Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zamrażarka – must have każdej kuchni. Jaką wybrać?

Artykuł sponsorowany

Wybór zamrażarki nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Należy zwrócić uwagę nie tylko na jej design, ale też wymiary czy liczne parametry użytkowe. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj najistotniejsze informacje dotyczące kupna tego urządzenia.

Zamrażarka – must have każdej kuchni. Jaką wybrać?
Zamrażarka – must have każdej kuchni. Jaką wybrać?
Neo24

Jednym z obowiązkowych sprzętów AGD w niemal każdej kuchni jest właśnie wysokiej jakości zamrażarka. To urządzenie służące do mrożenia produktów spożywczych, co przedłuża ich zdatność do spożycia. Jakie parametry są najważniejsze podczas wyboru zamrażarki i na co zwracać największą uwagę? Przekonaj się!

Rodzaje zamrażarek

Istnieje kilka podstawowych rodzajów zamrażarek. Wciąż najczęściej wybieranym jest lodówko-zamrażarka, czyli pojedyncze urządzenie podzielone na 2 strefy – chłodzącą i mrożącą żywność. Większe sprzęty posiadają chłodziarkę w górnej części i 2-4 szuflady mrożące w części dolnej, natomiast mniejsze urządzenia to z reguły dolna chłodziarka z pojedynczą wnęką mrożącą w górnej części.

Zawsze jednak możesz postawić na osobną zamrażarkę, która będzie stać w kuchni, spiżarni lub pomieszczeniu gospodarczym. Rozważ tę opcję, jeśli w Twojej kuchni nie ma miejsca na większą lodówko-zamrażarkę, a w Twoim gospodarstwie domowym często mrozi się żywność. Wówczas możesz kupić:

  • zamrażarkę skrzyniową – bardzo pojemna, idealna do mrożenia dużych czy niewymiarowych produktów, np. większych kawałków mięsa. Wadą jest jedynie brak półek czy stref, które oddzielałyby żywność;
  • zamrażarkę szufladową – praktyczna, posiadająca podziały w formie szuflad, dzięki czemu oddzielisz poszczególne rodzaje żywności od siebie.

Rzadziej wybieraną opcją są zamrażarki podblatowe – kompaktowe, które możesz umieścić między szafkami. Są idealne do zabudowy.

Dowiedz się również: jak wybrać najlepszą pralkę?

Pojemność zamrażarki

Jeśli zależy Ci na jak największej pojemności, wybierz zamrażarkę skrzyniową. Możesz liczyć na 400 l pojemności, choć znajdziesz i większe modele. Standardowym wyborem do domu jest zamrażarka szufladowa, gdzie łączna pojemność szuflad wynosi około 200-300 l. Modele podblatowe są najmniej pojemne – mieszczą zaledwie 70-100 l. Wybór powinien być ukierunkowany Twoimi indywidualnymi potrzebami.

Klasa energetyczna

Podczas wyboru dużego AGD należy szczególną wagę przykładać do jego klasy energetycznej. Im jest ona niższa, tym wyższe rachunki za prąd czekają Cię już w najbliższej przyszłości. Zgodnie z nowymi ustaleniami, klasy energetyczne urządzeń oznaczane są literami od A do F – zniknęły charakterystyczne plusy.

Podczas przeglądania ofert producentów spotkasz się z zamrażarkami klasy energetycznej od D do F. Klasa D będzie najlepszym, najbardziej oszczędnym wyborem, natomiast sprzęty klasy F wiążą się z najwyższym zużyciem prądu, a więc i wysokimi rachunkami. Nie spotkasz za to modeli klasy A, B czy C.

Funkcje dodatkowe

Większość konsumentów stawia na najwyższą jakość kuchennego AGD, poszukując najnowocześniejszych rozwiązań. Na innowacyjność sprzętu w dużej mierze wpływają dodatkowe funkcje, takie jak m.in.:

  • system NO FROST – kontroluje temperaturę i stopień wilgotności w komorach, przez co chroni przed osadzaniem się szronu na żywności;
  • sygnalizacja wzrostu temperatury;
  • sygnalizacja otwartych drzwi;
  • regulacja temperatury;
  • kostkarka do lodu;
  • elektroniczne sterowanie;
  • zmiana kierunku otwierania drzwi;
  • i wiele innych.

Dzięki nim dopasujesz wybrany model do własnych preferencji. Zmiana kierunku otwierania drzwi sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy jesteś miłośnikiem częstych remontów. Bez względu na nowe umiejscowienie sprzętu, z łatwością go otworzysz, niezależnie od ustawienia innych mebli.

Zdolność utrzymywania temperatury bez zasilania

Podczas awarii elektryczności szczególnie przydatną funkcją jest zdolność zamrażarki do utrzymywania temperatury bez zasilania. Parametr ten informuje o tym, jak długo dane urządzenie jest w stanie pracować bez dostępu do źródła zasilania. Przeważnie wynosi kilka lub kilkanaście godzin, jednak zdarzają się urządzenia zdolne działać w ten sposób nawet przez kilka dni.

Do użytku prywatnego dobrze sprawdzi się zdolność utrzymywania temperatury bez zasilania przez 24 godziny. Zwłaszcza jeśli jesteś narażony na awarie zasilania i w Twojej okolicy nie są one rzadkością lub po prostu chcesz zabezpieczyć się w razie takiej ewentualności.

Poziom hałasu

Istotnym parametrem większości sprzętów AGD jest głośność pracy, co określa poziom hałasu. Z pewnością niekomfortowe byłoby dla Ciebie przebywanie w pomieszczeniu, w którym stale słychać głośny szum. Już po pewnym czasie odczułbyś ból głowy czy zmęczenie nieustającym hałasem. W teorii dobrym wyborem będzie każda zamrażarka lub lodówko-zamrażarka o poziomie hałasu poniżej 45 dB (przeciętnie 40-41 dB)

Jednak jeśli zależy Ci na ciszy we własnym domu, co ma szczególne znaczenie w przypadku mniejszych nieruchomości, postaw na jeszcze cichsze modele, pracujące najlepiej w zakresie 35-36 dB. Pamiętaj, że będą one droższe od innych, głośniejszych wersji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zamrażarka – must have każdej kuchni. Jaką wybrać?