BUDMA 2023 – drogowskaz dla branży budowlanej
Przed nami Targi BUDMA 2023 - najbardziej prestiżowa impreza handlowa dla budownictwa i architektury w Polsce i Europie Środkowej, wymieniana na równi z największymi wystawami świata. Liderzy, twórcy innowacji, producenci oraz firmy dopiero wchodzące na rynek zaprezentują w jednym miejscu najbogatszą ofertę nowoczesnych produktów, materiałów, maszyn i urządzeń dla sektora budowlano-architektonicznego.
Jakie cele przyświecają przygotowywanym targom BUDMA 2023?
Targi BUDMA postrzegane są jako najważniejsze wydarzenie dla branży budowlanej w tej części Europy. To tutaj można śledzić nowoczesne rozwiązania w budownictwie oraz dowiedzieć się jak podnosić konkurencyjność przedsiębiorstw. Zależy nam, aby każdy potencjalny gość targowy dostrzegł w BUDMIE swoją przestrzeń do rozmów z producentami, wymiany doświadczeń oraz wiedzy o najnowszych technologiach, systemach i produktach budowlanych.
Zasadniczą rolą targów było i nadal jest tworzenie innowacyjnej platformy do wspierania rozwoju biznesu. Możemy to rozumieć jako - z jednej strony przyjazną infrastrukturę terenów targowych, z drugiej zaś możliwość zaaranżowania nowoczesnej, interesującej strefy dla klientów. Z kolei „wspieranie” to szerszy kontekst, w którym znajdują się wszystkie działania marketingowe promujące wystawców i ich produkty wśród klientów, których finalnym zadaniem jest doprowadzenie do spotkania obu stron na targach.
Ostatnie tygodnie były dla nas bardzo intensywne - był to czas rozmów i spotkań z wystawcami, które dla nas mają ogromne znaczenie. Są najważniejszą wskazówką, w którym kierunku zmierzać i na co położyć akcent w najbliższej edycji targów BUDMA. Uważnie słuchamy uwag naszych wystawców, partnerów i gości. Znajomość aktualnych oczekiwań branży bardzo pomaga w przygotowaniach targów, które trafiają w sedno potrzeb rynkowych.
BUDMA - jedno z większych i ważniejszych wydarzeń odbywających się na terenach MTP - obchodziło w zeszłym roku swoje 30-lecie. Jak na przestrzeni tych trzech minionych dekad zmieniły się te targi? Co było siłą napędową ich imponującego rozwoju?
Targi dla branży budowlanej organizowane przez Grupę MTP mają już pond trzydziestoletnią historię, bardzo dobrze znaną na międzynarodowym rynku. To daje wielką motywację do pracy nad ich dalszym rozwojem, a równocześnie jest zobowiązaniem wobec dotychczasowych i przyszłych uczestników targów, jeśli chodzi o utrzymanie wysokiego poziomu efektywności. Nic nie jest dane na zawsze i pomimo, że BUDMA posiada ugruntowaną pozycję wśród podobnych wydarzeń na mapie Europy, nie zwalniamy tempa i każdego roku wprowadzamy do zakresu tematycznego targów czy programu wydarzeń coś nowego, ciekawego, aktualnego i jednocześnie perspektywicznego.
Nie byłoby targów gdyby nie zaufanie, jakim obdarzyli nas wystawcy – liderzy sektora budowlanego, twórcy innowacji, producenci oraz firmy dopiero wchodzące na rynek, a także zarządy i członkowie instytucji branżowych, z którymi współpracujemy od samego początku BUDMY. Jako organizatorzy BUDMY, jesteśmy niezwykle dumni, że w historii rozwoju wielu czołowych przedsiębiorstw znajduje się udział w targach – to tutaj nawiązywały pierwsze kontakty oraz inicjowały biznesowe partnerstwa. Jeszcze bardziej cieszymy się z tego, że po kilkudziesięciu latach spora część z tych firm nadal wykorzystuje BUDMĘ, jako najważniejsze miejsce prezentacji nowości i osobistych spotkań z klientami z Polski i zagranicy.
