Domy z efektownym dachem
Jednym z najważniejszych elementów domu jest dach, który chroni budynek przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Ale w dużej mierze decyduje też o jego wyglądzie – im bardziej efektowny, tym bardziej przyciąga uwagę. Przedstawiamy Państwu kilka domów właśnie z takimi pięknymi dachami.
Dom (Nie) powtarzalny
Dom osadzony jest w otwartym naturalnym krajobrazie, który coraz trudniej znaleźć na Śląsku. Strefa wjazdowa i ogród od strony północnej to stary sad z drzewami jabłoni. Strefa południowa zagospodarowania terenu i domu otwiera szeroką perspektywę na pola i lasy. Rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne zmierzają do integracji architektury z otoczeniem. Horyzontalny układ trzech powtarzalnych z pozoru pawilonów ukrywa trzy różne strefy domu: mieszkalną, sypialną i rekreacyjną. Pawilony ubrane w surową, betonową skórę, ukrywają ciepłe wnętrza. Drewniane tarasy płynnie łączą się z zielonym otoczeniem. Wysunięte nad nimi okapy skutecznie chronią szklane elewacje przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Powstał dom indywidualny, niepowtarzalny, mimo że składa się z takich samych powtarzalnych segmentów, których kompozycja ma sprawić wrażenie osadzonych w krajobrazie na trzech różnych poziomach. Architektura domu w spokojny sposób wpisuje się w otoczenie. Tarasy z zielenią na dachu stają się dodatkowym ogrodem. Elementem łączącym ogród z wnętrzem domu jest również oranżeria z zielenią, stanowiąca strefę relaksu i odpoczynku. Przeszklenia pawilonów w sposób transparentny zaznaczają granicę strefy domu i otoczenia, stającego się częścią życia mieszkańców, zmieniającego swój wyraz wraz z porami dnia i roku. Wielkoformatowe obrazy z przeszkleń, kreowane przez naturę, uzupełniają klimat wnętrza domu. Minimalistyczna stylistyka wyposażenia domu oraz jego stref funkcjonalnych nie konkuruje z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Użyte materiały wykończeniowe oraz nowoczesne meble stanowią harmonijną, spokojną i naturalną w wyrazie kompozycję elementów, brył, płaszczyzn, kolorów i faktur.
Zastosowane rozwiązania:
Konstrukcja
Ściany żelbetowe,
warstwowe;
dach stalowo-żelbetowy
Materiały
Elewacja – beton architektoniczny;
dach systemowy „zielony dach”
Instalacje
c.o. podłogowe, wentylacja
mechaniczna, klimatyzacja
Projekt: 2012–2014
Realizacja: 2021
Autorzy: archistudio studniarek + pilinkiewicz arch. Tomasz
Studniarek, arch. Małgorzata Pilinkiewicz
Współpraca: arch. Barbara Ziemba, arch. Aleksandra Stolecka
Lokalizacja: Województwo Śląskie
Inwestor: prywatny
Powierzchnia: 734 m2
Kubatura: 3839 m3
Dolina Barw
Kompleks pięciu domków wraz z zewnętrzną przestrzenią wspólną, zaprojektowanych w nowoczesnym stylu architektonicznym z nutą kultury regionu. Domki znajdują się w sercu Rabki-Zdroju, w pobliżu Bulwarów i rzeki Poniczanka. Połączenie bieli z imitacją naturalnego drewna na elewacji, nadaje inwestycji estetycznego wyglądu. Całość dopełnia pokrycie z blachodachówki ze strukturą powierzchni imitującą wykwity zmrożonego lodu. Inwestycja powstała z myślą o pełnej prywatność i komforcie mieszkańców. Przestrzeń wspólna to wyraźnie wydzielone strefy zabaw i relaksu, gdzie znajduje się balia z podgrzewaną wodą na świeżym powietrzu. Prywatna część mieszkalna w każdym domku, przeznaczona jest dla sześciu osób dorosłych, każda ma po dwie sypialne z łazienkami (i wyjściami na balkon), salon, kuchnię oraz taras. Wnętrza wykończono w wysokim standardzie. Wspaniałe otoczenie ogrodu z bujną roślinnością, stanowiące zwieńczenie nazwy obiektu, skłoniło do realizacji przestronnego tarasu z pergolą, który stanowi naturalną kontynuację salonu i części jadalnej. Domki wzniesiono w technologii murowanej, z klimatyzacją, ogrzewaniem gazowym i bezpiecznymi kominkami, w systemie smart dom. Obiekt został wyposażony w instalację PV oraz monitoring. Na terenie obiektu znajduje się również recepcja, pralnia i przechowalnia na rower.
