Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zmiana parametrów stolarki podczas budowy?

Tekst: Tomasz Rybarczyk

Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów. Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.

Stolarka okienna
Stolarka okienna
Fot. Archiwum autora

Zmiany w projekcie dotyczące stolarki 

Czy mogą nastąpić zmiany dotyczące stolarki, skoro w projekcie budowlanym zazwyczaj nie jest ona zbyt szczegółowo przedstawiona? Okazuje się, że tak, chociaż w zasadzie w trakcie budowy następuje raczej proces wyboru stolarki i doprecyzowania jej właściwości do wymagań i zasobności portfela inwestora. Jest w czym wybierać.

Montaż stolarki powinien być sprawdzony przez kierownika budowy. Jeśli zostanie zamontowana bez jego kontroli, to wszelkie nieprawidłowości można ujawnić jedynie za pomocą termowizji.

Czytaj więcej: Czy opłaca się wymieniać stare okna?>>>

Dziennik budowy
Dziennik budowy
Fot. Archiwum autora

Parametry stolarki - wybór

Projektant najczęściej ogólnie dobiera stolarkę okienną i drzwiową pod względem geometrii, funkcjonalności i estetyki. Ważnym parametrem, który trzeba wziąć przy tym pod uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła U. Dotyczy to okien, drzwi zewnętrznych, witryn, ponieważ mają one wpływ na energooszczędność budynku. Wartość współczynnika U stolarki wynika z projektu architektoniczno-budowlanego, czyli części projektu budowlanego, który przygotowuje się do uzyskania decyzji pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jak widać przyjęte rozwiązania są bardzo ogólne. Niekiedy mają znaczenie takie kwestie techniczne jak:

  • klasa odporności ogniowej,
  • izolacyjność akustyczna,
  • zabezpieczenia antywłamaniowe,
  • przezierność, okucia.

Najczęściej jednak są to sporadyczne kwestie.

Na etapie wyboru inwestor ma o wiele więcej parametrów stolarki do rozważenia. Zdarza się, że projektant na życzenie inwestora dobierze stolarkę bardziej szczegółowo.

  • Wówczas do dokumentacji projektowej może wpisać stolarkę z konkretnego materiału (PVC, drewna, aluminium),
  • z elementami dodatkowymi (roletami, żaluzjami, okiennicami, moskitierami),
  • rodzaj montażu (zwykły, ciepły, na konsolach, z ciepłymi profilami, z uszczelnieniem taśmami itp.),
  • a nawet przyjąć konkretny profil.

Jednak w domach jednorodzinnych taka szczegółowość występuje bardzo rzadko. Z tego wynika, że na etapie zamawiania stolarki na inwestora czeka wiele niuansów, o których będzie musiał zadecydować, zamawiając okna i drzwi.

Czytaj więcej: Dom energooszczędny krok po kroku. Jak wygląda budowa domu energooszczędnego?>>>

Stolarka okienna
Stolarka okienna
Fot. Archiwum autora

Zmiana parametrów stolarki - jak zrobić?

Zmiany dotyczące stolarki względem projektu najczęściej mogą dotyczyć ta- kich kwestii jak:

  • Roleta niewłaściwie dobrana do ramy okna. Mocowanie rolety uszkodziło profil okna
  • współczynnik przenikania ciepła U, podziały okien,
  • sposób otwierania, kolor,
  • sposób montażu,
  • dobór dodatkowych elementów (rolet, żaluzji, okiennic, moskitier),
  • zabezpieczeń antywłamaniowych.

Trzy ostatnie punkty najczęściej nie dotyczą zmian, lecz są jedynie doprecyzowaniem zapisów zawartych w projekcie.

Jeśli nie ma szczególnych zapisów dotyczących stolarki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy albo wymagań wynikających z innych technicznych przepisów, to zazwyczaj inwestor ma duże możliwości wyboru. Może sobie dobrać stolarkę do swoich indywidualnych potrzeb. Jest wielu producentów i wiele systemów. Wszystko zależy od zasobności portfela. Są jednak właściwości, które mają duże znaczenie.

Największe restrykcje dotyczą współczynnika przenikania ciepła U stolarki. Nie powinien być on gorszy od przyjętego w projekcie. Jest to powiązane ze spełnieniem wymagań rozporządzenia Warunki Techniczne (WT). Wybór „cieplej- szych” okien, drzwi i bram garażowych pozytywnie wpłynie na zużycie energii. Niemniej jednak, zawsze należy sprawdzić, czy współczynnik przenikania ciepła dla wybranej stolarki jest zgodny z wymaganiami WT.

Z energooszczędnością wiąże się też kwestia montażu. Jeśli montaż jest szczelny (a taki powinien być), to na pewno będzie to wpływać na zmniejszenie ilości energii uciekającej z budynku. Ważną kwestią jest też dobór elementów dodatkowych, typu rolety, żaluzje, moskitiery. Ich dobór nie powinien być kwestią losowego wyboru. Chodzi o to, że te elementy dodatkowe powiązane ze stolarką powinny do niej pasować nie tylko estetycznie, ale również pod względem sposobu montażu i funkcjonalności.

Montaż powinien być bezinwazyjny i nie powinien powodować uszkodzenia ram, listew, uszczelek lub szklenia. Po zamontowaniu wszystko powinno dobrze funkcjonować bez wpływu na obniżenie trwałości lub pogorszenia działania. Jeśli więc inwestorzy mają chęć zainstalowania tych elementów dodatkowych, to przy zamawianiu stolarki powinni od razu dopytać o możliwości dopasowania ich i zachowania gwarancji.

Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze można zapytać projektanta, kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego. Decyzje podejmowane przez inwestorów samodzielnie mogą się okazać nietrafione nawet przy doborze stolarki.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Zmiana parametrów stolarki podczas budowy?