40-metrowe mieszkanie w Krakowie
Niewielki metraż, a do tego wnętrza na planie o nietypowym kształcie - wydłużonego i "skręconego" wieloboku. Projekt aranżacji jest jednak doskonałym dowodem na to, że nawet małe mieszkanie może zaspokajać wszelkie potrzeby mieszkańców. W minimalistycznym wystroju istotną rolę odgrywa oświetlenie polskiej marki AQForm.
Minimalizm optycznie powiększa przestrzeń
W prezentowanym mieszkaniu króluje styl minimalistyczny. Ta estetyka świetnie porządkuje przestrzeń i sprawia, że wnętrza wydają się większe niż są w rzeczywistości - oferując przy tym maksymalną funkcjonalność. Autorka projektu zastosowała jasną paletę kolorystyczną na ścianach i częściowo zabudowie meblowej - stanowi ona tło dla kontrastujących, ciemniejszych płaszczyzn. W aranżacji pojawiły się również kolory drewna, ocieplające całą koncepcję i dodające przytulności. Praktyczna zabudowa meblowa pełni jednocześnie wiele funkcji. W strefie wejściowej zapewnia miejsce do przechowywania m.in. okryć wierzchnich, a bliżej strefy kuchennej mieści pełnowymiarową lodówkę oraz mnóstwo akcesoriów potrzebnych na co dzień.
Potencjał tej zabudowy jest jednak o wiele większy - w strefie wypoczynkowej zwęża się i finalnie zamienia w tło dla ekranu telewizora i towarzyszące mu niewysokie szafki. Aby wnętrze sprawiało wrażenie jeszcze bardziej przestrzennego, architektka Joanna Trela zdecydowała się na ukrycie, w analogicznej jasnej okładzinie ścianki działowej, drzwi do łazienki oraz elementów instalacji technicznych.
Cechą szczególną projektu jest różnorodność elementów wykończenia, które łączą funkcjonalność i minimalizm z mocnym akcentem dekoracyjnym. Kontrastem dla jasnej strony krakowskiego mieszkania jest kuchnia, czyli centralna kompozycja z wyrazistych materiałów: grafitowego, kamiennego blatu, szarych płyt z gresu terazzo i dębowych frontów.
Oświetlenie marki AQForm: prosta forma i funkcjonalność
W żadnym wnętrzu, bez względu na jego styl czy charakter, nie może zabraknąć nietuzinkowych, a zarazem praktycznych źródeł światła. Tu problem istniejących już punktów zasilania, które nie zawsze pokrywały się z przyjętymi założeniami, rozwiązały kompozycje z szynoprzewodów. Co więcej, ten rodzaj oświetlenia zagwarantował elastyczne i skuteczne doświetlenie powierzchni poziomych, jak i zarówno pionowych, łącząc funkcjonalność z podkreśleniem estetyki wnętrza.
Dzięki wykorzystanym elementom oświetleniowym wnętrze stało się bardziej wyrafinowane. Techniczny minimalizm został zestawiony z delikatnym urokiem i łagodną formą białych, ledowych opraw KARI.
Marka AQForm jest doskonałym dowodem na to, że oświetlenie może być nie tylko źródłem praktycznego światła, które wpisze się w oczekiwania użytkowników przestrzeni, ale również dizajnerskim elementem wyposażenia.
Przy doborze elementów oświetlenia należy zwrócić uwagę nie tylko na sam kształt oprawy, ale również jej konstrukcję – ruchomą lub stałą, wzmacniającą lub ograniczającą źródło światła. Kluczową kwestią będzie również moc źródła, a także temperatura barwowa, sposób świecenia, rodzaj strumienia czy sposób oddawania barw.
Czterdzieści metrów kwadratowych – dokładnie na takiej powierzchni można stworzyć funkcjonalną przestrzeń domową, która wpisze się w gusta właścicieli, spełni ich oczekiwania aranżacyjne, zachwyci nie oczywistością i doskonałym doświetleniem każdego detalu.
- Więcej o:
Luksusowa willa w Alpach: harmonia tradycji i nowoczesności
Kawalerka w industrialnym stylu
Świąteczna elegancja: jak zaaranżować mieszkanie na Boże Narodzenie?
Wielkomiejski eklektyzm, czyli oryginalne mieszkanie w Gdyni
Skandynawski dom gotowy na święta
Elegancki apartament w Mławie - aranżacja projektu Weroniki Budzichowskiej
100-metrowe mieszkanie w Krakowie projektu pracowni Minimoo
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC