67-metrowe mieszkanie w pastelowych kolorach
Jak urządzić przestrzeń dla kobiety w dojrzałym wieku, która wchodzi w nowy etap życia po wielu latach sukcesów zawodowych? Odpowiedź na to pytanie dostarczył zespół projektowy architektki Hanny Pietras, który stworzył wnętrze charakteryzujące się wyjątkowym ciepłem oraz subtelnością pastelowych kolorów.
Zaprojektowano mieszkanie o powierzchni 67 metrów kwadratowych z myślą o właścicielce, która zdecydowała się cieszyć emeryturą i aktywnie uczestniczyć w życiu miejskim. Głównym celem tego projektu było stworzenie dynamicznej przestrzeni, pełnej energii. Zarówno inwestorka, jak i zespół pracowni Hanna Pietras Architects, nie wyobrażali sobie wystroju wnętrza w tonacjach brązu. Już na samym początku projektowania priorytetem było zastosowanie interesujących form i zestawień kolorystycznych.
Miejsce do pracy w ukryciu
Do zaprojektowania były: obszerny przedpokój, łazienka, sypialnia, kuchnia i salon, w którym musiało się znaleźć miejsce do pracy – mimo przejścia na emeryturę właścicielka mieszkania nadal pozostaje bowiem czynna zawodowo.
Bardzo często spotykamy się z klientami w ich przestrzeni domowej, żeby zobaczyć, co im się podoba, a co nie, podejrzeć jak żyją. Dużo osób uważa, że przeprowadzka do nowego mieszkania zmieni też ich, ale jednak nie zawsze tak to wygląda. Ludzie z zasady mają bardzo wiele przyzwyczajeń, z którymi ciężko się walczy i szkoda na to czasu. Moja rola jako architekta polega na ukształtowaniu nowej przestrzeni domu w taki sposób, żeby wymuszała naturalnie pewne zachowania przy jednoczesnym szacunku do przyzwyczajeń.
Inspiracje projektowe
Inspiracją w pracy nad koncepcją aranżacji prezentowanego mieszkania było połączenie preferencji właścicielki i pozytywnych wibracji kolorystycznych. W efekcie powstało eklektyczne wnętrze. Wprowadzono materiały o różnorodnych teksturach i barwach. Pojawiło się nowoczesne łóżko z zabytkową szafką i nieco loftowym kinkietem na ścianie obok. W salonie wygospodarowano miejsce na zabytkową komodę, na której zależało właścicielce. Zestawiono ją z kolorową sofą i fotelem w pepitkę, dzięki czemu jest ona dobrze widoczna, a nie schowana w kącie.
Dla naszej klientki kluczowa była przestrzeń. Przeprowadziła się z dużego domu i zależało jej, żeby w mieszkaniu nie odczuwała aż tak dużej różnicy. Kolejna potrzeba, która dosyć precyzyjnie była określona, to przestrzeń do pracy, ale ukryta. W wytycznych od niej było to, że koniecznie miejsce musi być zamknięte, bo pojawi się na niej dużo prywatnych akcentów. Tutaj zaproponowaliśmy drzwi przesuwno-otwierane, dzięki temu w każdym momencie jednym ruchem ręki możemy je zasłonić.
Modne rozwiązania we wnętrzach - zaoblone formy
Przeważają delikatne kolory, jak połączenie odcieni błękitu i różu, które nadają świeżości przestrzeni. Warto zauważyć harmonijną zgodność tych tonacji z elementami vintage, takimi jak komoda w salonie. Te barwy pełnią również funkcję doskonałego tła dla licznych dodatków obecnych w pomieszczeniu, takich jak pamiątki, grafiki, kwiaty i książki, które nadają wnętrzu życia i wyrażają charakter jego właścicielki. Szczególną uwagę przyciąga kuchnia, a konkretniej wyspa kuchenna, która wyróżnia się niezwykle oryginalną konstrukcją.
To był przebłysk! Nie mogłyśmy znaleźć pomysłu na wyspę i długo wokół niej budowałyśmy różne koncepcje. Główna myśl pojawiła się, kiedy stwierdziłyśmy, że koniecznie drewno musi przełamać kolor. No i mamy to! Lubię takie momenty — wtedy nasza wyobraźnia naprawdę nie ma ograniczeń i z tych naszych narad wychodzą takie piękne rzeczy.
Zaoblenia dodają lekkości i płynności przestrzeni. Szczególnie w niedużych wnętrzach pozwalają je wizualnie powiększyć. Jak mówi Hanna Pietras – „najpiękniejsze jest w nich to, że dodają charakteru i eklektycznego powiewu”.
Mieszkanie emanuje przyjemnym ciepłem oraz zachwyca elegancją, co zawdzięcza zastosowanym materiałom - takim jak fornir dębowy, spiek kwarcowy użyty na blatach i ścianie kuchennej, oraz parkiet dębowy. Dodatkowym elementem ozdobnym są strukturalne tapety, które nadają wnętrzu wyjątkowy charakter. Te wszystkie elementy składają się na spójny wystrój, który doskonale ilustruje koncepcję eklektyzmu.
- Więcej o:
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI
Willa w stylu secesyjnym niedaleko Zurychu
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie