Jak wykonać obróbkę komina z cegły dziurawki?
Często popełnianym błędem na budowach jest budowa komina z cegły dziurawki. Aby wyeliminować jeden z powodów przeciekania takiego komina, trzeba właściwie wykonać obróbki blacharskie i wstępne krycie.
Podczas wykonywania prac związanych z montażem pokrycia dachowego bardzo często popełniane są błędy wykonawcze. Czasem mają one charakter estetyczny: coś jest krzywo zamontowane, pofalowane, czy też występują różnice w odcieniach zastosowanych materiałów (inne elementów rynnowych, inne – poszczególnych dachówek, ponieważ są z innej partii produkcyjnej), czy na przykład na gontach bitumicznych występuje efekt koszenia trawy jak tłumaczy producent.
Mamy więc trawnik, na którym rośnie sobie piękna trawka, ale jest za wysoka i trzeba ją ściąć. Więc odpalamy kosiarkę i jedziemy – raz w jedną stronę, a raz w drugą. I potem m przez kilka godzin mamy dwa kolory trawnika. Trawa się wyprostuje, ale posypka na goncie już nie. Producent wie, jak tę swoją „trawkę” kosi, a dekarz, który potem montuje produkt na dachu – już nie. Rozwiązaniem tego problemu byłoby koszenie trawki w jedną stronę.
Oczywiście opisane problemy nie wpływają na warunki techniczne użytkowania obiektu. Pokrycie dachu wykonane jest poprawnie, nie cieknie, wiatr go nie zerwie, więc klient może spać spokojnie. Ale jak się wyśpi i wstanie, to jak spojrzy na swój prawidłowo wykonany dach, to nie będzie chciał za niego zapłacić. Mimo wszystko jest to problem estetyczny. Drugim rodzajem błędów, jakie występują na dachach są problemy techniczne. Ogólnie dach wygląda ładnie, sąsiedzi zazdroszczą, ale po deszczu zaczyna przeciekać i wtedy żarty się kończą, ponieważ następują zalania i postępująca degradacja konstrukcji.
Warto znać te problemy i starać się ich nie popełniać na dachu, nawet jeśli są błahe. Należy jednak pamiętać, że wszystkie pokrycia dachowe montowane na ruszcie są rodzajem elewacji, na którą patrzymy i powinna się nam podobać. Natomiast trzeba też wiedzieć, że pod tym pięknym pokryciem znajduje się wstępne krycie i to ono jest odpowiedzialne za szczelność dachu.
Obróbka komina
Zamieszczone powyżej zdjęcie przedstawia detal wykonania obróbek komina. Widzimy pokrycie z paneli dachowych łączonych na zatrzask (klik), do którego dekarz zastosował jako obróbkę elementy samodzielnie zrobione z blachy płaskiej. Widoczne są elementy łączące oryginalny panel z wykonanym elementem obróbki. Komin jest wymurowany z cegły klinkierowej na głęboką fugę. Jak widać fuga ta jest bardzo nieregularna i tym samym nieestetyczna.
- Więcej o:
Magia rąbka stojącego
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Naprawa dachu z dachówek ceramicznych
Pod blachą
Co warto wiedzieć o dachówkach betonowych? Poznaj 12 faktów i mitów na ich temat
Remont dachu płaskiego. Taras na dachu
Profesjonalna renowacja dachu z blachy – jak odnowić i zabezpieczyć dach
Zalety dachu dwuspadowego