Pracownia architektoniczna: Medusa Group - realizacje
Medusa Group to interdyscyplinarne studio projektowe założone w 1997 roku na Śląsku przez Przemo Łukasika i Łukasza Zagałę. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zespół młodych architektów znacznie rozszerzył zakres swojej działalności, zdobywając specjalistyczne doświadczenie i stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek projektowych w Polsce i za granicą. Studio jest zlokalizowane w dwóch miastach w Polsce: Bytomiu i Warszawie oraz działa jako Medusa London Limited w Londynie.
Pracownia architektoniczna: Medusa Group
Prezentujemy najlepsze polskie pracownie architektoniczne Medusa Group: office@medusagroup.pl
Realizacje pracowni otrzymały liczne nagrody w konkursach i wystawach architektonicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Biuro zajmuje się projektami urbanistycznymi i architektonicznymi w różnej skali. Od planów zagospodarowania przestrzennego dla nowych lub odnawianych inwestycji, przez drapacze chmur, parki biurowe i projekty mieszkaniowe, po indywidualne projekty mieszkaniowe i projekty obiektów.
To, co naprawdę wyróżnia Medusa Group, to możliwość tworzenia projektów, które ściśle korespondują z najbliższym otoczeniem i mieszczą się w budżecie. Ścisła współpraca z artystami reprezentującymi różne sztuki nadaje tej architekturze absolutnie wyjątkowy charakter. Dzięki projektom, takim jak showroom Maximum w Castellarano we Włoszech, Infinity Pool House na Jamajce, osiedle mieszkaniowe w Vallencienne we Francji, apartament New York Tribeca czy przebudowa Empire House – starego budynku przemysłowego w kreatywną przestrzeń biurową w Londynie, Medusa Group z sukcesem rozszerza swoją działalność na rynkach międzynarodowych.
Bolko Loft
Idea:
Kiedy zacząłem poważnie interesować się tym obiektem, budynek w formie prostopadłościanu stojący na czterech żelbetowych filarach ponad 8 m nad ziemią pozbawiony był już dwóch łączników. Cała koncepcja domu w takiej formie dla wielu była szokująca. Warto wspomnieć tu o ogrodzeniu. Szukając prostego, a zarazem funkcjonalnego rozwiązania, wpadłem na pewien pomysł. Chciałem przeciwstawić się tym szpetnym betonowym ogrodzeniom, jakich pełno w polskim krajobrazie, zachowując jednocześnie element ich powtarzalności, trwałości oraz ekonomiczności. Rozwiązanie miało być zatem proste i praktyczne, dając poczucie bezpieczeństwa – ograniczając dostęp, a jednocześnie – poprzez swój ażurowy charakter – śledzić to, co dzieje się po drugiej stronie ogrodzenia. Poprzemysłowy charakter mojego domu stanowił dodatkowy kontekst, w który chciałem się wpisać. Wykorzystałem prosty element powtarzalnych korytek kablowych, fabrycznie ocynkowanych, o stałej długości 2 metrów, a przy tym różnej szerokości. Z tego prefabrykowanego elementu wykonałem ogrodzenie Bolko_loftu. Zmieniłem tylko jego kolor na czarny.
Lokalizacja: Bytom
Projekt: architekt Przemo Łukasik
Konstrukcja: Andrzej Łukasik
Inwestor: Joanna i Przemo Łukasik
Projekt: 2001
Realizacja: 2002-2003
Powierzchnia użytkowa: 198 m2
Nagrody:
- nominacja do nagrody Miesa van der Rohe 2004,
- I miejsce w Leonardo Competition 2007
Origami House
Idea:
Dom-instalacja inspirowany sztuką origami jest wynikiem fascynacji inwestora kulturą Japonii.
Na pozór prosty budynek o geometrycznej formie tworzy skomplikowany układ stalowej konstrukcji, krytej grafitową powłoką poliuretanową. Pozwoliło to na uzyskanie efektu wizualnie lekkiej, papierowej formy zaczerpniętej z japońskiej sztuki tworzenia przestrzennych form z papieru.
