Dachy

  • tradycyjna więźba dachowa więźba dachowa konstrukcja dachu drewno na więźbę gdzie kupować drewno na więźbę dachową

    Więźba tradycyjna drewniana

    Mimo postępu technologii w wykonywaniu konstrukcji dachów w Polsce wciąż najczęściej drewnianą tradycyjną więźbę dachową robią cieśle z pojedynczych belek bezpośrednio na budowie. Co warto wiedzieć, zanim decydujemy się na takie rozwiązanie?

  • Trwały dach

    Trwały dach

    Każdy system jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Dotyczy to także dachu. Wzrost popularności materiałów do jego budowy sprawił, że możliwości ich doboru i użycia jest wiele. Jaki jest więc klucz do wykonania trwałego dachu?

  • Flamingo iQ – inteligentna estetyka

    Flamingo iQ – inteligentna estetyka Nowy system kwadratowych rynien od firmy BUDMAT

    Firma Budmat to producent m.in stalowych pokryć dachowych, paneli elewacyjnych, ogrodzeń, nowoczesnych systemów rynnowych z ponad 30-letnim doświadczeniem. Nowością w ofercie jest system stalowych rynien kwadratowych Flamingo iQ , który wzbogacił rodzinę rynien Flamingo. Wyróżnikiem produktu są między innymi ukryte mocowania haka, dające doskonały efekt wizualny w postaci idealnie gładkiej powierzchni rynny.

  • Standardowe wykończenie dachu odwróconego - płukany żwir - zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i zwiększa powierzchnię parowania wody.

    Stropodach - jak kłaść warstwy izolacyjne?

    W stropodachu tradycyjnym izolacja przeciwwilgociowa chroni ocieplenie przed wpływami atmosferycznymi. W nowoczesnym jest odwrotnie - to izolacja termiczna zabezpiecza przeciwwilgociową. Taka zmiana kolejności warstw jest bardzo ważna dla szczelności i trwałości płaskich dachów.

  • GÖTEBORG - DURATOP PRO czerwona

    Dachówka cementowa – ekonomiczna i ekologiczna opcja dla Twojego dachu

    Dachówka cementowa to doskonałe rozwiązanie dla wielbicieli klasycznych pokryć dachowych, a także inwestorów, którym zależy na trwałym i pięknym zwieńczeniu domu, jednak bez znaczącego uszczerbku na budowlanym budżecie. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto zaufać doświadczonym producentom, aby mieć pewność, że zbudowany przez nas dach będzie charakteryzował się wysoką jakością oraz spełniał wszystkie wymagane normy. Taką marką, od wielu lat obecną na rynku, jest CREATON. Jakie są zatem główne zalety dachówki cementowej?

  • Stropy drewniane

    Strop drewniany: jak zrobić? Koszty i rodzaje

    Stropy drewniane stosowane są przede wszystkim w domach drewnianych, a w murowanych - jako stropy poddasza.

  • okap dachowy, podbitka dachowa, rynny stalowe

    Okap dachu - do czego służy? Zalety

    Okap to istotna część dachu. Od jego wykonania zależy skuteczność ochrony krawędzi dachu i ścian zewnętrznych domu przed zawilgoceniem wodą opadową.

  • Dach stromy

    Czy stromy dach to najlepszy wybór?

    Dach stromy? Większość decyzji dotyczących dachu nieświadomie podejmujemy już na etapie projektowania domu. Kształtu, nachylenia połaci, rodzaju konstrukcji nie da się później zmienić, a ma to konsekwencje zarówno finansowe, jak i funkcjonalne. Dlatego wybór dachu warto przemyśleć jak najwcześniej.

  • Więźba dachowa

    Więźba dachowa - rodzaje, czyli jaką więźbę wybrać?

    Wybór rodzaju konstrukcji dachu zawsze należy do projektanta. Inwestorzy nie mają bezpośredniego wpływu na więźbę dachową. Jednak decydują o tym pośrednio – między innymi wybierając kształt dachu i rodzaj pokrycia.

  • Zmiana klasy drewna na więźbę dachową drewno na więźbę dachową więźba dachowa tradycyjna więźba dachowa drewno konstrukcyjne dziennik budowy

    Dlaczego czasem warto zmienić klasę drewna na więźbę dachową podczas budowy?

    Konstrukcje tradycyjnych więźb dachowych najczęściej są wykonywane z drewna oferowanego przez okoliczne składy. Nie zawsze jednak jest dostępna odpowiednia klasa drewna albo przekroje przyjęte w projekcie.

  • Kompleksowa ochrona, czyli 3 proste kroki do bezpiecznego dachu nad głową

    Kompleksowa ochrona, czyli 3 proste kroki do bezpiecznego dachu nad głową

    Dach to zwieńczenie każdego domu. Oczekujemy od niego, że będzie estetycznie się prezentował, ale przede wszystkim, że skutecznie zapewni bezpieczeństwo domownikom. W osiągnięciu tych celów pomagają nie tylko produkty o świetnych parametrach technicznych, ale również innowacyjne rozwiązania, zapewniające kompleksową ochronę całych dachów na długie lata. Przykładem jest Gwarancja Systemowa Braas, która obejmuje cały system dachowy, a nie tylko jego poszczególne elementy. Z oferty pełnego zabezpieczenia i efektywnej ochrony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi klienci BMI Braas mogą korzystać już od 5 lat.

