Apartament w stylu modern classic z widokiem na Warszawę
Przekształcenie dwóch lokali mieszkalnych w warszawskim wysokościowcu w jedno przestronne mieszkanie dla rodziny wymagało kompleksowej przebudowy. Projekt pracowni architektonicznej Katarzyny Kraszewskiej zaowocował zupełnie nowym wyglądem przestrzeni. Jedyne, co pozostało praktycznie nietknięte, to imponujący widok z przeszklonej ściany.
280 metrów kwadratowych dla rodziny
Układ wnętrz apartamentu został całkowicie przeorganizowany, zachowując jedynie oryginalne drzwi wejściowe. Zastosowano gruntowną przebudowę, która obejmowała wymianę instalacji, wykończenia podłóg i sufitów. Mieszkanie zostało praktycznie zredukowane do stanu deweloperskiego, a następnie ponownie wykończone zgodnie z preferencjami i potrzebami rodziny, składającej się z rodziców i trójki dzieci.
Głównym atutem aranżacji wnętrza jest imponujący widok na panoramę Warszawy, natomiast jego główną wadą jest ograniczona wysokość. Architekci starali się szczególnie unikać dodatkowego obniżania przestrzeni, dlatego minimalizowano grubość sufitów poprzez zastosowanie specjalnych lamp Iguzzini o wysokości zaledwie 6 cm. Wysokości wnętrzu optycznie dodają też konsekwentnie stosowane sięgające sufitu drzwi oraz fronty gładkich zabudów, np. w holu.
Przytulnie i elegancko - otwarta strefa dzienna
Właściciele mieszkania pragnęli, aby wewnętrze było zarówno eleganckie, jak i funkcjonalne, a przede wszystkim pojemne. Dlatego zaprojektowano liczne przestrzenie do przechowywania, obejmujące zabudowę w holu, obszerną garderobę oraz szafy, a także wygodną pralnię z pomieszczeniem gospodarczym i przestronną spiżarnię, pełniącą rolę drugiej kuchni.
Serce mieszkania stanowi przestrzenny salon połączony z otwartą kuchnią, z którego przez przeszkloną ścianę można podziwiać malowniczy widok na panoramę miasta. Dodatkowo, znajdują się tu trzy pokoje przeznaczone dla dzieci, główna sypialnia z garderobą i łazienką, oraz gabinet, który pełni również funkcję pokoju do zabaw i oglądania telewizji dla najmłodszych.
Przy planowaniu wystroju eleganckiego wnętrza inwestorzy zdecydowali się na podłogi o ciepłym, głębokim odcieniu. Wybrany kolor stanowił punkt wyjścia dla projektu autorstwa Katarzyny Kraszewskiej i jej zespołu. Zaproponowali oni interesujące rozmieszczenie paneli podłogowych, które zestawiono z dodatkami w czerni, w celu złamania ciepłej palety barw. Czarne elementy, takie jak cokoły, ramy okien, podziały paneli ścian oraz detale sufitowe w salonie i głównej sypialni, dodają elegancji i optycznie wydłużają przestrzeń.
Aranżacja kuchni - światło, kamień, fornir
W dziennej części apartamentu szczególną uwagę przyciąga kuchnia, zwłaszcza jej blat i okładzina ścienna z czarnego szczotkowanego granitu, charakteryzująca się spektakularnym żyłowaniem, które dodatkowo podkreśla sposób wykończenia. Trójwymiarowy efekt jest dodatkowo akcentowany przez ryflowany front wyspy oraz interesującą narożną szafkę, która łączy się z białą górną zabudową. Harmonię wnętrza zapewnia fornirowana zabudowa sięgająca sufitu, która pełni funkcję schowka na AGD oraz drzwi do spiżarni. Pomieszczenie to obejmuje również narożnik kuchni. Zastosowanie luster optycznie powiększyło przestrzeń.
Do kamienia w kuchni nawiązuje wyraźne usłojenie ciemnego stołu (Minotti) i tapicerka krzeseł (Molteni). Efektownym dopełnieniem jadalni jest lampa marki Paolo Castelli nad stołem - delikatne okręgi pozwalają oświetlić cały stół, a jednocześnie nie obniżają wnętrza i nie przesłaniają widoku przez szklaną ścianę.
