, koce i dekoracyjne dodatki.
Zadbajmy też o to, by nie zabrakło tu zieleni. Aby ją odpowiednio wyeksponować, wystarczą donice o ciekawej formie czy nietuzinkowym kolorze. Balkon lub taras to miejsca sprzyjające relaksowi również za sprawą doboru odpowiedniego oświetlenia. Lampy stanowiące ozdobę za dnia, wieczorem przyjemnie rozświetlą przestrzeń, dodając jej wrażenia przytulności.
Co jest niezbędne w czasie porządków?
Do wszystkich porządków, nie tylko wiosennych, w domu powinniśmy mieć: odkurzacz, mop, gąbki do zmywania, ściereczki z mikrofibry i ściereczki do kurzu, ręcznik kuchenny. Należy też kupić odpowiednie płyny i preparaty, byśmy mogli wyczyścić każdą powierzchnię. Spray do czyszczenia łazienek jest jednym z najważniejszych środków czystości w każdym domu. Jest niezastąpiony przy czyszczeniu kabiny prysznicowej, wanny, umywalki oraz chromowanych elementów, takich jak krany i głowice prysznicowe.
Płyn do WC jest niezwykle istotnym środkiem czystości, ponieważ toaleta jest miejscem, w którym gromadzi się dużo bakterii, a po pewnym czasie od ostatniego sprzątania mogą pojawić się nieestetyczne zacieki. Przyda się także spray lub płyn do czyszczenia kuchni, spray do kurzu, płyn do mycia okien. Płyn do mycia podłóg nada im połysku, wyczyści plamy i zacieki oraz otuli je powłoką ochronną. Dzięki temu będą nie tylko czyste, ale także chronione przed codziennym zużyciem.
- Więcej o:
- majówka 2024
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy
Zestaw do robienia na drutach
Spotkania przy wiosennym stole
Wprowadź wiosnę do domu - porządki w mieszkaniu
Hotel Gran Meliá Palazzo Cordusio w Mediolanie
Wiosenne porządki bez trudu
Wystawy w Warszawie - wiosna 2024