Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pracownia architektoniczna: Medusa Group - realizacje

Opracowanie: Monika Wach

Medusa Group to interdyscyplinarne studio projektowe założone w 1997 roku na Śląsku przez Przemo Łukasika i Łukasza Zagałę. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zespół młodych architektów znacznie rozszerzył zakres swojej działalności, zdobywając specjalistyczne doświadczenie i stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek projektowych w Polsce i za granicą. Studio jest zlokalizowane w dwóch miastach w Polsce: Bytomiu i Warszawie oraz działa jako Medusa London Limited w Londynie.

Medusa Group
Bolko Loft
Juliusz Sokołowski

Pracownia architektoniczna: Medusa Group

Prezentujemy najlepsze polskie pracownie architektoniczne Medusa Group: office@medusagroup.pl

Realizacje pracowni otrzymały liczne nagrody w konkursach i wystawach architektonicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Biuro zajmuje się projektami urbanistycznymi i architektonicznymi w różnej skali. Od planów zagospodarowania przestrzennego dla nowych lub odnawianych inwestycji, przez drapacze chmur, parki biurowe i projekty mieszkaniowe, po indywidualne projekty mieszkaniowe i projekty obiektów.

To, co naprawdę wyróżnia Medusa Group, to możliwość tworzenia projektów, które ściśle korespondują z najbliższym otoczeniem i mieszczą się w budżecie. Ścisła współpraca z artystami reprezentującymi różne sztuki nadaje tej architekturze absolutnie wyjątkowy charakter. Dzięki projektom, takim jak showroom Maximum w Castellarano we Włoszech, Infinity Pool House na Jamajce, osiedle mieszkaniowe w Vallencienne we Francji, apartament New York Tribeca czy przebudowa Empire House – starego budynku przemysłowego w kreatywną przestrzeń biurową w Londynie, Medusa Group z sukcesem rozszerza swoją działalność na rynkach międzynarodowych.

Bolko Loft

Idea:

Kiedy zacząłem poważnie interesować się tym obiektem, budynek w formie prostopadłościanu stojący na czterech żelbetowych filarach ponad 8 m nad ziemią pozbawiony był już dwóch łączników. Cała koncepcja domu w takiej formie dla wielu była szokująca. Warto wspomnieć tu o ogrodzeniu. Szukając prostego, a zarazem funkcjonalnego rozwiązania, wpadłem na pewien pomysł. Chciałem przeciwstawić się tym szpetnym betonowym ogrodzeniom, jakich pełno w polskim krajobrazie, zachowując jednocześnie element ich powtarzalności, trwałości oraz ekonomiczności. Rozwiązanie miało być zatem proste i praktyczne, dając poczucie bezpieczeństwa – ograniczając dostęp, a jednocześnie – poprzez swój ażurowy charakter – śledzić to, co dzieje się po drugiej stronie ogrodzenia. Poprzemysłowy charakter mojego domu stanowił dodatkowy kontekst, w który chciałem się wpisać. Wykorzystałem prosty element powtarzalnych korytek kablowych, fabrycznie ocynkowanych, o stałej długości 2 metrów, a przy tym różnej szerokości. Z tego prefabrykowanego elementu wykonałem ogrodzenie Bolko_loftu. Zmieniłem tylko jego kolor na czarny.

Przemo Łukasik

Lokalizacja: Bytom

Projekt: architekt Przemo Łukasik

Konstrukcja: Andrzej Łukasik

Inwestor: Joanna i Przemo Łukasik

Projekt: 2001

Realizacja: 2002-2003

Powierzchnia użytkowa: 198 m2

Nagrody:

  • nominacja do nagrody Miesa van der Rohe 2004,
  • I miejsce w Leonardo Competition 2007

 

Origami House

Idea:

Dom-instalacja inspirowany sztuką origami jest wynikiem fascynacji inwestora kulturą Japonii.

Na pozór prosty budynek o geometrycznej formie tworzy skomplikowany układ stalowej konstrukcji, krytej grafitową powłoką poliuretanową. Pozwoliło to na uzyskanie efektu wizualnie lekkiej, papierowej formy zaczerpniętej z japońskiej sztuki tworzenia przestrzennych form z papieru.