Relaksujący klimat części wypoczynkowej
Taką atmosferę buduje ściana telewizyjna wykończona drewnem w ciepłym odcieniu. Aby uniknąć wrażenia przytłoczenia przez dużą powierzchnię, zastosowano tu dynamiczne podziały i skośny układ forniru. Dodatkowo, elegancję aranżacji podkreślają głośniki marki Bang & Olufsen. Duża sofa firmy Minotti, dzięki jasnym obiciom, nie dominuje przestrzeni, a niewielkie okrągłe stoliki Louisa od Molteni mogą być dostosowane do potrzeb. W pobliżu okien umieszczono beżowy szezlong Molteni, który dopełniają ekskluzywne dekoracje, takie jak złoty dysk kinkietu od Catellani & Smitch.
Wielofunkcyjny gabinet
Gabinet pełni funkcję również pokoju telewizyjnego i sali zabaw dla dzieci. Wejście do tego pomieszczenia prowadzi przez przesuwane szklane drzwi, które podkreślają otwartą przestrzeń, a jednocześnie pozwalają na przenikanie światła naturalnego do wnętrza. Podobnie jak w salonie, również tutaj ściana przeznaczona do umieszczenia telewizora została wykończona drewnem, a dodatkowo zintegrowana jest z biurkiem. Przy przeciwległej stronie znajduje się kanapa.
Otulające odcienie szarości
W sypialniach dominują delikatne odcienie szarości. Wrażenie przytulności w sypialni właścicieli wywołuje łóżko z miękkim zagłówkiem oraz dywanowa wykładzina. Ścianę za łóżkiem ozdobiono tapicerowanymi panelami, które nakładają się na siebie, przypominając sceniczne kurtyny. Wzmacniają one wrażenie trójwymiarowości za pomocą czarnych krawędzi oraz oświetlenia LED.
Czarnymi “lamówkami” obwiedziono też płyciny garderobianej zabudowy i podwieszany sufit, co daje ciekawy graficzny efekt. Elegancji całości dodają kamienne blaty szafek nocnych i modne wiszące lampki przy łóżku przypominające nanizane na złotą nitkę koraliki.
Motyw białych płaszczyzn, wyznaczonych przez czarną linię, jest również obecny w łazience przylegającej do sypialni. Okładzina kabiny prysznicowej, o dynamicznym wzorze i kolorystyce, odnosi się do kamienia użytego w kuchni. Dodatkową przytulność w pomieszczeniu wprowadza drewniana szafka pod umywalką, posiadająca ryflowane fronty.
Pokoje dla dzieci
Pokoje dzieci zostały urządzone z uwzględnieniem wieku i osobistych preferencji. W sypialni najmłodszej córki wyróżnia się tapeta ozdobiona różowymi kwiatami oraz motyw łuku, który powtarza się w tapicerowanych panelach przy łóżku oraz w meblach wykonanych na wymiar, co nawiązuje do atmosfery bajkowej.
W meblach w pokoju starszej córki dominują proste, nowoczesne kształty, a także wyrazista czerń - biurko oraz regał wokół niego przyjmują tę barwę. Niemniej jednak, wnętrze zyskuje dziewczęcy charakter dzięki różowemu neonowi, fioletowym półkom przy łóżku oraz delikatnemu dywanowi o bladym odcieniu różu.
W pokoju najstarszego chłopca nogi biurka przypominają klocki LEGO, zwraca też uwagę czerwony worek-puf umieszczony pod oknem. Elementy tapicerowanej dekoracji, takie jak wąskie i wyraźnie wypukłe panele przy łóżku (NAP) oraz czarne lampy, dodają dynamizmu całej przestrzeni.
W łazience zwraca uwagę nietypowe rozmieszczenie wzoru na czarno-białej okładzinie ściany, prowadzące wzrok w stronę kabiny prysznicowej, co dodatkowo podkreśla lustrzane odbicie. W celu złagodzenia efektu zastosowano jaśniejszy i mniej kontrastowy kamień na podłodze oraz meble w kolorze białym.
- Więcej o:
Showroom Pracowni Architektury Wnętrz Deer Design w Gdańsku
Luksusowy dom w nowojorskim stylu
Kamienica Siemensa w Łodzi - wnętrza w trzech odsłonach
52-metrowe mieszkanie dla młodego mężczyzny na warszawskim Ursusie
Nad brzegiem jeziora - mazurski klimat w nowoczesnym apartamencie
Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design
Aranżacja wnętrz domu typu "kostka": projekt pracowni RDWN Studio
70-metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie