Schody wewnętrzne do domu
Schody wewnętrzne? Schody we współczesnych wnętrzach spełniają nie tylko funkcję praktyczną. Ponieważ stanowią ważny element mieszkania, powinny być też estetyczne i dopasowane do stylu aranżacji.

Jakie schody wewnętrzne do domu?
Schody wewnętrzne to rodzaj ciągu komunikacyjnego pionowego wewnątrz budynku. Zapewniają sprawne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami budynku, a ich konstrukcja łączy podłogę i strop w pomieszczeniu. Akcentują też wybrany styl i często decydują o pozytywnym odbiorze wnętrza. Wybór odpowiedniego typu schodów do domu jest sporym wyzwaniem – zależy m.in. od potrzeb użytkowników, preferowanego stylu czy charakteru wnętrza. Warto jednak poświęcić mu więcej czasu, ponieważ dobrze dobrany typ konstrukcji, a także materiał zapewnią schodom trwałość na lata. Stopień schodów wewnętrznych najczęściej jest zbudowany ze stopnicy i podstopnicy.
Zgodnie z zasadami ergonomii wymiary elementów stopnia powinny być dostosowane do średniej długości kroku dorosłego człowieka, która wynosi 60-65 cm, dlatego suma podwójnej wysokości i szerokości stopnia powinna być jej równa. Zgodnie z tymi zaleceniami, im wyższe stopnie, tym mniejsza powinna być ich głębokość. Najczęściej wymiary wygodnych stopni to 17 cm wysokości i 29 cm głębokości. Szerokość stopni nie powinna być mniejsza niż 80 cm – w innym przypadku będzie trudno wnieść na piętro większe przedmioty. Kąt nachylenia schodów, które są często użytkowane, nie powinien przekraczać 30°. Zwróćmy też uwagę na długość biegu, czyli nieprzerwanego spocznikiem ciągu schodów. Zbyt długi ciąg może sprawić, że komunikacja będzie męczyć, warto wówczas rozważyć większą liczbę biegów.

Schody wewnętrzne - drewniane
Tradycyjne formy i ponadczasowa elegancja – to cechy aranżacji wnętrza w stylu klasycznym. Takie cechy powinny mieć też schody. Najczęściej wybierane są modele z rodzimego drewna, znane nie tylko z trwałości, ale również z nienagannego wyglądu. Doskonałym wyborem będą więc schody o widocznej drewnianej konstrukcji, często z zaokrąglonymi wykończeniami stopni. Niezwykle efektownie prezentować się będą też takie schody, które wzbogacone zostały drewnianą balustradą, uzupełnioną jedynie kutymi elementami. Na pewno ciekawym rozwiązaniem będą również schody wstęgowe, które często decydują o całej aranżacji wnętrza.


Schody wewnętrzne - nowoczesne
Nowoczesne schody cechują się minimalistyczną formą, dlatego nawet najbardziej wymyślne modele prezentują się elegancko. Projektanci wciąż stawiają na klasykę pod względem materiałów, dlatego można cieszyć się ciepłą fakturą naturalnego drewna, często łączonego z przełamującym chłodnym metalem czy szkłem. Schody do nowoczesnych wnętrz zazwyczaj są też zaprojektowane tak, by konstrukcja prezentowała się lekko, a chodzenie po niej sprawiało wrażenie zawieszenia w powietrzu tak jak w przypadku schodów wspornikowych. Schody z podstopnicami, choć są masywne, nie muszą przytłaczać pomieszczenia – sprawdzi się prosta forma z ażurową balustradą.




Schody wewnętrzne - metalowe
Styl industrialny ma tę zaletę, że wystarczy zakupić kilka wyrazistych elementów do wnętrza, by stworzyć niepowtarzalny klimat. Wybierzmy schody o konstrukcji kręconej albo modułowej. Zazwyczaj łączą one stalową konstrukcję z drewnianymi schodami, co gwarantuje odpowiedni wygląd. Schody spiralne mogą być wygodniejsze do niewielkich wnętrz, na przykład mieszkań dwupoziomowych. Z kolei schody modułowe bez problemu zamontujemy samodzielnie.


Schody wewnętrzne w stylu skandynawskim
Styl skandynawski lubi otwarte, jasne przestrzenie, dlatego doskonałym wyborem będą schody o minimalistycznej, pozbawionej zbędnych zdobień konstrukcji. Wybór konstrukcji z podstopnicami nada całości solidnego charakteru. Z kolei schody zębinowe będą przepuszczały światło, dlatego warto je wybierać, jeśli stawiamy na rozświetlone wnętrza. Jeśli miejsce jest ograniczone, dobrym wyborem mogą okazać się schody młynarskie. Najbardziej komfortowe będą jednak schody proste dwubiegowe, w których występuje podest.



Schody wewnętrzne - balustrada i poręcz
Funkcjonalne schody mają ergonomiczną balustradę oraz poręcz. Zadaniem poręczy jest zapewnienie nam poczucia bezpieczeństwa podczas poruszania się. Jej kształt i wymiary muszą gwarantować pewny chwyt, dlatego też powinna być solidnie osadzona i stabilna. Średnica poręczy to ok. 7 cm – wówczas jest najbardziej funkcjonalna. Najwygodniejszy jest okrągły przekrój poręczy. Dla wygody znaczenie ma też wysokość, na jakiej została osadzona – odpowiednia będzie wysokość sięgająca przedramienia. Jeśli w domu są małe dzieci, warto zamontować balustrady drewniane oraz z gęsto osadzonymi tralkami. Dodające wnętrzom lekkości efektowne schody bez poręczy najczęściej wybierają osoby planujące minimalistyczne aranżacje.

Schody wewnętrzne na strych
Schody strychowe, jak sama nazwa wskazuje, można zamontować przy wejściu na strych albo rzadko używane poddasze. Ich zaletą jest konstrukcja umożliwiająca całkowite schowanie złożonych schodów w stropie. Dzięki temu nie zajmują one wiele miejsca i nie przeszkadzają w swobodnym korzystaniu z korytarzy na piętrze mieszkalnym. Do wnętrz szczególnie małych wybierzmy schody nożycowe, które zajmują jeszcze mniej przestrzeni po złożeniu, ale też w trakcie rozkładania



- Więcej o:
Innowacje w zrównoważonym designie: nowa siedziba Arup w Krakowie
Nowe oczyszczacze powietrza Bosch Air
Jak doświetlić garderobę?
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?
Master bedroom, czyli spokój o poranku
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?