Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wybieramy system orynnowania

Tomasz Babś

System orynnowania powinien być wykonany z właściwego materiału, a jego niezbędne elementy mieć odpowiedni przekrój. Tylko wtedy skutecznie odprowadzi wodę z dachu.

rynny, systemy rynnowe, orynnowanie
Całkowity koszt zakupu i montażu systemu orynnowania zależy od tego, jak bardzo nietypowe jest zaplanowane odwodnienie dachu
Fot. Marley
Zazwyczaj do domów jednorodzinnych wybiera się system z rynnami o szerokości 125 mm i rurami spustowymi - 80-105 mm. W takim systemie jedna rura spustowa odprowadza wodę deszczową z powierzchni 80-100 m2. Rynny i rury spustowe o większych przekrojach są rzadziej stosowane.

Na mniejszych budynkach, na przykład garażach, stosuje się rynny o przekroju 100 mm i rury spustowe - 75 mm. Do odwodnienia balkonów i tarasów (do 24 m2) przeznaczony jest system z rynną 75 mm i rurą 50 mm. Najczęściej te mniejsze systemy można przyłączyć do rury głównego systemu domu.

Kształt przekroju

Najbardziej popularne na polskim rynku są systemy półokrągłe. Decyduje o tym ich estetyka oraz szybkość odprowadzania wody opadowej. Ich oferta rynkowa jest najszersza - począwszy od małego systemu, najczęściej o przekroju 75 mm, aż po system z rynnami 150 mm.

Swoich zwolenników mają też systemy prostokątne. Najczęściej występują z rurami spustowymi o przekroju kwadratowym. Szczególnie chętnie są stosowane na dachach domów o nowoczesnej architekturze.

Styl niektórych budynków (na przykład reprezentacyjnych i wzorowanych na zabytkowe itp.) często wymaga zastosowania rynien o profilu gzymsowym. Niektóre systemy są wyposażone w górny system mocowania, który sprawia, że od dołu budynku widzimy tylko rynnę - bez tradycyjnych haków.

Kolorystyka systemu orynnowania

Najczęściej kolor systemu rynnowego dobiera się tak, aby pasował do dachu lub elewacji. Zazwyczaj wszystkie elementy mają jeden kolor, choć zdarzają się takie instalacje, w których rynna jest taka jak pokrycie dachowe, a rury spustowe - jak barwa ścian zewnętrznych.

Praktyczne akcesoria

Każdy system rynnowy można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, które zwiększą jego funkcjonalność. Coraz większą popularnością cieszą się zbieracze wody opadowej, które służą do jej "przechwytywania" i przekierowują do zbiorników na deszczówkę. Są one montowane na rurze spustowej na odpowiedniej wysokości, na której znajduje się przyłącze do zbiornika.

Jeśli dom jest usytuowany w pobliżu, drzew warto umieścić w rynnach siatki zapobiegające gromadzeniu się w nich liści. Siatki te są zazwyczaj wykonane z tworzywa. Mocuje się je na wierzchu rynny lub w jej wnętrzu. Do wyłapywania liści służą również czyszczaki, które montuje się na rurze spustowej. Nie wszyscy producenci rynien mają je jednak w swoim systemie.

Koszty zakupu i montażu systemu orynnowania

Różnorodność systemów orynnowania dostępnych na rynku powoduje, że ich cena jest coraz bardziej atrakcyjna. Wciąż za najtańsze są uznawane systemy wykonane z PVC. Koszt ich zakupu jest średnio o 10-20% niższy niż systemów ze stali powlekanej. Ostatecznie to, ile na nie wydamy zależy jednak od liczby i rodzaju elementów niezbędnych do wykonania odwodnienia dachu.

Koszt montażu orynnowania zależy od kilku czynników: skomplikowania instalacji, wysokości jej montażu (na przykład wynajem rusztowań) oraz wielkości zlecenia (przy wymianie całego dachu stawka za montaż rynny może być niższa, niż wtedy, gdy montowana jest tylko rynna). Koszt montażu rynien z PVC oraz rynien ze stali powlekanej jest zbliżony. Średnio trzeba zapłacić 15-25 zł/m.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Wybieramy system orynnowania