Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Altana z bali

Małgorzata Łączyńska

Dobrze jest mieć na działce wygodne schronienie przed słońcem czy deszczem. A najlepiej, gdy jest to ukryta w zieleni altana, na przykład z drewnianych bali. Przed instalacją takiej altany w ogrodzie warto kilka spraw przemyśleć.

Altana z bali
Altana z bali
Fot. Budowle z bali

Altana z bali

Altana z bali, to zazwyczaj obiekt sporo większy od klasycznych, drewnianych altanek, jakie widujemy często na terenach ogródków działkowych. Nie jest to składzik na narzędzia, lecz  malownicza, dość wysoka budowla, wsparta na grubych słupach, najczęściej sosnowych balach i zazwyczaj zajmuje w ogrodzie kilkanaście metrów kwadratowych. Altana z bali - miejsce bezpieczne, osłonięte dachem od słońca i deszczu, służy rekreacji i letnim spotkaniom. Prócz wygodnego stołu i siedzisk, często bywa więc zaopatrzona w letnią kuchnię, grill czy małą wędzarnię.

Altana z boli - rodzaje

Altana z bali jest modną budowlą ogrodową. Można pod tym hasłem znaleźć w internecie, chociażby na Olx czy allegro, ciekawą ofertę wielu producentów i przebierać w konstrukcjach, wielkości, oraz wyposażeniu obiektów. Są one też najrozmaitsze stylowo. Są altany z bali na planie prostokąta, kwadratu albo sześciokąta, a także wersje regionalne, chociażby góralska altana z bali, śląska, małopolska, czy z Janowa. Chętni mogą więc dopasować styl takiej plenerowej budowli do swojego regionu. Bywają konstrukcje altan otwarte na wszystkie strony, otoczone systemem balustrad, lub fragmentami osłonięte - od wiatru, sąsiadów, czy niechcianego widoku. Najważniejszym atutem każdej altany są jej wpisane w otoczenie proporcje.

Altana z bali okrągłych

Potężne słupy, oraz efektowne zadaszenia to atuty altan z bali. Drewniane słupy altan, nie muszą być idealnie okrągłe, ani proste i gładkie. Często (szczególnie w wariantach regionalnych) są to okorowane pnie, zachowujące swoje nierówności i niepowtarzalne wygięcia, a niekiedy nawet rozwidlenia konarów (najdroższe na podparcie konstrukcji dachowej są właśnie bale naturalnie rozwidlone).

Słupy altan mocowane są w ziemi na betonowych kotwach, zaś podłogi bywają przeróżne, od nawierzchni żwirowej przez proste betonowe wylewki, płytki, kostki i drewniane podesty po kamienne mozaiki. Dachy altan z bali, w zależności od stylu, bywają kryte deskami, gontem, papą, dachówką czy osikowym wiórem, a nawet trzcinową strzechą.

Czym bardziej rustykalny wygląd ma altana, tym więcej zieleni potrzebuje dookoła. Konstrukcja z okrągłych bali, ze słomianą strzechą jest niejako symbolem powrotu do natury. Taka altana uroczo wygląda w plenerze, na skraju lasu, nad wodą, czy grupą drzew, lub wysokich krzewów w tle.

 

Altana z bali
Altana z bali
Fot. OLX

Altany z bali drewnianych

Jeśli okolica jest gęsto zabudowana, miejsca mniej i trudno dla altany z bali znaleźć obszerny, zielony kąt, warto zainteresować się gotowymi altanami z bali klejonych, lub wybrać do samodzielnej budowy altany, takie właśnie bale klejone. To sprawdzone elementy nośne, jakich używa się do budowy drewnianych domów. Są one maszynowo, w specjalnej technologii i pod ciśnieniem spajane z desek. A oprócz tego, cięte na wymiar, idealnie profilowane i wysuszone, mają gwarancję trzymania parametrów i nie wypaczają się po latach. Klejone bale mogą być zaopatrzone w gotowe otwory, do łatwego prowadzenia potrzebnych instalacji, np. stałego oświetlenia. Altana z bali klejonych ma wygląd bardziej nowoczesny. Mała architektura tego typu ładnie wpisuje się w przestrzenie miejskich ogrodów. 

Altana z bali  - projket

Ci co chcieliby samodzielnie zmierzyć się z tematem altany z bali, muszą zacząć od zera, czyli od projektu. Nie każda budowla wszędzie się zmieści. Niekiedy trzeba będzie wyrównać teren, a może wyciąć to i owo w ogrodzie ryzykując rodzinne spory. Decyzji jest bez liku. Bez projektu nie sposób też nabyć potrzebnych do budowy elementów.

Zakładając, że miejsce na postawienie altany zostało w końcu wybrane, warto przeanalizować pomysły z ołówkiem, miarką i kalkulatorem w ręku. Bez liczenia kosztów ani rusz. Do ceny materiałów; bali, desek, kantówek,  materiałów na pokrycie dachu, cementu, czy cegły na budowę np. letniej kuchni, trzeba dodać koszty transportu i ewentualnie wynagrodzenia dla pomocników. Jeśli zakupione drewno nie jest dostatecznie wysuszone, lepiej budowę odłożyć na kilka miesięcy. Jeśli nie było zaimpregnowane pod ciśnieniem, trzeba doliczyć koszt preparatów do konserwacji drewna. Nic dziwnego, że marzenie o altanie z bali często kończy się na kupieniu gotowej konstrukcji.

Każda budowa, skutkuje w ogrodzie pewnym zamętem. Lecz może to być zamęt twórczy. Postawienie altany może skutkować pojawieniem się nowej ścieżki, dosadzeniem jakiegoś drzewa albo krzewów. A gdy na koniec, bale podtrzymujące dach altany oplotą pnącza, a w pobliżu zakwitną letnie byliny, będziemy mogli odpoczywać w cieniu, czekając na przyjście gości.

    Więcej o:

Skomentuj:

Altana z bali