Zastosowane rozwiązania:
Konstrukcja
ściany – murowane
Materiały
dach – Blachotrapez – blachodachówka modułowa Estima, Pladur®
Relief IceCrystal TK 9005
rynny – system rynnowy
KROP stal, kolor czarny (9005)
elewacja – Blachotrapez – panel elewacyjny na rąbek stojący Terrano IZO, Pladur®
Relief IceCrystal TK 9005
Instalacje
instalacja PV
Revolt Energy
Projekt: Dolina Barw
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
Realizacja: 2022 rok
Powierzchnia: 2 x 92 m2 + 3 x 87 m2
Inwestor: prywatny
Dom z trójkątów
O architektonicznej formie przesądziła działka w kształcie trapezu z biegnącą po skosie linią zabudowy (efekt sąsiedztwa wału przeciwpowodziowego). Plan domu jest wyraźnym echem kształtu terenu przeznaczonego pod zabudowę, dzięki temu pozwala go maksymalnie wykorzystać. Białe ramy otaczające dwie mieszkalne bryły zamykają się w kształt zbliżony do trójkąta. Za ich sprawą dom, który ma 300 m2 powierzchni użytkowej, sprawia wrażenie kilkukrotnie większego. Oprócz wrażeń estetycznych ramy odgrywają także ważne role praktyczne – ramowe zadaszenia osłaniają taras i miejsca postojowe. Kolejne interesujące rozwiązanie to rząd „przekręconych” okien ustawionych pod takim kątem, by pokazywały najładniejszy widok na działce. Układ pomieszczeń w całym domu został tak zaplanowany, aby część dzienna i sypialniana otwierała się na ogród, a pokoje, które wymagają mniej prywatności, skierowane zostały w kierunku wjazdu. Natomiast zadaszenie powoduje skos dachu, który zwęża się od strefy dziennej do strefy sypialnianej. Tym samym taras przy salonie zyskuje najwięcej zadaszonej przestrzeni, przy której można odpocząć. Trójkąty, które pojawiły się w elewacji, to ukryta przesuwna brama, prowadząca do miejsc postojowych.
Projekt: 81.WAW.PL/Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż
Lokalizacja: okolice Warszawy
Powierzchnia użytkowa: 300 m2
Z zielonym dachem
Dom ten zaprojektowano w tradycyjnym stylu z wyróżniającym go, nietypowym, zielonym dachem nachylonym pod kątem 45°. Z jednej strony dach został „dociągnięty” do ziemi, tworząc taras, na którym można wygodnie wypocząć. Celem projektu było stworzenie budynku, który idealnie wtapia się w otoczenie. Dach ten zapewnia nie tylko wyjątkowy widok, ale również wiele innych pozytywnych aspektów. Ważną zaletą tego typu pokrycia jest naturalna izolacja cieplna i akustyczna budynku. Projektując tego typu rozwiązanie oczywiście pamiętano o odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Dzięki zastosowaniu okien dachowych FAKRO FTP-V i markiz AMZ możliwe było nie tylko doświetlenie pomieszczeń na poddaszu, ale również bardzo dobra izolacja budynku w miejscu szczególnie narażonym na zawilgocenie, jakim jest połączenie okna z połacią. W tym wyjątkowym domu biała elewacja ma drewniane wstawki ocieplające chłodny klimat bryły, z którą idealnie komponują się okna pionowe ze szprosami. Pomieszczenia są wysokie i przestrzenne, zaś obecna w nich biel i kolor drewna nawiązują do nowoczesnego charakteru obiektu.
Projekt: Groener Wonen (z niderlandzkiego Bardziej ekologiczne życie)
Lokalizacja: Holandia, Gelderse Lent
Realizacja: 2015
Inwestor: prywatny
Dom asymetryczny
Dom asymetryczny projektu pracowni INOSTUDIO powstał na Śląsku, a dokładniej w Tarnowskich Górach. Budynek jest nietypowy, dlatego, że ma oryginalny kształt, łącznie z dachem, który nie od razu przywodzi na myśl standardowy podmiejski dom. Niektórzy mówią o nim kościół i śmieją się, że brakuje na nim jedynie krzyża. „Koncepcje przygotowywaliśmy dwa miesiące. A właściwie dwa jej warianty. Jeden wariant była to klasyczna nowoczesna stodoła, która była poprawna i grzeczna. Ale sercem czuliśmy, że nasi klienci chcą czegoś oryginalnego, co wyróżni ich dom na tle wielu podobnych. Dlatego w drugim wariancie pokazaliśmy coś pozornie ekstrawaganckiego, co wynikało jednak z analizy dość trudnej działki i otoczenia” – mówią architekci. Choć dom ma oryginalną bryłę, to jej forma powstała przede wszystkim z bardzo funkcjonalnego podejścia do projektu. O jej kształcie przesądziło kilka czynników, między innymi kierunki świata, widoki i usytuowanie dwóch dróg dojazdowych. Podczas tworzenia schematu projektowego architekci najpierw znaleźli optymalne miejsce dla bryły, zapewniające jak najlepszy widok – na las, następnie powiększyli ją i tak formowali, by powstał osłonięty taras. Postanowili też obniżyć dom od frontu i podwyższyć go z tyłu. Na koniec tak zaprojektowali połać dachu, by zapewnić jak najlepsze nasłonecznienie dziedzińca i wnętrz. W efekcie powstała rozrzeźbiona bryła przekryta asymetrycznym dachem. Wszystko w tym domu było logiczne i z czegoś wynikało, a to, co powierzchownie i dziwne, było tak naprawdę praktyczne. Tym sposobem inwestorzy stali się właścicielami oryginalnego i niebanalnego domu, który przykuwa uwagę przechodniów, zachwyca i subtelnie sygnalizuje innym, że ktoś, kto w nim mieszka jest odważny i wyjątkowy, jak jego dom.
