Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

58 m kw.: Jak oddzielić kuchnię od salonu?

red.

Dominika urządza swoje pierwsze mieszkanie, a w którym salon jest połączony z kuchnią. Właścicielce nie odpowiada jednak takie rozwiązanie. Jak oddzielić kuchnię podpowiadają architekci.

Właśnie zaczynam urządzanie swojego pierwszego mieszkania, w którym kuchnia jest częścią salonu. Chciałabym ją przynajmniej częściowo oddzielić. Jak to zrobić, żeby przestrzeń dzienna była wygodna i wyglądała estetycznie? Zastanawiam się również, jak zaaranżować resztę trzypokojowego mieszkania. Dominika

Rozwiązanie 1: Za suwanymi drzwiami
Justyna Burdow-Gołoś

Przesunęłam wejście z przedpokoju do części dziennej, co pozwoliło osłonić kuchnię ścianką od strony wejścia do mieszkania. Druga ścianka oddziela kuchnię od salonu; ruchomą przegrodą między tymi pomieszczeniami są suwane drzwi.

W ściankę oddzielającą kuchnię od salonu proponuję wmontować pionowy pas mlecznego szkła, dzięki któremu do kuchni będzie wpadało dzienne światło. Szklane mogą być również suwane drzwi chowające się w ścianie – zasunięte doświetlą kuchnię, a po rozsunięciu połączą ją ze strefą dzienną. Przy ściance jest dobre miejsce na stół; w głębi, przy dużym oknie balkonowym, zaaranżowałam kąt wypoczynkowy z narożną kanapą.

Środkowy pokój, przeznaczony na sypialnię, ma zmieniony kształt. Po przesunięciu wejścia z przedpokoju do salonu nieco się skrócił, ale za to poszerzyłam go kosztem sąsiedniego, trzeciego pokoju. Te zmiany wyszły sypialni na lepsze – jest teraz znacznie ustawniejsza. Zaplanowałam w niej dostępne z dwóch stron duże łóżko, dwie szafy i zabudowę z miejscem na telewizor.

Wejście do trzeciego pokoju również zostało przeniesione, dzięki czemu można było nieco powiększyć łazienkę. Teraz mieści się w niej zarówno narożna wanna (150 x 90 cm), jak i kabina prysznicowa (90 x 70 cm). Jest też nablatowa umywalka, podwieszony sedes oraz pralka (60 x 50 cm) ukryta w zamykanej wnęce.

Rozwiązanie 2: W przedpokoju
Krzysztof Radzanowski

Kuchnię i łazienkę zamieniłem miejscami. Przeniosłem również pokój dzienny – teraz znajduje się na środku mieszkania, w sąsiedztwie nowej kuchni.

Nowa kuchnia jest otwarta na przedpokój; od strony wejścia do mieszkania osłania ją minipralnia zamykana dwuskrzydłowymi drzwiami. Ciąg roboczy ma kształt litery L, na końcu blatu zaprojektowałem barek pełniący funkcję stolika śniadaniowego. Duży stół stoi w pokoju dziennym, który jest połączony z przedpokojem otwartym wejściem (ułatwi ono komunikację również z kuchnią).

Dawny salon został podzielony między łazienkę, przedpokój i sypialnię. Łazienka jest nieco mniejsza niż na planie wyjściowym, ale po „wyprowadzeniu” pralki do osobnego schowka bez problemu mieszczą się tu wszystkie potrzebne urządzenia: narożna kabina prysznicowa (90 x 90 cm), umywalka (szer. 60 cm) i podwieszony sedes. W sypialni stoi duże łóżko, a po jego bokach – szafy ubraniowe. Ścianę naprzeciwko może zająć zabudowa z regałami albo zamykanymi szafkami.

    Więcej o:

Skomentuj:

58 m kw.: Jak oddzielić kuchnię od salonu?