  • Dach latem

    Konstrukcje dachowe mogą ucierpieć podczas letnich upałów. Jak zabezpieczyć konstrukcje dachowe przed żywiołami?

    Konstrukcje dachowe narażone są na działanie skrajnych warunków atmosferycznych, w tym promieniowania słonecznego, deszczu i temperatury. Jednak latem zjawiska atmosferyczne mogą być szczególnie niebezpieczne i mogą stanowić zagrożenie dla budowanych dachów. Ruch powietrza jest równie niebezpiecznym, ale często pomijanym elementem. Jakie czynniki atmosferyczne mogą wpływać na stan powierzchni dachu i jak możemy się przed nimi chronić?

  • wentylacja dachu jak zabezpieczyć dach przed wilgocią wstępne krycie warstwy dachu membrana dachowa folia dachowa

    Wentylacja dachu czyli jak zabezpieczyć dach przed wilgocią?

    Dach każdego domu jest przegrodą składającą się z kilku warstw, z których każda ma inną funkcję. Aby pełniły je one bezawaryjnie przez wiele lat, powinny być odpowiednio wentylowane.

  • Brak ciągu w komine

    Komin - zły ciąg w kominie. Czym jest spowodowany i jak mu zapobiec?

    Brak ciągu w kominie czy zły ciąg w kominie to główna przyczyna kłopotów z kotłami i kominkami. Zbyt mały utrudnia palenie. Zbyt duży powoduje, że większość ciepła ucieka przez komin. Zapewnienie właściwego ciągu w kominie umożliwiającego właściwe odprowadzanie spalin z kotła lub kominka czasami sprawia wiele trudności. Sporo jest bowiem czynników, które mogą zakłócić działanie tej, jak się wydaje, mało skomplikowanej instalacji. Nie można jednak lekceważyć problemu, jeśli się pojawi, i liczyć, że jakoś się uda.

  • dach dach wielospadowy dach stromy pokrycie dachowe dachówki ceramiczne dachówki betonowe

    Dach wielospadowy - definicja, konstrukcja, prawo budowlane

    W ustaleniach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bardzo często pojawia się dach wielospadowy. Jaki to rodzaj dachu? Jakie są jego wady i zalety?

  • Filtr na komin

    Jaki filtr na komin wybrać? Rodzaje filtrów kominowych

    Polska wciąż znajduje się na niechlubnym wysokim miejscu jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Bardzo duży wpływ ma na to niska emisja, czyli nieefektywne spalanie w przestarzałych domowych piecach węglowych i lokalnych kotłowniach grzewczych prowadzące do nadmiernego wydzielania pyłów i szkodliwych gazów. Wiele osób nadal jeszcze pali niedozwolonym paliwem, w wielu przypadkach spalane są śmieci. Na szczęście duża część naszego społeczeństwa interesuje się tą problematyką i myśląc o środowisku szuka rozwiązań ograniczających  emisyjność w swoim najbliższym otoczeniu. Jednym z nich są filtry kominowe. Co to jest filtr na komin?

  • Dach energooszczędny

    Dom energooszczędny - 3 rodzaje dachów

    Energooszczędność to obecnie jeden z najważniejszych trendów w budownictwie. Pamiętajmy o tym nie tylko w sezonie grzewczym, ale i latem, gdy w całej Polsce place budowy wrą. Szczególnie dotyczy to osób będących na etapie planowania budowy lub konstruowania dachu. Bo ta część budynku może mieć nie tylko właściwości energooszczędne i redukować straty ciepła, ale być też elementem aktywnego systemu pozyskiwania energii oraz pozytywnie wpływać na środowisko.

  • Zmiana pokrycia dachowego

    Zmiana pokrycia dachowego

    Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów. Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.

  • zmiana ocieplenia dachu dziennik budowy zmiany w dzienniku budowy

    Zmiana ocieplenia połaci dachowych

    Ocieplenie klasycznego dachu skośnego o konstrukcji drewnianej w budynkach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym można zrobić na wiele sposobów. Zwykle w projektach i później w realizacjach przyjmuje się ocieplenie międzykrokwiowe z dodaną warstwą izolacji termicznej podkrokwiowo. Do ocieplenia takiego dachu stosuje się wełnę mineralną lub pianę poliuretanową PUR, nanoszoną natryskowo. Często zdarza się, że zmiany wprowadza się po uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę, zanim jeszcze ruszy budowa, ale czasami też w jej trakcie, czyli w obu przypadkach po wykonaniu projektu.

  • Remont dachu - naprawa czy wymiana?

    Remont dachu - naprawa czy wymiana?

    Remont dachu zwykle rozpatrujemy w kontekście modernizacji całego domu. Przygotowania należy zacząć od sprawdzenia kondycji pokrycia oraz więźby i dopiero po tym zdecydować, jaki będzie zakres napraw.