Wewnątrz powstała przestrzeń wypoczynku w razie potrzeby także pomieszczenie gościnne, a także miejsce chwilowego odosobnienia i refleksji. Efekt wyciszenia wnętrza wzmacnia wykończenie sklejką wybielaną, materiałem kojarzonym z architekturą drewniano-papierowych ścian fusuma.

Budynek pełnić ma również rolę rzeźby w przestrzeni przydomowego ogrodu.

Lokalizacja: Toruń

Projekt: architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Medusa Group

Współpraca autorska: Katarzyna Chobot, Katarzyna Kruszenko, Konrad Basan

Konstrukcja: Figura Team

Inwestor: prywatny

Powierzchnia użytkowa: 26,6 m2

Powierzchnia całkowita: 44,05 m2

Projekt: 2013

Realizacja: 2019/2020

 

Medusa Group
Origami House
Fot. Tomasz Zakrzewski

Dom w Gliwicach

Idea:

W projekcie postawiliśmy na współczesną formę architektoniczną z dużą ilością przeszkleń od strony

południowej. Kompozycję cechuje prostota i umiar. Poprzez delikatne nadwieszenie, masywna horyzontalna bryła zyskać ma odcięcie, dające jej oddech i lekkość.

Część parterowa pozostaje wycofana względem obrysu dachu budynku, tworząc wokół zewnętrzną przestrzeń rekreacyjną z oczkiem wodnym, tarasami i ogrodem żwirowym. Ten zabieg ma również na celu wizualne odjęcie masy prostopadłościennej bryle. Powierzchnia dachu pełni w tych miejscach funkcję okapów, które podkreślają półprywatny charakter tych otwartych kieszeni domu. Elewacje domu pokryte są w projekcie okładziną z płyt kompozytowych w kolorze szarym, dodając budynkowi elegancji, szlachetności i minimalizmu.

Lokalizacja: Górny Śląsk

Projekt: architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Medusa Group

Współpraca autorska: architekci Daria Cieślak, Konrad Basan, Marcel Badetko

Konstrukcja: Statyk

Inwestor: prywatny

Powierzchnia użytkowa: 542 m2

Powierzchnia całkowita: 724 m2

Projekt: 2013

Realizacja: 2018

 

Dom letniskowy pod Lublińcem

Idea:

Projekt rozbudowy drewnianego domku letniskowego typu brda, położonego w lublinieckim lesie, miał umożliwić poszerzenie docelowego programu funkcjonalnego. Dwukondygnacyjna bryła o wyraźne zdefiniowanej formie uniemożliwiała swobodną aranżację przestrzeni salonu, kuchni oraz sypialni.

W konsekwencji zadecydowano o rozbudowie istniejącej struktury poprzez doklejenie do niej prostej, prostopadłościennej formy. Nowa bryła tworzy współczesną erratę działkowego obiektu, czarna szuflada obłożona walcowaną stalą wysuwa się z jego narożnika.

Zastosowany tu materiał elewacyjny nowej części, zderzony z surowym drewnem brdy, wyraźnie informuje o zaistniałej transformacji. Ten kontrast materiałów był celowym zabiegiem, pozwalającym na czytelne rozróżnienie poszczególnych form – zastanej demoludycznej architektury oraz jej modernistycznego nowotworu.

Na płaskim dachu czarnego prostopadłościanu zlokalizowano taras, który, poza kubaturową rozbudową części parterowej, rozwija piętro o część rekreacyjną wokół sypialni, zanurzając się w zieleni dębowo-brzozowego zagajnika.

Projekt: architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Medusa Group

Współpraca autorska: architekt Jakub Magoń

Konstrukcja: Andrzej Łukasik

Generalny wykonawca: Jacek Knapik

Inwestor: prywatny

Powierzchnia użytkowa: 70 m2

Powierzchnia całkowita: 91,2 m2

Projekt: 2009

Realizacja: 2010

 

Medusa Group
Dom letniskowy pod Lublińcem
Fot. Tomasz Zakrzewski
    Więcej o:

Skomentuj:

Pracownia architektoniczna: Medusa Group - realizacje