Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym charakteryzuje się więźba jętkowa?

red.

Jętki to poziome elementy drewnianej więźby dachowej krokwiowo-jętkowej. Dach jętkowy składa się z 2 krokwi, które są nachylone i połączone ze sobą u góry. Istnieją różne sposoby konstrukcji dachu z jętką. Elementy dachu można zbudować z różnych materiałów i systemów.

Jak wygląda konstrukcja dachu jętkowego? Schemat

Dach jętkowy wyróżnia jednak szczególna charakterystyka. Dach jętkowy w niektórych przypadkach może być podparty płytą betonową zamiast drewnianej belki stropowej. Jednak drewniany szkielet dachu jętki zawsze tworzą 2 nachylone krokwie modelowane jako belki i połączone u góry zawiasem. Konstrukcję dachu wyznaczają belki, które są podparte podporami przegubowymi w najniższym punkcie lub – w przypadku występu dachu – w pobliżu najniższego punktu. Poszycie dachowe połączone jest poziomą belką lub elementem prętowym, który z kolei połączony jest zawiasami w połowie długości krokwi.

Aby dom był trwały, konieczne jest obliczenie systemu krokwi, wyznaczyć kąt nachylenia dachu i określić występowanie krzywizny połaci dachu. Jeśli chodzi o złożony schemat statyczny dachu jętkowego, to lepiej powierzyć procedurę sporządzenia schematu krokwi warstwowych profesjonalnemu architektowi. Mały przekrój dachu jętkowego można stworzyć niezależnie za pomocą prostych narzędzi i specjalnych wzorów. Jednak nawet w tym przypadku – specjalista powinien skontrolować więźbę dachową, ściany stolcowe i ostateczny projekt.

Czym są jętki dachowe? Czy są potrzebne?

Jętki rozpierają każdą parę krokwi w połowie (lub nieco powyżej) ich długości. Dzięki jętkom możliwe jest zwiększenie rozpiętości dachu nawet do 11 m - przy więźbie krokwiowej możliwa jest jedynie rozpiętość do 7 m. Na poddaszach użytkowych jętki wykorzystuje się jako belki stropu dzielącego poddasze na część dolną (mieszkalną) i górną (stryszek). Jętki mogą stać się elementem dekoracyjnym wnętrza na poddaszu.

Rozpiętość dachu

Ważnym zagadnieniem jest określenie rozstawu krokwi. Rozpiętość dachu musi być odpowiednia w stosunku do konstrukcji. Najprostszym rozwiązaniem jest więźba dachowa, którą stosuje się w połaciach dachowych o rozpiętości do 7,5 m. Jaka rozpiętość jest odpowiednia dla wspomnianego wcześniej dachu z jętką ? Ten typ konstrukcji dachu przeznaczony jest dla obiektów o rozpiętości ścian nieprzekraczającej 12 metrów, a kąt nachylenia połaci wynosi maksymalnie 67 stopni.

Dach jętkowy, krokwiowo jętkowy a płatwiowo jętkowy. Różnice i podobieństwa

Istnieją różne rodzaje dachów z wykorzystaniem jętek. Najpopularniejszy jest dach krokwiowo jętkowy. Przypomina klasyczny dach krokwiowy, ale ma dodatkowe wzmocnienie w postaci belek wzmacniających – poziomych. Z kolei dach płatwiowo jętkowy jest stosowany, gdy długość jętek, nie gwarantuje stabilności. Niezbędne są wówczas ściany stolcowe z dwóch lub jednego rzędu słupów.

Wady dachu jętkowego to ograniczenia, jeśli chodzi o długość dolnego odcinka krokwi. Nie może być ona dłuższa nić 4,5 metra. W przypadku odcinka górnego jest to 2,5 metra. Kolejną wadą są krzywizny połaci dachu.

Jaki materiał wybrać na dach jętkowy?

Decydując się na pokrycie dachowe o dobrym stosunku jakości do ceny, warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze ekonomicznego dachu. Przede wszystkim należy zacząć od rozważenia technologii zastosowanej do konstrukcji dachu. Kolejnym ważnym krokiem jest odpowiedź na pytanie, jaki materiał na pokrycia dachowe wybrać i ile on kosztuje. Dach jętkowy najczęściej wykonuje się dziś z nowoczesnych blacho dachówek modułowych. Wysokiej klasy panele dachowe z blachy stalowej są lekkie i łatwe w montażu. Ważnym aspektem wyboru tego materiału, jest mniejsza częstotliwość wykonywania okresowych czynności konserwacyjnych oraz ich czasochłonność.



    Więcej o:

Skomentuj:

Czym charakteryzuje się więźba jętkowa?