Ocieplenie komina wełną mineralną, jakie daje efekty?
Ocieplenie komina poprawia skuteczność przepływu i zabezpiecza przed stratami ciepłego powietrza. Izolację kominów można wykonać styropianem, pianką poliuretanową lub wełną. Wybór materiału ociepleniowego najczęściej uzależniony jest od tego, z czego został zbudowany komin.

Ocieplenie komina nie jest obowiązkiem regulowanym przepisami prawa budowlanego. Inwestorzy na ogół decydują się na tę czynność ze względu na pozytywny wpływ na ciąg kominowy i większe bezpieczeństwo domowników.
Czym ocieplić komin w domu?
Termoizolację komina najczęściej wykonuje się z użyciem wełny lub styropianu. Wybór materiału jest jednak uzależniony od typu komina. W przypadku kominów wentylacyjnych i spalinowych dobrze sprawdzi się np. styropianowa płyta.
Ocieplenie komina murowanego wełną
Kominy murowane oraz wbudowane w ścianę domu lepiej ocieplać niepalną, miękką i sprężystą wełną mineralną. Taki materiał łatwo dopasowuje się do wymiarów komina na całej jego długości i pozwala na wyeliminowanie mostków termicznych.
Ocieplenie komina dymowego
Dymowe kominy murowane, zbudowane z cegły, najlepiej zaizolować wełną skalną, która ma lepszą odporność na ogień w porównaniu z wełną szklaną.
Rozwiązaniem, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, jest ocieplenie komina pianką poliuretanową. Jej zaletą jest efektywna ochrona przed uszkodzeniami i możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Piana szybko wysycha i jest łatwa w aplikacji. Przed wykonaniem termoizolacji styropianem, pianką PUR lub wełną należy dokładnie sprawdzić hermetyczność komina oraz wszelkie miejsca styku, np. z dachem. To jedyny sposób na wyeliminowanie nieszczelności i miejsc umożliwiających gromadzenie się wilgoci.
Termoizolacja komina ‒ zalety
Kominy to ważny element konstrukcyjny każdego budynku. Ich budowa na każdym etapie powinna być nadzorowana przez kierownika budowy. Kominy stanowią drogę odprowadzenia spalin i dymu powstałych w trakcie ogrzewania oraz pozwalają utrzymać właściwe warunki higieniczno-sanitarne.
- Warstwa izolująca komin zapobiega ucieczce ciepłego powietrza i poprawia efektywność jego ciągu. Ocieplenie korzystnie wpływa na bezpieczeństwo domowników, ponieważ wspiera właściwe odprowadzanie toksycznych produktów spalania paliw.
- Ma też niebagatelny wpływ na trwałość i bezawaryjność komina w budynku, gdyż wzmacnia jego konstrukcję i chroni przed wilgocią oraz mrozem. Co więcej, materiał izolacyjny zmniejsza ryzyko osadzania się grzybów i pleśni.
Ocieplenie komina należy wykonać na całej jego długości. Brak izolacji na wybranych fragmentach będzie sprzyjał tworzeniu się kropli wilgoci, które z czasem mogą skutkować poważnymi uszkodzeniami. Kominy najbardziej narażone na wychłodzenie to te, które znajdują się w domach wysokich, wielokondygnacyjnych.
- Więcej o: