Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Barwy zimne we wnętrzach

Redakcja/C

Czym charakteryzują się zimne kolory? Czym różnią się od nich barwy ciepłe? W którym miejscu na kole barw znajdują się poszczególne kolory? Zebraliśmy ciekawe aranżacje - zobacz, jak stosować kolory we wnętrzach.

Barwy zimne we wnętrzach
Barwy zimne we wnętrzach
Pixel-Shot/Shutterstock

Czym barwy chłodne różnią się od barw ciepłych?

Zimne kolory sprawią, że twoje mieszkanie będzie świeże i pobudzające. Jednak niewłaściwe użycie zimnych kolorów sprawi, że pomieszczenie będzie nieprzyjazne. Jak zaprojektować wnętrze z wykorzystaniem zimnych barw?

Barwy zimne we wnętrzach
Barwy zimne i ciepłe
Angela Cini/Shutterstock

Cechy zimnych kolorów

Projektowanie wnętrza zaczyna się od wyboru odcieni. Chłodne barwy nadają się do prawie wszystkich pomieszczeń z dobrym naturalnym światłem. Zimowa paleta daje poczucie beztroski, czystości i wyciszenia. Zimne widmo obejmuje odcienie niebieskiego, fioletowy i szary. Kolory chłodne sprawdzają się w pomieszczeniach, w których okna znajdują się na południe i jest dużo światła. Chłodne odcienie niebieskiego nie pasują jedynie do kuchni. Ponadto zimne kolory pozwalają nam się: zrelaksować, uspokoić, wizualnie powiększą przestrzeń, pomagają się skupić, tłumią apetyt.

Typowe zimne kolory wypełniają dom świeżością i optymizmem. Pomaga szybciej zasnąć, dodają energii. Meble pomalowane na chłodne odcienie inaczej niż ciepłe barwy, inspirują i wpływają pozytywnie na naszą witalność.

Barwy zimne we wnętrzach
Barwy zimne we wnętrzu
Ground Picture/Shutterstock

Zimna gama kolorów

Do ciepłych kolorów zaliczamy czerwienie, barwy kremowe, pomarańczowy. Po przeciwnej stronie względem ciepłych sytuuje się srebrny, szary, zieleń, fiolet. Na kole barw zimnych znajdziemy błękity czy soczyste zielenie.

Srebro to stylowy zamiennik szarości. Przywołuje wspomnienie śnieżnej zimy, nadaje wnętrzu wyrafinowania. Srebrny kolor uzupełnia niebieski, liliowy lub niebieski odcień. Szary to zimny odpowiednik beżu. Będzie idealną bazą do każdego stylu wnętrza. Optymalnie jest wybrać jasnoszare wariacje, łącząc je z odcieniami niebieskiego, liliowego lub turkusowego. Ten zestaw odcieni emanuje przytulnością i spokojem i doskonale nadaje się do dużego pokoju i sypialni. Razem na kole barw zaczynają działać na nasz nastrój.

Niebieski jest zawsze elegancki. Związany z żywiołem wody. Niebieski odcień napełnia mieszkańców energią, witalnością. Nadaje się do łazienki, salonu i kuchni. Sam kolor łączy się z białym odcieniem. Razem te zimne kolory relaksują.

Odcienie morskiego emanują chłodem. Kolor świetnie pasuje do stylu śródziemnomorskiego i skandynawskiego. Jeśli wnętrze jest wykonane w tym stylu, kolor łączy się z białym, niebieskim lub srebrnym odcieniem. Jeśli wnętrze jest śródziemnomorskie, odpowiednia jest zielona, turkusowa lub biała farba.

Barwy zimne we wnętrzach
Barwy zimne w kuchni
Pixel-Shot/Shutterstock

Zimne kolory w salonie

Zimne barwy w salonie warto uzupełnić. Dodaj kolory ciepłe jak żółty, pomarańczowy lub zielony. Barwy ciepłe w tym zestawieniu często spotyka się w naturze, dzięki czemu to wnętrze nie tylko wygląda harmonijnie, ale także wpływa kojąco i relaksująco. W tym kole barw znajdują się też delikatny czerwony i srebrny jako barwa zimna. Nasycenie barw ciepłych zależy od głębi barw chłodnych. Ciekawie wygląda połączenie niebieskiego i niebieskiego z czerwoną farbą. Jeśli połączysz te odcienie z brązem i dodasz akcent beżowych tonów, uzyskasz wnętrze w stylu retro.

Barwy zimne we wnętrzach
Barwy zimne w salonie
Followtheflow/Shutterstock

Zimne barwy w sypialni

Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku. Będzie dobrze wyglądać w połączeniu niebieskich i białych odcieni z połączeniem pastelowych kolorów. Skorzystaj też z barw ciepłych. Na przykład soczyste zielenie symbolizują płodność. Kolory zielone łączą się z brzoskwiniowymi i kremowymi.

Wśród zimnych kolorów znajdziemy błękity - zobacz, jak prezentują się w aranżacji sypialni.

Barwy zimne we wnętrzach
Barwy zimne w sypialni
Ground Picture/Shutterstock

Pokój dziecięcy i zimne kolory

Do pokoju dziecka lub nastolatka idealnie sprawdzi się zimne spektrum zieleni. Kolor trawy, zieleni łagodzi stres, pomaga się zrelaksować. Zielona ściana przed miejscem pracy lub nauki, zasłony, dywan, rośliny domowe – wszystko to pomaga się skupić, poprawia nastrój. W tym pomieszczeniu możesz całkowicie zrezygnować z barw ciepłych. Także chłodne odcienie zieleni i mięty nadają się do pokoju dziecięcego. Są one łączone z następującymi kolorami:

  • Niebieska farba i biały akcent (pokój chłopca).
  • Liliowy lub różowy odcień (pokój dziewczynki).
Barwy zimne we wnętrzach
Barwy zimne w pokoju dziecka
Artazum/Shutterstock
Barwy zimne we wnętrzach
Barwy zimne w pokoju dziecka
Yuganov Konstantin/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Barwy zimne we wnętrzach