Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bezpieczne mieszkanie dla osób niepełnosprawnych

Redakcja Pressland

Mieszkanie dla osób niepełnosprawnych musi zostać odpowiednio dostosowane, gdyż tylko tak będą one czuły się komfortowo i bezpiecznie. Niestety, mieszkań dopasowanych do osób chociażby poruszających się na wózkach inwalidzkich na rynku nie ma. Głównym powodem są oczywiście zwiększone koszty. Dostosowanie mieszkania do potrzeb użytkownika spada, więc na barki osób najbliższych. Dziś chcielibyśmy podpowiedzieć, o co zadbać, na co zwrócić uwagę, by stworzyć mieszkanie funkcjonalne i bezpieczne.

Bezpieczne mieszkanie dla osób niepełnosprawnych
Bezpieczne mieszkanie dla osób niepełnosprawnych
shutterstock

Usuńmy bariery

Największymi barierami dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich są progi oraz zbyt wąskie drzwi, zarówno wejściowe jak i wewnętrzne. O ile ten pierwszy problem można łatwo wyeliminować, o tyle z drugim może być już problem. Na rynku dostępny jest szeroki wybór stolarki otworowej, która pozwala wyeliminować progi. Warto zadbać nie tylko o wyeliminowanie progów, ale też o usunięcie wszelkich uskoków i nawet delikatnych podwyższeń, gdyż wózek może sobie z nimi nie poradzić.

Jeśli chodzi o drzwi to rozmiar zapewniający najwygodniejsze użytkowanie to szerokość 110 cm. Drzwi o takiej szerokości zwłaszcza w mieszkaniach w blokach są wręcz niemożliwe do wykonania. W takiej sytuacji minimum, jakie należy zachować to 90 cm, przy czym kąt ich otwierania powinien być większy niż 90 stopni, tak by maksymalnie oddalić otwór drzwiowy od narożnika. Najwygodniejszymi drzwiami dla osób niepełnosprawnych są drzwi otwierane do wewnątrz bądź drzwi przesuwne czy też składane. Oczywiście, w przypadku drzwi zewnętrznych takie rozwiązanie również nie jest możliwe. Zasady bezpieczeństwa pożarowego wymagają montowania drzwi zewnętrznych otwieranych na zewnątrz. Udogodnienie takie mogą Państwo jednak wykorzystać w przypadku drzwi wewnętrznych – tu macie pełną dowolność aranżacji. Jeśli chodzi o drzwi to warto również zadbać o ich ważny element, jakim jest klamka. Poleca się zamontowanie jej na wysokości około 80 -100 cm, tak by osoba siedząca mogła z niej bezproblemowo korzystać.

Zadbaj o przestrzeń

Głównym miejscem wymagającym odpowiedniej aranżacji jest przedpokój. Szerokość standardowego wózka inwalidzkiego to około 75 cm. Zbyt mała szerokość przejścia nie pozwoli nie tylko obrócić się na wózku, ale też spokojnie przejechać. Warto mieć ten element na uwadze podczas planowania zabudowy wąskich i nieustawnych przedpokoi. Oczywiście wszelkie szafy, szafeczki i dodatki są niezbędne w takim pomieszczeniu, jednak należy zwrócić uwagę na ich przemyślane rozstawienie, które ułatwi a nie utrudni życie.

Komfortowy pokój

Najważniejszym elementem, jaki należy brać pod uwagę podczas urządzania pokoju osoby niepełnosprawnej są jej upodobania. Nie zapominajmy jednak o pewnych zasadach ułatwiających codzienne życie. Warto zadbać o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, jednak należy pamiętać, że im mniej sprzętów i mebli tym lepiej. Warto wybierać meble na nóżkach o podwyższonej krawędzi dolnych szafek, gdyż takie rozwiązanie ułatwia podjechanie wózkiem. Ważnym elementem pokoju są oczywiście kanapy i łóżka – warto wyposażyć je w specjalne poręcze, które ułatwią przemieszczanie się. Nie zapominajmy o włącznikach światła, których wysokość nie powinna przekroczyć 100 cm.

Funkcjonalna kuchnia

Kuchnia to równie wymagające pomieszczenie. Konieczne jest właściwe rozmieszczenie szafek, które pozwoli wyodrębnić minimum 150 cm wolnego miejsca na wykonanie pełnego obrotu wózkiem. Do kuchni należy również wybrać meble na nóżkach, które umożliwiają podjechanie. Funkcjonalnym rozwiązaniem są wysuwane półki ułatwiające korzystanie z wnętrza szafki. Standardowa wysokość blatów jest również idealnie pasująca do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tworząc zabudowę kuchenną można całkowicie zrezygnować z szafek wiszących, jednak nie jest to konieczne. Polecamy również kuchenkę gazową zastąpić płytą elektryczną a piekarnik umieścić nieco wyżej.

Łazienka

Łazienka to najbardziej kłopotliwe pomieszczenie. Małe i ciasne łazienki są trudne do zaaranżowania. Pamiętajmy, że osoba niepełnosprawna potrzebuje kabiny prysznicowej o szerokości min. 90 cm. Warto wybrać kabinę pozbawioną brodzika i wszelkich podwyższeń, z antypoślizgowym dnem. W kabinie warto umieścić stołek do kąpieli oraz poręcze.

Ważne jest również odpowiednie wybranie sedesu – powinien być zamontowany na wysokości 38 – 51 cm. Przycisk spłuczki warto umieścić z boku toalety wraz z podajnikiem na papier toaletowy. Jeśli chodzi o umywalkę to warto wybrać podwieszaną, wyposażoną w bezdotykową baterię. Nie zapominajmy o montażu wszelkich wieszaków czy luster na odpowiedniej wysokości, tak by osoba niepełnosprawna mogła bez problemu z nich korzystać.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bezpieczne mieszkanie dla osób niepełnosprawnych