Branża budowlana wchodzi obecnie w fazę spowolnienia, co powoduje nie najlepsze nastroje wśród dostawców dla tego sektora. Dlaczego warto wziąć udział w targach BUDMA 2023?
Jako organizatorzy targów inicjujemy spotkania i wymianę doświadczeń, wspieramy komunikację i stale szukamy rozwiązań na miarę globalną, które dodatkowo napędzają rozwój przedsiębiorstw.
Aktualny stan gospodarki wymaga od przedstawicieli sektora budowlanego dobrego przygotowania i szybkiej adaptacji do pojawiających się wyzwań. Krajobraz branży szybko ewoluuje, a firmy produkcyjne, wykonawcy i uczestnicy w całym łańcuchu dostaw jak nigdy dotąd potrzebują mentorów, którzy potrafią inspirować i ułatwiać dostosowanie się do bieżącej sytuacji na rynku. Targi BUDMA są z pewnością akceleratorem, wspierającym przedsiębiorców w prowadzeniu interesów, dającym gwarancję dostępu do nowoczesnych rozwiązań, ułatwiającym budowanie długoterminowych relacji biznesowych na arenie międzynarodowej oraz networking. Obecnie przedsiębiorcy intensywnie poszukują rozwiązań, które pomogą im łagodniej przejść przez kryzys. Doskonałą okazją do nawiązania nowych globalnych kontaktów są targi BUDMA, a do rozmów o optymalizacji – konferencje i branżowe debaty oraz oferta maszyn, narzędzi i komponentów do produkcji stolarki budowlanej i fasad, w ramach odbywających się w tym samym terminie targów WinDoor-tech.
Pandemia pokazała, że można rozwijać firmy i prowadzić biznesy bez spotykania się na targach. Czy targi, w dobie rozchulanego internetu i social mediów, są jeszcze potrzebne? Jak zmienia się BUDMA aby wyjść ku obecnym potrzebom oraz oczekiwaniom wystawców i targowych gości?
Miniony rok pokazał, że wirtualne eventy nie mogą zastąpić energii spotkań „na żywo”. Warto podkreślić, że najlepszą rekomendacją do udziału w konkretnych targach jest gwarancja obecności klienta. Jeśli do tego dodamy wiarygodną markę, obecność liderów i partnerów targów „najwyższej próby”, otrzymujemy mocną „zachętę” do pojawienia się na terenie ekspozycji. Podczas czterech dni BUDMĘ odwiedzają tysiące osób bezpośrednio związanych z budownictwem i architekturą. Sporą grupę z nich stanowią kontrahenci zagraniczni z kilkudziesięciu krajów, z pięciu kontynentów. To potencjał, obok którego trudno przejść obojętnie. Mówiono, że Internet wszystko przewartościuje, że nie będzie potrzeby spotkań, ale tak się nie stało. Oczywiście Internet zmienił podejście klientów, którzy w łatwy sposób mogą zdobyć wszystkie informacje o produkcie. Niemniej jednak to właśnie możliwość spotkania, rozmowy, ustalenia szczegółów współpracy pozostaje tym „clou” targowych wystąpień, gdzie na neutralnym gruncie, w mniej oficjalnej atmosferze możemy podjąć ciekawą i intratną dyskusję.
Obecnie wyzwań nam nie brakuje. Dlatego cieszymy się, że marka targów BUDMA ma ugruntowaną pozycję. W niestabilnych czasach jest to z pewnością wyjątkowo pomocne. Jednak na ten sukces stale pracujemy, a w dużej mierze budują go nasi wystawcy i partnerzy. Niezmiernie doceniamy ich zaangażowanie. To oni razem z nami kreują BUDMę i to im zawdzięczamy miano najważniejszych w tej części Europy targów budownictwa i architektury. Śledzimy, co się dzieje w branży, rozmawiamy z firmami, które dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat aktualnej sytuacji. Dlatego program targów również dostosowujemy do bieżących potrzeb i oczekiwań.
Jakie nowości przygotowuje BUDMA na 2023 rok?
W ankietach prowadzonych przez Grupę MTP wśród zwiedzających targi, niezależnie od branży, główny powód ich obecności na targach jest jeden. Ponad 80 proc. ankietowanych przyjeżdża po inspiracje i premiery produktowe. Początek roku to idealny czas na premiery rynkowe i wdrożenia nowych technologii, dających impuls do dalszego, dynamicznego rozwoju firmy czy całej branży. Liderzy, twórcy innowacji, producenci oraz firmy dopiero wchodzące na rynek zaprezentują w ramach targów BUDMA 2023 najbogatszą ofertę nowoczesnych produktów, materiałów, maszyn i urządzeń dla sektora budowlano-architektonicznego.
Wszyscy spragnieni nowoczesnych rozwiązań, powinni rozpocząć zwiedzanie wystawy od ekspozycji firm nagrodzonych w konkursie ZŁOTY MEDAL GRUPY MTP Budma 2023. W tym roku wyłoniono aż 25 produktów, które będą wyznaczać trendy w branży budowlano-architektonicznej na najbliższe lata. Pełna lista laureatów znajduje się na www.budma.pl/pl. Wymieniając tylko kilkoro z nich, jak zbiornik do magazynowania wody deszczowej AQUATOWER 3,0, elektryczną ładowarkę teleskopową Kramer 1445e, regulatory temperatury ENGO Controls czy w pełni zautomatyzowane pergolę WIN CLIMATIC łatwo zauważyć, że coraz więcej firm stawia na ekologię, ergonomię i rozwiązania smart, odpowiadając tym samym na potrzeby rynku. A to zaledwie kilka z ponad kilkuset nowości, które będzie można obejrzeć na żywo w Poznaniu.
Jakie interesujące wydarzenia będą towarzyszyć targom BUDMA 2023?
Program targów, który tworzymy wraz z partnerami – bezpośrednimi uczestnikami rynku, zawsze dotyka tych najistotniejszych, najbardziej aktualnych zagadnień branży budowlanej, wskazuje kierunki i szanse rozwoju zarówno w najbliższej, jak i dalszej przyszłości. Kolejny rok stoi pod znakiem poważnych wyzwań i zawirowań gospodarczych spowodowanych skutkami pandemii, wojną w Ukrainie czy kryzysem energetycznym – czynniki te będą jednymi z wiodących tematów w kontekście radzenia sobie z zagrożeniami, z jakimi borykają się na co dzień przedsiębiorcy: przestojami produkcji, niedostatkiem surowców, postępującą inflacją, rosnącymi cenami materiałów budowlanych, wysokimi kosztami zatrudnienia i realizacji inwestycji itp.
Będziemy także rozmawiać o sprawach bieżących, czyli o zmianach w przepisach budowlanych, perspektywach branży na nadchodzące lata czy kierunkach eksportu. Między innymi taka tematyka zostanie poruszona podczas kolejnej edycji Forum Gospodarczego Budownictwa Build4Future z udziałem znakomitych ekspertów, przedstawicieli rządu i sektora prywatnego. Wraz z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa oraz PAIH, przygotowujemy Międzynarodową Konwencję Budownictwo Polska-Ukraina, podczas której będą analizowane najważniejsze aspekty powojennej odbudowy infrastruktury naszego wschodniego Sąsiada.
Z kolei niezwykle ważne tematy dotyczące przestrzeni publicznej, czy ogólnie mówiąc architektury, podjęte zostaną podczas Forum Designu i Architektury D&A. Hasłem przewodnim przyszłorocznej edycji jest „OdNowa – świadomie o energii”. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób rewitalizować miejską tkankę, aby była bardziej przyjazna człowiekowi i środowisku naturalnemu, jak stworzyć nową jakość przestrzeni do życia bez konieczności budowania. Spotkamy się z wybitnymi przedstawicielami architektury, poznamy najciekawsze i najlepsze realizacje architektoniczne, a młodzi adepci sztuki architektury będą mogli zaprezentować swoją wizję przyszłości, pokazać umiejętności i zaskoczyć nas niestandardowym podejściem do architektury jutra. Dyskusje architektów jak zawsze uświetnione zostaną prelekcjami ciekawych gości.
Po raz pierwszy zorganizowana zostanie Międzynarodowa Strefa Spotkań – specjalna przestrzeń dla zwiedzających z zagranicy, w tym grupy kilkuset kupców uczestniczących w programie Hosted Buyers, kluczowych gości z Polski, czy wreszcie dla samych wystawców targów BUDMA i WinDoor-tech, w ramach której nie tylko pomożemy im znaleźć potencjalnych partnerów biznesowych, ale zapewnimy dostęp do kompleksowej i istotnej wiedzy, jak kierować rozwojem firmy na arenie międzynarodowej. Wartością tych spotkań będzie merytoryka i pomoc doradców z zakresu: prowadzenia transakcji międzynarodowych, szukania nowych możliwości finansowania, bezpieczeństwa i transportu, a wreszcie samej logistyki w tej nowej, zmienionej rzeczywistości łańcucha dostaw. W budowaniu sieci kontaktów pomoże dedykowana aplikacja mobilna, podpowiadająca możliwe kontakty, tworząca kalendarz spotkań i mapę spotkań.
Warto podkreślić współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy, z którym co roku organizujemy interaktywne pokazy i mistrzostwa, Stowarzyszeniem Parkieciarze Polscy, którego członkowie popisują się niebywałym kunsztem parkieciarskim, Związkiem Polskie Okna i Drzwi promującym wśród montażystów profesjonalną instalację stolarki, czy Grupą Prace Wykończeniowe, która realizuje ekspercką przestrzeń dla fachowców.
Osoby, które zwracają uwagę na możliwości oraz potencjał technologii prefabrykacji budynków drewnianych w nowoczesnym budownictwie XXI w., koniecznie muszą zajrzeć na konferencję pt. "Drewno - budowlanym materiałem przyszłości", która odbędzie się 2 lutego 2023. Organizator wydarzenia - Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe wraz z partnerami podkreślają, że technologia prefabrykacji nabiera obecnie coraz większego znaczenia na rynku budowlanym i jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów budownictwa na świecie.
Z kolei konferencja: „Zero, a cieszy” to wydarzenie, podczas którego będzie można spotkać, wysłuchać i porozmawiać z ekspertami od lat projektującymi i budującymi indywidualne domy zero-energetyczne, jak również z właścicielami takich domów, którzy przeszli cały proces od podjęcia decyzji, poprzez projektowanie, budowę, a następnie mieszkanie w takich domach. To jedyne tego rodzaju wydarzenie w Polsce, w którym kompetentni specjaliści oraz inwestorzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Jak prognozowany jest rozwój sektora budowlanego w Polsce? Jakie problemy są do pokonania i jakie możliwości stoją przed nim?
Jak podaje Polski Związek Pracodawców Budownictwa w raporcie dotyczącym przyszłości budownictwa, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla budownictwa w perspektywie krótko- i średniookresowej jest utrzymanie wysokich nakładów na inwestycje publiczne realizowane na poziomie centralnym (segment drogowy, kolejowy, energetyczny i hydrotechniczny), przy jednoczesnym spadku inwestycji w samorządach (wyraźne spowolnienie) i okresowym ograniczeniu nowych inwestycji w niektórych obszarach rynku prywatnego (głównie w segmencie biurowym i powierzchni handlowych). Pomimo spowolnienia inwestycyjnego w niektórych segmentach budownictwa, duże firmy wykonawcze o charakterze wielobranżowym będą w stanie utrzymać (lub nawet poprawić) swój dotychczasowy poziom marż (nawet przy umiarkowanym spadku przychodów) z powodu ustabilizowania się cen na rynku budowlanym (na tle rekordowych wzrostów z lat 2017-2018) i dobrej rentowności kontraktów pozyskanych przed pandemią koronawirusa.
