Zwierzaki w domu: gdy mieszka z nami pies
Jednym z pierwszych udomowionych zwierząt był właśnie pies. To od wieków nasz obrońca, pomocnik i przyjaciel. Warto urządzić mu w domu przytulny kącik, w którym będzie czuł się dobrze.
Na początku pies miał pomagać naszym przodkom w polowaniu, ale szybko przerodził się w najlepszego przyjaciela, wokół którego narosło wiele legend i przypowieści. Jest też bohaterem przysłów czy zaklęć, które miały chronić przed złem, jak chociażby „tfu, na psa urok”. Tak bardzo pokochaliśmy te zwierzęta, że uwierzyliśmy, iż chronią nas nie tylko w rzeczywisty sposób, ale też mają magiczne moce. Obecnie rzadko kto odpędza w ten sposób niepowodzenie czy chorobę, ale pies jest nadal nam bardzo bliski, dlatego często traktujemy go jak członka rodziny i urządzamy mu wygodne miejsce we własnym domu.
Na dobry sen
Jedną z najważniejszych rzeczy, która powinna się znaleźć w domu, w którym mieszka pies, jest posłanie. Warto przemyśleć jego usytuowanie, gdyż pupil przyzwyczaja się do miejsca i nie lubi gdy jest przenoszone. Dobrze, gdy znajdzie się ono nieco na uboczu, ale w takim miejscu, z którego pies będzie mógł obserwować, co dzieje się we wnętrzu. Rozmiar posłania oczywiście dobieramy do wielkości psa, natomiast wygląd i kolor powinny współgrać z resztą wyposażenia pokoju. Na szczęście jest duży wybór legowisk, zarówno pod względem designu, jak i kolorystyki.
To się przyda
Każde domowe zwierzę potrzebuje misek na jedzenie oraz wodę. Jeśli często podróżujemy z pupilem, warto też mieć miskę składaną, butelkę na wodę i woreczek na pokarm lub smakołyki. Oczywiście niezbędne są też smycz, obroża lub szelki. Każdy psiak lubi zabawę, więc przydadzą się zabawki. W sklepach pojawiają się coraz to nowe, ciekawe akcesoria, np. gryzaki chłodzące, maty węchowe czy miski w kształcie labiryntu. Nawet wyposażenie łazienki możemy wzbogacić o słuchawkę prysznicową, która zaprojektowana jest specjalnie dla psa.
Co jeszcze się przyda, kiedy mamy w domy psa?
Zanim zwierzak trafi do naszej rodziny, trzeba odpowiednio przygotować mieszkanie. Dzięki temu pies od razu dobrze się w nim poczuje, nie czyniąc przy tym spustoszenia.
Psia jadalnia
Potrzebne są przynajmniej dwie miski - jedna na wodę, druga na karmę. Przydałaby się również trzecia na karmę mokrą, jeśli zdecydujemy się na podawanie mokrego i suchego pożywienia w innych naczyniach. Postawmy je w możliwie zacisznym kącie w kuchni. Wybierzmy miskę na tyle dużą, by posiłek zajmował około połowy jej objętości. Naczynia powinny być łatwe do mycia. Warto również kupić nieślizgającą się podkładkę, na której będą stały, bo jedzące psy nie należą, niestety, do najelegantszych stworzeń.
Staranna pielęgnacja
Do kąpieli jest potrzebny specjalny szampon (inny dla szczeniąt, inny dla dorosłych psów). Zwierzak musi też mieć swój własny ręcznik. Do czesania maluchów najlepsze są szczotki z naturalnego włosia i grzebienie z szeroko rozstawionymi, obracającymi się igłami. Pamiętajmy, że psia nauka czystości nie przebiega tak szybko jak w przypadku kota. Szczeniaki nie mają odziedziczonego po przodkach zwyczaju korzystania z kuwety, a na dwór możemy je wyprowadzać dopiero po ostatnim szczepieniu. Do tego czasu warto mieć spory zapas papierowych ręczników.
Zabawa na okrągło
Zwłaszcza małe psiaki potrzebują wielu zabawek. Na rynku jest ich ogromny wybór. Świetne są wszelkiego rodzaju sznury z węzłami, szmatki (najlepiej skórzane), piłeczki - zwykłe i na sznurku. Szczeniakowi przydadzą się też gryzaki, zwłaszcza w okresie, gdy wyrzynają mu się zęby i swędzą go dziąsła.
Bezpieczny dom
Szczeniak gryzie wszystko - meble, ściany, buty. Zazwyczaj robi to z nudów, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu zabawek. Maluchy uwielbiają gryźć zwłaszcza ruchome elementy - oderwane listewki, fragmenty tapet itp. Warto więc naprawić wszelkie usterki, np. podkleić odstające okładziny. W mieszkaniu, w którym zamieszkał pies, dobrze sprawdzają się ściany pomalowane farbami nadającymi się do mycia. Dostępne są też specjalne preparaty, które mają zniechęcać psa do podgryzania mebli. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu kabli, by szczeniak nie zrobił sobie krzywdy, gdy zechce je potraktować jak zabawkę do gryzienia.
Na spacerze i w podróży
Pies musi mieć obrożę. Dla szczeniaka najlepsza będzie lekka i miękka - z tkaniny lub ze skóry. Pierwsza smycz powinna być z liny lub taśmy; na automatyczną przyjdzie czas później. W ciepłe pory roku zadbajmy o obrożę przeciw kleszczom. Małe psiaki można przewozić w transporterach, tak jak koty. W wielu miejscach publicznych pies musi mieć nałożony kaganiec - wybierzmy miękki, który nie będzie ranił delikatnego pyszczka. W podróży samochodem przydadzą się specjalne szelki i wpinany pas (działa tak jak pas przeznaczony dla ludzi). Prawidłowo wpięty pies nie zagraża bezpieczeństwu w czasie jazdy.
- Więcej o:
- trendy 2024
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki
Kolor brązowy we wnętrzach
Dopamine colors - radosne kolory we wnętrzach
Royalcore w aranżacji wnętrz
Quiet luxury - cichy luksus jako trend w aranżacji wnętrz
Trendy w urządzaniu kuchni - modna kuchnia 2024
Biało-czarna łazienka - pomysły na aranżacje