Wewnątrz powstała przestrzeń wypoczynku w razie potrzeby także pomieszczenie gościnne, a także miejsce chwilowego odosobnienia i refleksji. Efekt wyciszenia wnętrza wzmacnia wykończenie sklejką wybielaną, materiałem kojarzonym z architekturą drewniano-papierowych ścian fusuma.
Budynek pełnić ma również rolę rzeźby w przestrzeni przydomowego ogrodu.
Lokalizacja: Toruń
Projekt: architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Medusa Group
Współpraca autorska: Katarzyna Chobot, Katarzyna Kruszenko, Konrad Basan
Konstrukcja: Figura Team
Inwestor: prywatny
Powierzchnia użytkowa: 26,6 m2
Powierzchnia całkowita: 44,05 m2
Projekt: 2013
Realizacja: 2019/2020
Dom w Gliwicach
Idea:
W projekcie postawiliśmy na współczesną formę architektoniczną z dużą ilością przeszkleń od strony
południowej. Kompozycję cechuje prostota i umiar. Poprzez delikatne nadwieszenie, masywna horyzontalna bryła zyskać ma odcięcie, dające jej oddech i lekkość.
Część parterowa pozostaje wycofana względem obrysu dachu budynku, tworząc wokół zewnętrzną przestrzeń rekreacyjną z oczkiem wodnym, tarasami i ogrodem żwirowym. Ten zabieg ma również na celu wizualne odjęcie masy prostopadłościennej bryle. Powierzchnia dachu pełni w tych miejscach funkcję okapów, które podkreślają półprywatny charakter tych otwartych kieszeni domu. Elewacje domu pokryte są w projekcie okładziną z płyt kompozytowych w kolorze szarym, dodając budynkowi elegancji, szlachetności i minimalizmu.
Lokalizacja: Górny Śląsk
Projekt: architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Medusa Group
Współpraca autorska: architekci Daria Cieślak, Konrad Basan, Marcel Badetko
Konstrukcja: Statyk
Inwestor: prywatny
Powierzchnia użytkowa: 542 m2
Powierzchnia całkowita: 724 m2
Projekt: 2013
Realizacja: 2018
Dom letniskowy pod Lublińcem
Idea:
Projekt rozbudowy drewnianego domku letniskowego typu brda, położonego w lublinieckim lesie, miał umożliwić poszerzenie docelowego programu funkcjonalnego. Dwukondygnacyjna bryła o wyraźne zdefiniowanej formie uniemożliwiała swobodną aranżację przestrzeni salonu, kuchni oraz sypialni.
W konsekwencji zadecydowano o rozbudowie istniejącej struktury poprzez doklejenie do niej prostej, prostopadłościennej formy. Nowa bryła tworzy współczesną erratę działkowego obiektu, czarna szuflada obłożona walcowaną stalą wysuwa się z jego narożnika.
Zastosowany tu materiał elewacyjny nowej części, zderzony z surowym drewnem brdy, wyraźnie informuje o zaistniałej transformacji. Ten kontrast materiałów był celowym zabiegiem, pozwalającym na czytelne rozróżnienie poszczególnych form – zastanej demoludycznej architektury oraz jej modernistycznego nowotworu.
Na płaskim dachu czarnego prostopadłościanu zlokalizowano taras, który, poza kubaturową rozbudową części parterowej, rozwija piętro o część rekreacyjną wokół sypialni, zanurzając się w zieleni dębowo-brzozowego zagajnika.
Projekt: architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Medusa Group
Współpraca autorska: architekt Jakub Magoń
Konstrukcja: Andrzej Łukasik
Generalny wykonawca: Jacek Knapik
Inwestor: prywatny
Powierzchnia użytkowa: 70 m2
Powierzchnia całkowita: 91,2 m2
Projekt: 2009
Realizacja: 2010
- Więcej o: