Wanna w podłodze
Taki montaż wanny wymaga nie tylko sporej przestrzeni, ale i odpowiedniej konstrukcji stropu lub podłogi. Dlatego o tym rozwiązaniu trzeba pomyśleć na etapie budowy, a najlepiej - projektowania domu.
Ważne ustalenia
Planując montaż takiej wanny, należy najpierw określić jej zagłębienie, czyli odległość od górnej krawędzi do podstawy, na której będzie się ona opierać. Nie jest to więc jedynie głębokość opuszczonej wanny, należy bowiem również przewidzieć miejsce na zamontowanie syfonu, podpór montażowych, elementów dysz wodnych i powietrznych. Zależnie od wielkości i typu wanny głębokość jej osadzenia waha się zwykle od 60 do 80 cm.
Większość wanien przystosowana jest do montażu na nóżkach, które muszą stać na stabilnym podłożu. Zatem, jeśli chcemy ją umieścić na parterze domu niepodpiwniczonego, nie będzie z tym żadnego kłopotu. Wystarczy pod nią uformować w podłożu wybetonowana nieckę.
Znacznie trudniej umieścić wannę w stropie. Wtedy konieczne będzie przystosowanie jego konstrukcji do wielkości otworu przeznaczonego na wannę. Poza tym należy zaprojektować odpowiednią konstrukcję wsporczą, na której będzie można ją osadzić.
Zdaniem wielu fachowców lepiej jest umieścić wannę nie na poziomie podłogi łazienki, lecz na podeście, na przykład o wysokości 15-30 cm. Pod podestem bez kłopotu można umieścić aparaturę do hydromasażu, do której w razie awarii będziemy mieli łatwy dostęp.
Nie bez znaczenia jest i to, że wchodząc do wanny zamontowanej w podłodze, trudno jest utrzymać równowagę. Różnica poziomów między dnem wanny a podłogą przekracza bowiem niekiedy 50 cm. Bezpieczne wejście możliwe jest właściwie jedynie z pozycji siedzącej na podłodze lub po zamontowaniu wysokich poręczy.
Poza tym utrzymanie w czystości takiej wanny może sprawić nam kłopot. W zasadzie myje się ją, klęcząc na podłodze lub trzeba do niej po prostu wejść, najlepiej boso .
Wanna w podłodze na gruncie
Prace rozpoczynamy od ułożenia na dnie wykopu 5-8 cm warstwy chudego betonu, a na niej izolacji przeciwwodnej. Ścianki i dno zagłębienia należy zaizolować termicznie, okładając je twardą odmianą styropianu (o grubości co najmniej 10 cm) lub polistyrenem ekstrudowanym XPS. Boczne ścianki niecki można wykonać na przykład z betonowych lub keramzytobetonowych bloczków fundamentowych. Następnie wylewa się warstwę podkładu betonowego o grubości 6 cm.
Wymiary niecki powinny być nieco większe niż obrys planowanej wanny, aby umożliwić wygodne jej wstawienie oraz podłączenie do instalacji wodnej i kanalizacyjnej.
Po przygotowaniu niecki próbnie ustawia się wannę na nóżkach, po czym wyjmuje ją i przygotowuje podłączenia syfonu i baterii wannowej.
Gdy osadzimy już wannę i dokręcimy wszystkie podłączenia, podłogę wokół niej należy dobrze zabezpieczyć przed wilgocią, na przykład folią płynną.
Wanna w stropie
Wysokość konstrukcyjna stropu wynosi najczęściej 25-30 cm, zatem spód tak zamontowanej wanny będzie wystawał poza płaszczyznę sufitu na niższej kondygnacji.
Najlepiej, jeśli łazienka, w której chcemy umieścić wannę w stropie, znajdzie się nad pomieszczeniem gospodarczym. Wtedy nie ma problemu ze zmniejszeniem wysokości tego pomieszczenia, a także z wykonaniem sufitu podwieszanego. Ukryje on dno wanny oraz wszystkie podłączenia: ciepłej i zimnej wody, kanalizacyjne oraz aparaturę do hydromasażu.
Sufit podwieszany wykonuje się albo z płyt gipsowo-kartonowych zamocowanych na stałe, albo z kasetonów (można je wyjmować).
Na to pierwsze rozwiązanie możemy się zdecydować tylko wtedy, gdy wannę wyposażymy w syfon, który czyści się od góry, a otwór w stropie zostanie zabezpieczony przed ewentualnymi mikroprzeciekami, jakie czasem zdarzają się na połączeniach instalacji lub powstają w wyniku nieszczelności w obudowie pod wanną. W tym celu najlepiej zamówić w wyspecjalizowanej firmie misę z żywicy epoksydowej zbrojonej włóknem szklanym - osłoni ona cały otwór w stropie (kosztuje ok. 200 zł). Można też użyć grubej folii izolacyjnej.
Aby wyciszyć odgłosy kąpieli, potrzebna będzie izolacja z płyty styropianowej ułożonej pod wanną lub w formie nośnika styropianowego, w którym wannę opuszcza się na konstrukcję wsporczą.
Podłączenia
Ponieważ w wannie montowanej w podłodze na gruncie brak dostępu do jej spodu, należy przewidzieć miejsce na wykonanie studzienki rewizyjnej takiej wielkości, by umożliwiała podłączenie wanny do kanalizacji i rur doprowadzających wodę.
Wanna umieszczona w stropie nie stwarza takich problemów. Do wszystkich podłączeń jest zapewniony dostęp od strony pomieszczenia, nad którym została ona zamontowana.
Baterię wannową łączy się z instalacją ciepłej i zimnej wody elastycznymi wężykami. Ich długość powinna umożliwić uniesienie wanny, jeśli zajdzie taka konieczność. Zwróćmy też uwagę na to, aby pod zabudowaną wanną nie instalować ani zaworów odcinających dopływ wody, ani filtrów mechanicznych chroniących baterię przed zanieczyszczeniami mogącymi znaleźć się w wodzie (osadami, piaskiem). Oba te zabezpieczenia (a szczególnie filtr, który może się zapchać) powinny być zainstalowane w miejscu łatwo dostępnym, na przykład w skrzynce rozdzielaczowej w przedpokoju.
Obudowa wanny
Na wielu zdjęciach w katalogach wanna wpuszczona w podłogę obłożona bywa płytkami ceramicznymi. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Płytki wymagają bowiem przyklejenia do sztywnego podłoża, co uniemożliwia dostęp do umieszczonych pod obudową instalacji. Jeśli jednak powierzchnia obudowy nie będzie zbyt duża, płytki można przykleić do demontowanych paneli z płyty gipsowo-włóknowej. Taki panel mocuje się do ażurowego stelaża ozdobnymi wkrętami lub na zaczepy, a połączenie ze stałymi elementami obudowy wanny uszczelnia się elastyczną uszczelką lub łatwo usuwalnym silikonem.
Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest wykonanie obudowy z drewna egzotycznego odpornego na wilgoć. Takim drewnem można obudować podest, mocując panele wykonane z klejonych desek na stelażu.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Drewno egzotyczne w łazience
Łazienka - duża czy mała, na parterze czy na piętrze, z wanną czy z prysznicem?
Wanny małe i duże
Obudowa wanny
Listwy Przypodłogowe – Kropka nad „i” przy Wykończeniu Wnętrz
Remont starej podłogi na legarach. Jak to zrobić?
Jak wyglądają różne gatunki drewna?
Dwa sposoby na cichą podłogę z paneli