Zastosowane rozwiązania:
Konstrukcja
tradycyjna murowana, płyta fundamentowa, stropy żelbetowe, więźba drewniana, ocieplenie dachu nakrokwiowe płytami PIR.
Materiały
Materiały wykończeniowe zewnętrzne: ściany tynkowane w kolorze białym, pokrycie dachu: blacha cynkowo-tytanowa na rąbek stojący oraz rynny ukryte Reizing, okna aluminiowe - ciepła belka montażowa, brama garażowa zlicowana Hörmann w kolorze antracytowym.
Materiały wykończeniowe wewnętrzne: podłoga beton szlifowany w kolorze naturalnym, sanitariaty – żywica epoksydowa szara, schody półkowe na podkonstrukcji stalowej obłożonej drewnem – wykonawstwo INOSTUDIO, drzwi wewnętrzne zlicowane bezprzylgowe.
Dom z gontu
Dom z Gontu to prywatna rezydencja usytuowana w spokojnej dzielnicy willowej Wola w Krakowie. Budynek usytuowany jest pomiędzy wzgórzami niedaleko Lasku Wolskiego. Posiada wiele odniesień do otaczającej go topografii głównie dzięki naturalnej okładzinie z gontu. Jednoznacznie wyraża ideę domu rodzinnego jednocześnie wyzwala ekspresję otoczenia. Stąd powstała bryła jednorodna, mocna i zwarta, odwołująca się jasnymi odniesieniami do ikony domu z dwuspadowym dachem. Radykalność ikony wymagała potraktowania wszystkich powierzchni jednakowo, co umożliwiła wyjątkowa w swojej strukturze właściwość gontu. Gont skutecznie i naturalnie osłania ściany oraz dach domu. Fasada została zaprojektowana jako płynna powierzchnia przewiązana na przemian pasami okien i gontu. Kąty i załamania tradycyjnej formy są poddane zmiękczeniom w wyniku przepływu wewnętrznych przestrzeni i wobec topografii terenu. Dom w ten sposób mocniej wskazuje na swoje wnętrze, którego staje się wyraźnym opakowaniem. Jeden ze szczytów został obniżony co spowodowało odejście od klasycznej formy. Zewnętrzna powłoka nie narzuca podziału we wnętrzach – to raczej niekonwencjonalne podejście do tworzenia poszczególnych przestrzeni. Dom został zaprojektowany tak by pomieścić trzy rodziny. Wydzielono trzy różne powierzchniowo apartamenty z wyjątkowymi przestrzeniami i widokami. Na poziomie przyziemia budynek jest niemal standardowy. Wraz z wysokością zmienia swój rzut w charakterystyczny dla niego kształt dzioba łodzi natomiast na wysokości piętra zwęża się prawie do punktu. Specyficzna bryła z w pełni szklonymi panelami ściennymi tworzą ciekawą grę trzech apartamentów zapewniając jednocześnie, każdemu z domów optymalną ilość światła dziennego.
Zastosowane rozwiązania
Konstrukcja
ściany nośne trójwarstwowe z pustką powietrzną, stropodach żelbetowy, elementy prefabrykowane betonowe
Materiały
cegła z rozbiórki (tarasy), cegła ręcznie formowana (elewacja), beton prefabrykowany
Instalacje
piec gazowy, wentylacja z rekuperacją
Projekt: MoonStudio Pracownia architektoniczna
Architektura wnętrz: MoonStudio
Architektura krajobrazu: MoonStudio
Powierzchnia terenu: 400 m2
Powierzchnia zabudowy: 132,7 m2
Powierzchnia użytkowa: 315,6 m2
Powierzchnia całkowita: 321,7 m2
Kubatura: 1327,0 m3
Projekt: 2001
Realizacja: 2002
- Więcej o:
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Magia rąbka stojącego
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Naprawa dachu z dachówek ceramicznych
Pod blachą
Co warto wiedzieć o dachówkach betonowych? Poznaj 12 faktów i mitów na ich temat
Remont dachu płaskiego. Taras na dachu
Profesjonalna renowacja dachu z blachy – jak odnowić i zabezpieczyć dach