Jaki dach wybrać? Rodzaje dachów
Pokrycia dachowe wykorzystywane w domach jednorodzinnych budowanych w Polsce dostępne są w kilku wariantach. Dachy różnią się między sobą materiałem wykonania, ale i kształtem. Najczęściej wybiera się papy i gonty bitumiczne, blachy i blacho dachówki a także dachówki ceramiczne bądź cementowe. W zakresie kształtów wyróżniamy dachy płaskie i skośne. Co warto o nich wiedzieć? Który kształt wybrać?
Pokrycie dachowe
Wybór pokrycia dachowego uzależniony jest od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest nośność więźby dachowej. Pamiętajmy, że każdy materiał pokryciowy charakteryzuje się różną wagą i odpornością na wilgoć. Dachówki łatwo porastają mchem aczkolwiek są bardzo trwałe i ciężkie. Blacha dachowa jest tańsza, lżejsza i łatwiejsza w montażu. Budowę dachu powinniśmy powierzyć profesjonalnym, sprawdzonym fachowcom. Złe wykonanie tego ważnego elementu dachu może przyczynić się do katastrofy budowlanej a w najlepszym przypadku do wykonania drogich i czasochłonnych poprawek.
Dach skośny
Dachy skośne to najpopularniejsze rozwiązania stosowane w Polsce. Dostępne są dachy dwu – i czterospadowe a także przyczółkowe, mansardowe bądź kopertowe. Pierwszy z nich – dach dwuspadowy jest dość tani w budowie, gdyż jego konstrukcja składa się z dwóch połaci, które łączą się ze sobą w kalenicy, równoległej do szerokości domu. Warto wspomnieć, że dach dwuspadowy umożliwia adaptację poddasza na cele mieszkalne. Jest to również funkcjonalne rozwiązanie pozwalające bez trudu dobudować garaż czy wiatę, ale też daje się łatwo pokryć, bez dużej ilości odpadów materiałowych. Dach dwuspadowy to również sprawne odprowadzanie deszczówki.
Dach czterospadowy to już efektywniejszy dach wymagający większego nakładu finansowego. Dach czterospadowy może przybrać formę dachu kopertowego, którego dwie połacie są w kształcie trapezu a dwie w kształcie trójkąta. Decydując się na dach czterospadowy należy pamiętać, że nie będzie on posiadał ścian szczytowych – konieczne jest wstawienie okien połaciowych bądź lukarn w przypadku chęci adaptacji poddasza. Zaznaczamy również, że poddasza z takim dachem są zdecydowanie mniejsze i trudno ustawne. Idealne w przypadku domów parterowych.
Dach płaski
Dach płaski nie jest tak korzystny jak dach skośny, choć ma kilka zalet. Dach płaski nie jest tak skomplikowany, co sprawia, że jest tani w budowie. Jego podstawę stanowi strop górnej kondygnacji – to na nim kształtuje się spadek połaci. Spadek dachu płaskiego wynosi minimum 2 stopnie, maksimum 15. Dach płaski można zaaranżować na taras bądź ogród. Kolejną jego zaletą jest łatwiejsza dostępność do niego niż w przypadku dachów skośnych. Ten rodzaj pokrycia ma jednak swoje wady. Mimo iż nie jest całkowicie płaci to jednak często pojawiają się problemy z odprowadzaniem wody, śniegu i gromadzących się zanieczyszczeń.
Jeśli zastanawiają się Państwo, jaki dach wykonać, podpowiadamy, że należy wybrać dach, który nie będzie wymagał od właściciela oszczędności w jego budowie. W przypadku tak ważnego elementu domu nie warto ryzykować i lepiej wykonać mniej skomplikowany dach tańszy niż efektownie wyglądający, ale z tanich materiałów. To jeden z ja droższych elementów domu, jednak jest to element budowany na lata, którego naprawa może być również kosztowna.
- Więcej o:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego?
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Magia rąbka stojącego
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Naprawa dachu z dachówek ceramicznych
Pod blachą
Co warto wiedzieć o dachówkach betonowych? Poznaj 12 faktów i mitów na ich temat
Remont dachu płaskiego. Taras na dachu