Mówi się, że targi są zwierciadłem, w którym odbija się stan gospodarki. Obecnie w targowym lustrze widać niepokój o przyszłość. Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, należą do czołówki branżowych wydarzeń na świecie, przyciągają przedsiębiorców z zagranicy i dają możliwość rozwoju firmy na arenie międzynarodowej, a poruszane w ramach wydarzeń tematy są wsparciem dla branży. Siódmy rok z rzędu kontynuujemy, bardzo dobrze odbierany przez naszych Wystawców, program Hosted Buyers, dzięki któremu w Poznaniu pojawiają się przedstawiciele zagranicznych sieci handlowych, grup zakupowych, hurtowni czy dystrybutorów materiałów budowlanych z najbardziej perspektywicznych rynków eksportowych. Do tej pory w ramach tego programu gościliśmy już ponad 3000 zagranicznych kupców!
Zdobyta podczas BUDMY wiedza ułatwia reagowanie na zmiany, a przybliżane uczestnikom mechanizmy pozwalają polskim przedstawicielom sektora budowlanego nie tylko przetrwać niepewny czas, ale wręcz wyjść z niego obronną ręką. Zarówno przed branżą budowlaną, jak i zespołem targów BUDMA sporo wyzwań, ale jestem pełna optymizmu, że zbliżająca się edycja ponownie zachwyci mnogością innowacyjnych produktów i technologii w budownictwie i przyczyni się do wypracowania rozwiązań, jak zapewnić polskiej gospodarce stabilne warunki do dalszego rozwoju.
Jak zapowiada się nadchodząca edycja?
Przed nami 31 edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA Wierzę, że podobnie jak miało to miejsce przez ostatnich 30 lat, tak i na przełomie stycznia i lutego 2023 roku międzynarodowa reprezentacja producentów materiałów i wyrobów budowlanych spotka się ze swoimi aktualnymi klientami, cementując (nomen omen), wieloletnie relacje, a nowe kontakty pozwolą na dalszy rozwój całej branży i poszczególnych jej uczestników.
Podczas lutowych targów w Poznaniu swoją najnowszą ofertę zaprezentuje blisko 600 firm z 26 krajów (Austria, Belgia, Chiny, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Łotwa, Izrael, Korea Południowa, Liban, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rumunia, Senegal, Serbia, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie). Swój udział w branżowych spotkaniach jeszcze przed targami potwierdzili kupcy, projektanci i inwestorzy z 4 kontynentów z 21 krajów (Azerbejdżan, Czechy, Dania, Egipt, Estonia, Finlandia, Grecja, Gruzja, Irlandia, Izrael, Kirgistan, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Mołdawia, Mongolia, Norwegia, Rumunia, Szwecja, Turcja, USA).
Zachęcamy do spotkań na stoiskach i udziału w bogatym programie konferencyjnym. Wszystkie niezbędne informacje zamieszczamy na bieżąco na naszej stronie www.budma.pl, sporo można znaleźć także na naszym fanpage`u na Facebooku oraz na profilu LinkedIn. Spotykamy się na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA 2023 już w dniach od 31 stycznia do 3 lutego. Do zobaczenia!
- Więcej o:
Wybierajcie świadomie - dla siebie i dla planety!
Kompletny system dachowy i Gwarancja Systemowa – optymalna oferta dla każdego inwestora
Czy tanie baterie łazienkowe mogą być dobre?
Kiedy warto wymienić okna w domu? 5 sygnałów, że czas na zmianę
Gdzie znaleźć prawdziwe skarby dla swojego domu? Z pomocą przychodzą profesjonalne giełdy antyków
Jakie dachówki wybrać do projektu nowoczesnego domu z dachem dwuspadowym?
Nowe poddasze? Sprawdź, co zyskasz na wymianie okien dachowych
Wanna wolnostojąca – serce nowoczesnej łazienki