Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenie komina wełną mineralną, jakie daje efekty?

redakcyjny

Ocieplenie komina poprawia skuteczność przepływu i zabezpiecza przed stratami ciepłego powietrza. Izolację kominów można wykonać styropianem, pianką poliuretanową lub wełną. Wybór materiału ociepleniowego najczęściej uzależniony jest od tego, z czego został zbudowany komin.

Ocieplenie komina
Ocieplenie komina
Building companion

Ocieplenie komina nie jest obowiązkiem regulowanym przepisami prawa budowlanego. Inwestorzy na ogół decydują się na tę czynność ze względu na pozytywny wpływ na ciąg kominowy i większe bezpieczeństwo domowników. Czym ocieplić komin w domu?

Izolacja komina? Termoizolację komina najczęściej wykonuje się z użyciem wełny lub styropianu. Wybór materiału jest jednak uzależniony od typu komina. W przypadku kominów wentylacyjnych i spalinowych dobrze sprawdzi się np. styropianowa płyta. Jaka wełna do ocieplenia komina?

Ocieplenie komina murowanego wełną

Kominy murowane oraz wbudowane w ścianę domu lepiej ocieplać niepalną, miękką i sprężystą wełną mineralną. Taki materiał łatwo dopasowuje się do wymiarów komina na całej jego długości i pozwala na wyeliminowanie mostków termicznych.

Ocieplenie komina dymowego

Dymowe kominy murowane, zbudowane z cegły, najlepiej zaizolować wełną skalną, która ma lepszą odporność na ogień w porównaniu z wełną szklaną.

Rozwiązaniem, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, jest ocieplenie komina pianką poliuretanową. Jej zaletą jest efektywna ochrona przed uszkodzeniami i możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Piana szybko wysycha i jest łatwa w aplikacji. Przed wykonaniem termoizolacji styropianem, pianką PUR lub wełną należy dokładnie sprawdzić hermetyczność komina oraz wszelkie miejsca styku, np. z dachem. To jedyny sposób na wyeliminowanie nieszczelności i miejsc umożliwiających gromadzenie się wilgoci. 

Termoizolacja komina ‒ zalety

Kominy to ważny element konstrukcyjny każdego budynku. Ich budowa na każdym etapie powinna być nadzorowana przez kierownika budowy. Kominy stanowią drogę odprowadzenia spalin i dymu powstałych w trakcie ogrzewania oraz pozwalają utrzymać właściwe warunki higieniczno-sanitarne.

  • Warstwa izolująca komin zapobiega ucieczce ciepłego powietrza i poprawia efektywność jego ciągu. Ocieplenie korzystnie wpływa na bezpieczeństwo domowników, ponieważ wspiera właściwe odprowadzanie toksycznych produktów spalania paliw.
  • Ma też niebagatelny wpływ na trwałość i bezawaryjność komina w budynku, gdyż wzmacnia jego konstrukcję i chroni przed wilgocią oraz mrozem. Co więcej, materiał izolacyjny zmniejsza ryzyko osadzania się grzybów i pleśni.

Ocieplenie komina należy wykonać na całej jego długości. Brak izolacji na wybranych fragmentach będzie sprzyjał tworzeniu się kropli wilgoci, które z czasem mogą skutkować poważnymi uszkodzeniami. Kominy najbardziej narażone na wychłodzenie to te, które znajdują się w domach wysokich, wielokondygnacyjnych. 

Czym ocieplić komin na strychu? 

Komin jest najważniejszym elementem pieca lub systemu grzewczego domu. Do jego efektywnego funkcjonowania niezbędna jest izolacja, która tylko z pozoru wydaje się prosta. Projektowanie i montaż izolacji wymaga od wykonawcy przestrzegania określonych zasad i przepisów bezpieczeństwa oraz umiejętności zawodowych. Izolacja zmniejsza ryzyko mechanicznej i chemicznej korozji komina.
Aby zaizolować komin, stosuje się materiały zapewniające wysoki stopień izolacji termicznej. Wykluczają wpływ zewnętrznych czynników klimatycznych na bilans cieplny w kanale kominowym. Producenci materiałów budowlanych oferują szeroką gamę nowoczesnych materiałów termoizolacyjnych, z których część znajduje zastosowanie jako izolacja rur.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ocieplenie komina wełną mineralną, jakie daje efekty?