Zlewozmywak narożny - wady i zalety. Rodzaje zlewozmywaków narożnych
Do małych kuchni, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni, doskonale sprawdzą się zlewozmywaki narożne. Zajmują o połowę mniej miejsca niż konwencjonalne modele, pozostając tak samo funkcjonalne. Ponadto takie rozmieszczenie sprzętów kuchennych i mebli znacznie poszerza powierzchnię roboczą i zapewnia większą wygodę. Jak wybrać odpowiedni zlew narożny do kuchni? Z czego wykonane są zlewozmywaki narożne?
Zlewozmywak narożny — materiał
Stal nierdzewna w wykończeniu matowym lub błyszczącym jest najpopularniejszą i najbardziej przystępną cenowo opcją. Dobrze komponuje się z wszelkiego rodzaju zestawami kuchennymi, a także z wystrojem wnętrz. Zlewy z tego materiału są lekkie, odporne na środowisko zewnętrzne i obciążenia mechaniczne. Długo zachowują swój pierwotny wygląd i nie ulegają odkształceniom. Instalacja ich jest niezwykle prosta i może być przeprowadzona przez osoby niebędące specjalistami w tej dziedzinie. Jedyną wadą jest zwiększony poziom hałasu, gdy metal styka się ze strumieniem wody.
Wyroby ceramiczne mają wspaniały wygląd i ciekawy design. Takie zlewozmywaki nadają kuchni eleganckiego, arystokratycznego wyglądu. Doskonale znoszą czyszczenie agresywnymi substancjami, nie boją się kwasów i zasad, zmian temperatury. Nie wymagają nadmiernej konserwacji. Wady to duża waga, konieczność zatrudnienia specjalisty do ich zainstalowania i kruchość, która objawia się pojawieniem się pęknięć.
Sztuczny i naturalny kamień to stosunkowo nowe materiały, których popularność z roku na rok rośnie. Takie zlewy są w stanie ozdobić każde wnętrze, nadać mu szczególny urok. Ich żywotność mierzona jest w latach. Są trwałe, doskonale znoszą działanie gorącej wody. Są łatwe w pielęgnacji, nie blakną z upływem czasu. Z minusów należy wymienić wysoki koszt i dużą wagę.
Wybierając materiał zlewu, należy wziąć pod uwagę możliwości finansowe, ogólny styl kuchni i cechy użytkowe.
Kształt i wymiary zlewozmywaków narożnych
Dobry zlewozmywak powinien być nie tylko piękny i pasować do wnętrza kuchni. Musi zapewniać maksymalny komfort podczas zmywania. Najczęstsze kształty zlewozmywaków narożnych to:
- Zlewozmywaki okrągłe – stosunkowo nowy trend, który od razu zdobył sympatię konsumentów. Dzięki kompaktowym wymiarom mają dużą objętość wewnętrzną, idealnie pasują do dowolnych rozwiązań projektowych, wyglądają oryginalnie. Ze względu na brak narożników, w których gromadzą się różne osady, pielęgnacja takiego zlewu jest prosta.
- Kwadratowe i prostokątne modelem to klasyczna opcja, odpowiednia dla nowoczesnej kuchni. Są dość funkcjonalne i pojemne. Często wyposażone w boczne skrzydła o różnych konfiguracjach. Cechuje je możliwość montażu na niestandardowych blatach.
- Popularne są również zlewozmywaki dwukomorowe. Mała miska może być umieszczona ściśle prostopadle lub pod dowolnym kątem do dużej. W takim przypadku instalowane są albo dwa miksery, albo jeden, który dociera do obu zlewów.
Objętość i głębokość przestrzeni roboczej dla zlewozmywaków może być dowolna. Zlew może być mały, ale głęboki lub długi i szeroki, ale płytki. Wyboru należy dokonać na podstawie swoich potrzeb i projektu szafki, blatu:
- Jeśli planujesz zainstalować zmywarkę, nie ma potrzeby montowania dużego zlewu, ponieważ główna objętość jest wymagana do mycia garnków i blach do pieczenia.
- Przy wysokości cokołu do 85 cm zbyt głęboka umywalka będzie niewygodna w użytkowaniu.
- Standardowa głębokość zlewozmywaka to 16-20 cm.
Metody montażu zlewozmywaka narożnego
Zlewozmywaki narożne różnią się sposobem mocowania do blatu:
- Zlewozmywaki do zabudowy idealnie pasują do każdego rodzaju blatu, niezależnie od jego grubości. Są bardzo łatwe w montażu. Dzięki zagłębieniu zlew jest tak stabilny, jak to tylko możliwe. Wymaga jednak dobrej hydroizolacji.
- Konstrukcje wiszące wymagają oddzielnych cokołów. Taki zlew jest instalowany zamiast zwykłego blatu, więc stojak będzie musiał być wykonany zgodnie z rozmiarem zlewu. Idealnie wpasowuje się w otaczające wnętrze, może mieć indywidualne wymiary i oryginalny wygląd.
Wszystkie umywalki można uzupełnić według własnego uznania. Dodatkowe akcesoria to suszarki, deski do krojenia, durszlaki.
Zalety i wady zlewozmywaków narożnych
Aby zapewnić sobie jak największy komfort w kuchni, należy skrupulatnie podejść do wyboru zlewu, oceniając wszystkie za i przeciw produktu Zlewozmywaki narożne są instalowane w przypadkach, gdy planowane jest rozmieszczenie szafek kuchennych i wyposażenia w kształcie litery L. Ponieważ wykorzystanie powierzchni w rogu jako miejsca do pracy wiąże się z pewnymi niedogodnościami, zwykle instaluje się tam zlewozmywaki.
Zalety tego układu to:
- Znaczna oszczędność powierzchni.
- Stworzenie dodatkowego miejsca do przechowywania różnych drobiazgów.
- Oryginalny wzór.
- Wygodniejsza aranżacja obszaru pracy.
- Pod narożnym zlewem wygodnie jest zainstalować pojemniki na śmieci, małe pudełka na materiały eksploatacyjne.
Wady:
- Zbyt duży zlewozmywak w rogu będzie wyglądał nieestetycznie, tworzy „martwą strefę”.
- Trudniej jest dokonywać napraw pod zlewem narożnym.
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni