Aranżacja wnętrz domu w Wilanowie projektu Naboo Studio
W spokojnej, zielonej części Warszawy znajduje się dom bliźniak, który miał być idealnym miejscem dla dojrzałej pary. Wygodne wnętrza, stworzone przez Anetę Dudę i Martynę Leśniewską z Naboo Studio, emanują zarówno elegancją, jak i nowoczesnym stylem.
Naturalne materiały i ciemne kolory na 250 metrach kwadratowych
Inwestorzy zakupili ten 250-metrowy dom w warszawskim Wilanowie w stanie deweloperskim. To pozwoliło na znaczące modyfikacje. Na dużym obszarze powstały: przestrzeń dzienna, dwie sypialnie, a przestrzeń rekreacyjna została rozbudowana - w pobliżu części głównej znajdują się sala do ćwiczeń oraz sauna.
Projekt opiera się na wykorzystaniu materiałów naturalnych, takich jak drewno - i ich wiernych naśladowców tam, gdzie jest to konieczne ze względów funkcjonalnych. Przeważają subtelne, ponadczasowe odcienie ciepłej szarości, które ożywione są kontrastem z eleganckim, ciemnym drewnem. Istotną rolę odgrywają różnorodne faktury, starannie dobrane tak, by podkreślić naturalność i wyjątkowość pomieszczeń.
W projekcie ważną rolę pełnią także lampy, które są precyzyjnie regulowane poprzez system smart home, stworzony i zrealizowany przez firmę YAK. Dzięki racjonalnej konfiguracji instalacji możliwe jest wygodne i efektywne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem oraz rekuperacją. System ten nie tylko zapewnia komfort użytkowania, ale również wpisuje się w założenia projektowe, harmonijnie współgrając z naturalnymi materiałami i stwarzając atmosferę przytulności.
Rozwiązania zaproponowane przez Naboo Studio na równi trafiły w potrzeby, jak i przypadły do gustu właścicielom domu.
– Największą tremę odczuwałyśmy w związku z projektem salonu. Obawiałyśmy się, że może się okazać zbyt odważny – wspomina Aneta Dudek. – Właściciele przyjęli go jednak od razu, bez zastrzeżeń.
– Cieszy nas to szczególnie, bo tu łączą się wątki kluczowe dla aranżacji wszystkich wnętrz domu – dodaje Martyna Leśniewska.
Przyjrzyjmy im się kolejno.
Salon pod wiszącą skałą
Salon emanuje elegancją i jednocześnie surowością, tworząc unikalne połączenie natury z nowoczesnym stylem. Pierwszy element, który przyciąga uwagę, to olbrzymie, 8-metrowe okna, przez które wpada mnóstwo naturalnego światła - i które zapewniają wspaniały widok na ogród. To daje mieszkańcom poczucie harmonii z otaczającym światem, łącząc wnętrze domu z naturą na zewnątrz.
Drugim wyróżniającym się elementem jest wysoka ściana, pokryta ręcznie formowanym tynkiem naśladującym łomy skalne. Ta surowa, naturalna faktura stanowi spektakularne tło dla całego pomieszczenia, dodając mu charakteru i głębi. Daje także mieszkańcom poczucie bliskości z naturą. Kontrast pomiędzy surowością ściany a miękką tapicerką kanapy, gładkimi powierzchniami i ciepłym drewnem tworzy interesującą grę tekstur i materiałów. To połączenie dodaje salonowi przytulności i elegancji, jednocześnie zachowując jego surowy charakter.
Rytm lameli w oprawie kominka dodaje aranżacji dynamizmu i współgra z naturalnymi elementami wystroju, tworząc spójną całość. Ostatecznie, salon ten jest miejscem, które łączy w sobie surową siłę natury z elegancją i ciepłem nowoczesnego wnętrza, tworząc unikalną atmosferę sprzyjającą relaksowi i kontemplacji.
Ostatni element wyjątkowo wyróżnia się w projekcie, zwłaszcza w kontekście schodów. Stopnie ze wspornikami zostały oryginalnie podzielone wizualnie za pomocą balustrady wykonanej ze szkła. Aby harmonijnie wpasować tafle w kolorystykę wnętrza, projektantki zdecydowały się na użycie hartowanego szkła o brązowym odcieniu.
Stojąc na schodach, można podziwiać zarówno dekoracyjny wzór na skale, jak i eksponowaną lampę na jej tle. Jest to model Wireline włoskiej marki Flos, z opalowymi tubami wydłużonymi i zawieszonymi do sufitu na skórzanych pasach o długości kilku metrów. Podobną konstrukcję, ale z kloszami przypominającymi krople rosy, ma lampa od czeskiej firmy Bomma, która oświetla stół w jadalni.
Wysmakowana aranżacja kuchni i jadalni
Stół w jadalni został stworzony na zamówienie, jako projekt dedykowany. Wśród dostępnych gotowych modeli nie było żadnego o tak dużej długości, który mógłby pomieścić 10 osób bez konieczności rozkładania blatu. Podobnie jak krzesła, został wykonany z barwionego jesionu. Dzięki temu uzyskał delikatną formę oraz nowoczesne, organiczne kształty, które podkreślone zostały głębokim brązowym odcieniem.
Salon oraz kuchnia zostały połączone przez jadalnię. Wokół (podobnie jak w sąsiednim przedsionku) zastosowano ciemne wykończenia, nie tylko na ścianach, ale także na suficie – obłożonym dębowym panelem widocznym również na frontach mebli. Wysoka zabudowa jest odseparowana od sufitu przez pas grafitowych luster naklejonych na ścianie, co nadaje jej lekkości.
W tym miejscu zastosowano spieki kwarcowe marki Laminam z kolekcji IN-SIDE, co pozwoliło na kontynuowanie "tematu" kamienia. Co sprawia, że się wyróżnia? Jego wzór nie tylko jest widoczny na powierzchni płyty, lecz również w jej przekroju. Dodatkowo, charakterystyczna dla granitu płomieniowana faktura towarzyszy temu rysunkowi. Dzięki takiemu połączeniu estetycznemu i praktycznemu (odporność na zarysowania, plamy oraz ekstremalne temperatury) spiek kwarcowy znalazł zastosowanie na blatach, podłogach, a nawet na tarasie.
Sypialnia gościnna jak w luksusowym hotelu
Charakterystyczne pokrycie szaf ubraniowych - płyty imitujące płótno lniane - zostało także zastosowane na drzwiach. Podobne wykończenie można zauważyć również w kuchni (blaty wykonane ze spieku kwarcowego) oraz w przedsionku (drewno). Tę innowacyjną opcję proponuje zaawansowane rozwiązanie stworzone przez polską firmę PIU Design. Dzięki temu, że łóżko jest umieszczone przed ścianą obitą miękkim welurem, a okna ozdobione są zasłonami z grubej tkaniny, efektem jest wyjątkowe poczucie "otulenia".
Pokój został urządzony w taki sposób, aby sprzyjać relaksowi i spokoju. Wyposażono go w dwa delikatne stoliki nocne oraz komodę wykonaną z barwionego jesionu. Dużą rolę odgrywają tu również lampy, pełniące funkcję zarówno dekoracyjną, jak i tworzącą odpowiedni nastrój. Ich delikatne światło odbija się w grafitowym lustrze, które, choć niewielkie, dodaje przestrzeni wnętrza.
Gra świateł w łazience gościnnej
Ostatnie wydzielone wnętrze na parterze jest toaletą dla gości. Zgodnie z trendami w projektowaniu takich przestrzeni, urzeka wyjątkowymi efektami wizualnymi, które dają wrażenie teatralności. Istotną rolę odgrywają tu: płyty betonowe z efektem 3D, spieki Laminam, które pokrywają zarówno ściany, jak i fronty schowanych szafek, eleganckie lustra w kolorze grafitowym oraz starannie dobrane oświetlenie. Dodatkowo, luksusową atmosferę tworzą wolno stojące modele umywalek i baterii, obok charakterystycznych faktur i wzorów, takich jak fornir dębowy na suficie. Mimo niewielkich rozmiarów toaleta utrzymana w ciemnej palecie barw zdaje się być przestronna.
