Zakup nieruchomości z obniżką o 2% dzięki zwolnieniu z podatku PCC
Od 31 sierpnia wchodzi w życie korzystna zmiana dla osób nabywających swoją pierwszą nieruchomość. Kupujący mieszkania lub domy na rynku wtórnym będą zwolnieni z płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W przypadku 50-metrowego mieszkania w dużym mieście, to oznacza potencjalne oszczędności w przedziale od 6 tysięcy złotych do ponad 13 tysięcy złotych - wyliczyli eksperci z rankomat.pl, platformy porównującej ubezpieczenia i produkty finansowe.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to opłata, którą płacimy na rzecz państwa, wykonując jako osoba prywatna transakcje związane z obrotem gospodarczym. Najczęściej spotykamy się z tym podatkiem przy zakupie używanego samochodu osobowego. W przypadku nieruchomości na rynku wtórnym, również musimy uiścić ten podatek w wysokości 2% od wartości transakcji. Dla wielu osób jest to nieprzyjemna niespodzianka, która podnosi koszty nabycia nieruchomości. Od 31 sierpnia zmienia się to dla osób nabywających swoją pierwszą nieruchomość na rynku wtórnym. Wprowadzana nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oznacza, że osoby kupujące swój pierwszy dom, mieszkanie lub nabywające udziały w spółdzielni mieszkaniowej, są zwolnione z tego podatku.
Ta ulga przysługuje również osobom, które wcześniej posiadały mniej niż połowę udziałów w danej nieruchomości. Według analizy ekspertów z rankomat.pl, zwolnienie z podatku PCC przy zakupie typowego 50-metrowego mieszkania (jednego z najpopularniejszych metraży na rynku) przekłada się na potencjalne oszczędności, które zależą od lokalizacji i standardu nieruchomości. Średnio można zaoszczędzić od 6 tysięcy złotych do nawet ponad 13 tysięcy złotych. Największe korzyści przyniesie to osobom, które nabywają nowe nieruchomości w dużych miastach, gdzie ceny mieszkań są wyższe. Na przykład, średnia cena 50-metrowego mieszkania na rynku wtórnym w Krakowie wynosi nieco ponad 600 tysięcy złotych, co oznacza, że dzięki zwolnieniu z podatku PCC nabywca może zaoszczędzić ponad 12 tysięcy złotych. W analogicznej sytuacji w Poznaniu, gdzie podobne mieszkanie kosztuje około 500 tysięcy złotych, korzyść związana z zwolnieniem z podatku wynosi około 10 tysięcy złotych.
Ta ulga podatkowa jest prostym i łatwym do obliczenia rozwiązaniem, ponieważ stanowi 2% wartości nieruchomości zapisanej w umowie. Te oszczędności pozostają w naszym portfelu i mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów remontu, przeprowadzki lub innych związanych z zakupem nieruchomości wydatków, jak na przykład opłaty notarialne - wyjaśnia Konrad Pluciński, ekspert ds. produktów finansowych w rankomat.pl. Przygotowując się do zakupu nieruchomości, ważne jest, aby mieć na uwadze, że cena samej nieruchomości to tylko część wydatków.
Transakcja wiąże się również z kosztami dodatkowymi oraz wydatkami na dostosowanie nieruchomości do własnych potrzeb. Wszystkie te wydatki, o ile nasza zdolność kredytowa na to pozwala, mogą być sfinansowane za pomocą kredytu hipotecznego. Od początku lipca osoby kupujące swoją pierwszą nieruchomość mają dostęp do takiego kredytu na preferencyjnych warunkach, dzięki programowi publicznemu "Bezpieczny Kredyt 2%".
Program "Bezpieczny Kredyt 2%" i zwolnienie z podatku PCC to inicjatywy mające ułatwić zakup pierwszego mieszkania lub domu. Osoby korzystające z tych możliwości mogą liczyć na znaczące oszczędności. Przy zakupie mieszkania o wartości 400 tysięcy złotych, zwolnienie z podatku PCC pozwala zaoszczędzić od samego początku 8 tysięcy złotych. Jeśli dodatkowo skorzystamy z preferencyjnego kredytu w ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2%", to na przestrzeni całego okresu spłaty kredytu możemy zaoszczędzić ponad 200 tysięcy złotych, porównując to do kosztów standardowego kredytu - podsumowuje Konrad Pluciński z rankomat.pl. Rankomat.pl przeprowadził analizę dostępnych na rynku ofert kredytów hipotecznych z wykorzystaniem wsparcia z programu "Bezpieczny Kredyt 2%". Wyniki wskazują, że w końcu sierpnia najniższe RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) oferował Bank Pekao. Wartość RRSO wynosiła w tym przypadku 4,72%.
Do programu "Bezpieczny Kredyt 2%" przystąpiło dziewięć banków, które od początku lipca odebrały 32 tysiące wniosków o kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. Warto zaznaczyć, że zwolnienie z podatku PCC dotyczy nabywców nieruchomości na rynku wtórnym. Przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym, transakcja obarczona jest podatkiem VAT, który płaci się firmie deweloperskiej. Niezależnie od opłat przy zakupie, kupujący nieruchomość muszą uwzględnić koszt podatku od czynności cywilnoprawnych przy ewentualnym ustanowieniu hipoteki na rzecz banku. Na szczęście w tym przypadku kwota podatku PCC jest stała i wynosi jedynie 19 złotych.
- Więcej o:
Umowa inwestora z architektem – w interesie obu stron
Zadbaj o dom przed zimą – prognozy zapowiadają intensywne deszcze
Jak dobrze sprzedać działkę budowlaną? Formalności i koszty
Budowa domu a rodzaje map geodezyjnych
„Mój Prąd” 6.0. Komu przysługuje dofinansowanie, ile można dostać i na jakich zasadach?
Jaka powinna być odległość rynny od granicy działki?
Nasz drogi prąd. Jak czytać rachunki za energię elektryczną? I jak ją oszczędzać?
Katastrofa budowlana i nieszczęśliwy wypadek: Co dalej?