  • Ocieplenie strychu

    Ocieplenie strychu - czy warto?

    Na widok rosnących cen ciepła i energii, niejeden właściciel domu spuścił nos na kwintę. Tymczasem wystarczy podnieść głowę, aby dostrzec realną okazję do zmniejszenia rachunków. Sprawdźmy, co można zrobić z zimnym poddaszem nieużytkowym, aby płacić mniej za ogrzewanie!

  • więźba dachowa, koszt więźby dachowej

    Więźba dachowa - cena czyli ile kosztuje więźba dachowa?

    Zwieńczeniem każdego domu jest więźba dachowa. To, ile zapłacimy za jej wykonanie, zależeć będzie od rodzaju konstrukcji, stopnia jej skomplikowania i sposobu przygotowania. Podajemy ceny więźby dachowej.

  • dachówki ceramiczne dachówka ceramiczna dachówki cementowe dachówki betonowe pokrycie dachowe wybór dachówki jaka dachówka na dach

    Dachówka ceramiczna, betonowa. Jaką dachówkę wybrać?

    Dachówki, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku pokryciami, kojarzą się z prestiżem, stanowią kwintesencję elegancji. Aby wybrać najlepszy dla naszego domu model, trzeba podjąć decyzję dotyczącą nie tylko jej kształtu czy rozmiaru, ale także rodzaju powłoki.

  • System płyt spadkowych EPS

    Jak skutecznie odprowadzać wodę opadową z dachu płaskiego?

    Odpowiednie odwodnienie dachu płaskiego jest jednym z kluczowych elementów związanych z funkcjonowaniem budynków. Jakie rozwiązanie warto zastosować do realizacji tego zadania? Co będzie najskuteczniejsze? Jeśli inwestorowi zależy na uniknięciu wykonywania kosztownych spadków bezpośrednio w konstrukcji dachu, projektant może zaproponować wykorzystanie płyt spadkowych wykonanych ze styropianu EPS.

  • dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki

    Dachy w fale i gładkie

    Dach w fale czy gładki? Na etapie projektu może nam się wydawać to mało istotne. Im wcześniej jednak dokonamy wyboru, tym lepiej. Przecież dachu nie wymienia się co roku ;-)

  • Rumunia trapez

    Skomplikowana połać dachowa – czy warto w nią inwestować?

    W polskim krajobrazie obecnie królują domy z prostymi dachami dwuspadowymi. Podyktowane jest to modą na minimalizm. Jednak wiele osób twierdzi, że dach wielospadowy podnosi prestiż budynku, z tego też powodu bardzo często pojawiają się one w nowoczesnych projektach domów. Zobaczmy, jakie zalety i wady ma skomplikowana połać dachowa.

  • da dachy dach stromy dachy strome pokrycie dachowe dachówka dachówki dachówka cementowa dachówki cementowe dachówka betonowa dachówki betonowe braas

    Trwała dachówka o asymetrycznej fali

    Szukasz wytrzymałego pokrycia dachu, obok którego trudno będzie przejść obojętnie? Zwróć uwagę na betonową dachówkę Bałtycką marki BMI Braas, która od lat cieszy się popularnością wśród inwestorów. Doceniana jest za trwałość oraz wyrazisty, asymetryczny kształt. Do 31 stycznia 2021 roku dostępna jest w promocyjnej cenie.

  • Panel dachowy na rąbek Blachy Pruszyński kolor grafit

    Dachy dwupołaciowe – zalety prostej konstrukcji

    Dachy dwupołaciowe to najczęściej wybierane przekrycie nowoczesnych budynków. Decyduje o tym nie tylko ich uniwersalny i ponadczasowy charakter wpisujący się doskonale w najmodniejsze trendy, ale również jest to rozwiązane polecane w przypadku domów energooszczędnych, a przecież obecnie tylko takie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, można wznosić.

  • Neo 200

    Niewidoczny obrońca domu mdm®Ventia NEO - dobrze układa się na dachu mdm®Ventia NEO - oddycha razem z nami

    Chroni dom, choć jest niewidoczna. Potrafi przetrwać w temperaturze do 120 stopni Celsjusza. Topi się, ale nie pali. Jest delikatna, a jednocześnie elastyczna i wytrzymała. Prawdziwy twardziel na dachu! Membrana mdm®Ventia NEO firmy mdm®NT, bo o niej to mowa, jest też jednym z najbardziej skomplikowanych i najnowocześniejszych materiałów budowlanych. Nic więc dziwnego, że uhonorowano ją prestiżowym Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich 2020.

  • blacha trapezowa Blachy Pruszyński brąz

    Ciekawy pomysł na pokrycie dachowe – blacha trapezowa

    Podstawowym zadaniem dachu jest ochrona domu przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Inwestorzy zwracają również uwagę na jego estetykę. Nie bojąc się nowych wyzwań, coraz częściej odchodzą od tradycyjnych pokryć dachowych i stawiają na intrygujące rozwiązania. Takim jest właśnie blacha trapezowa.