Prywatna część domu na piętrze
Prywatna przestrzeń na piętrze domu rozszerza się poprzez antresolę, która rozciąga się nad dwupoziomowym salonem. Wygodne siedzisko obok półek z książkami zachęca do zanurzenia się w lekturze, podziwiania natury za dużymi oknami lub kontemplowania unikalnych kształtów lamp. Obok znajdują się również drzwi prowadzące na taras na dachu.
Butikowa garderoba
Z korytarza prowadzi droga do przestronnej garderoby, która została dostosowana do potrzeb właścicieli, zwłaszcza pani domu. Dzięki precyzyjnie wykonanej zabudowie pomieszczenie jest idealne do przechowywania ubrań sezonowych, walizek oraz sprzętu sportowego. Na dole znajduje się mniejsza garderoba, przeznaczona na codzienne płaszcze i okrycia gości, co sprawia, że główna garderoba emanuje luksusem podobnym do sklepu z galanterią. Dodatkowo, znajduje się tam elegancka toaletka z fotelem o organicznych kształtach, będąca dziełem włoskiej marki Nuevo Living.
Aranżacja strefy master
Motyw surowych łomów skalnych kontrastuje w sypialni właścicieli z lamelową boazerią. Asymetrycznie do tła umieszczono łóżko marki Nobonobo. Po przeciwnej stronie pokoju postawiono na wykończenie z mikrocementu oraz fornir dębowy na ścianie z drzwiami. Istotne jest, że okładziny ścienne sięgają górnego pułapu ściany kolankowej oraz drzwi, tworząc harmonijną linię górną. Dzięki temu projektantki sprytnie rozwiązały problematykę kompozycji wnętrza o nietypowej wysokości i wydatnym skosie. Biel sufitu wprowadza potrzebny balans do tego zestawienia.
Z sypialni można przejść do łazienki wyposażonej w prysznic, a stamtąd do wcześniej wspomnianej strefy relaksu, na którą teraz się skupimy. Ciekawym rozwiązaniem są maty grzejne zamontowane na ścianach, które umożliwiają zmniejszenie rozmiarów grzejników, przyspieszają suszenie ręczników oraz zapobiegają parowaniu luster. Ich sterowanie odbywa się za pomocą systemu smart home.
Strefa relaksu służąca regeneracji
Początkowo planowano, że tutaj będzie główna sypialnia, jednakże jej orientacja w stronę ulicy nie była korzystna. Obszerna przestrzeń bez trudu pomieściła sprzęt do ćwiczeń, w tym duży ekran telewizyjny, leżak idealny do odpoczynku po saunie oraz wannę z hydromasażem.
Aby stworzyć spójną atmosferę w obszarze przeznaczonym do relaksu, wykorzystuje się różnorodne materiały, wzory i kolory, które harmonijnie komponują się z wystrojem całego domu. Nawet sauna, wykonana z osiki delikatnie zabarwionej na odcień karmelowego brązu, wpisuje się w ten klimat. Wyposażona w dwufunkcyjny piec, umożliwiający korzystanie zarówno z sauny parowej, jak i suchej, zapewnia tym samym spełnienie marzeń o relaksie.
- Więcej o:
Wnętrza PRM Concept Store w warszawskiej Fabryce Norblina
Biuro pracowni Baczmańska Design w sercu poznańskich Jeżyc
Nowoczesna elegancja - mieszkanie w Krakowie
Nad dachami Poznania - nowoczesne mieszkanie na 14. piętrze
120-metrowy apartament przy Parku Wilsona w Poznaniu
Villa il Gioiello: odnowiony renesansowy skarb Toskanii
W klimacie modern classic: aranżacja 77-metrowego mieszkania
AXOR Citterio Collection w nowych hotelach Bulgari