OZE

  • Fotowoltaika na dachu

    Fotowoltaika na dachu - jak dopasować panele do rodzaju przykrycia dachowego?

    Odnawialne źródła energii są dziś bardzo popularnym tematem. Rosnące ceny energii elektrycznej i ogrzewania niejako zmuszają Polaków do szukania oszczędności w domowym budżecie. Wielu z nich, korzystając z programów dopłat, decyduje się na montaż instalacji solarnej. Czy sprawdzi się ona na każdym typie dachu?

  • Inwestycja w panele słoneczne to wybór, który się opłaca: i dla naszego zdrowia, i dla środowiska , i pod kątem finansowym

    Panele słoneczne - jak działają? Cena, dofinansowanie

    Kiedy wysokie rachunki za prąd przyprawiają nas o zawrót, czas pomyśleć o panelach słonecznych. Nie tylko zyska na tym nasz budżet, ale i środowisko naturalne.

  • fotowoltaika panele fotowoltaiczne panele PV fotowoltaika dotacje fotowoltaika opłacalność jak działa fotowoltaika

    Fotowoltaika - czy się opłaca?

    Coraz częściej na dachach naszych domów można zobaczyć ogniwa fotowoltaiczne. I nic w tym dziwnego, bo koszty ich zakupu są znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu, a wydajność wyższa. Inwestorzy, montując instalację fotowoltaiczną, chcą się zabezpieczyć się przed wzrostem kosztów utrzymania domu, w tym rosnących opłat za prąd. Staramy się odpowiedzieć na pytanie czy taka inwestycja się opłaca?

  • kolektory słoneczne

    Kolektory słoneczne: planowanie instalacji

    Jeśli odpowiednio dopasujemy wszystkie parametry instalacji solarnej, możemy mieć ciepłą wodę podgrzewaną darmową energią słoneczną.

  • Dachówka fotowoltaiczna

    Electrotile uruchamia fabrykę dachówek fotowoltaicznych

    Fotowoltaika to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Jakie technologie fotowoltaiczne mają przed sobą najlepsze perspektywy?

  • 100 mln. zł - taka kwota została przeznaczona na wsparcie małej retencji w programie MOJA WODA

    MOJA WODA – GROMADZĘ, NIE MARNUJĘ. Wykorzystanie deszczówki z dofinansowaniem.

    Kryzys klimatyczny jest faktem – negatywne zmiany w tym obszarze są coraz bardziej odczuwalne również w Polsce. Jedną z nich jest deficyt wody. Dlatego, aby zminimalizować skutki tego zjawiska i spróbować przywrócić naturalną równowagę środowiska przyrodniczego, powstał program pod nazwą MOJA WODA.

  • OZE

    Przydomowa elektrownia wiatrowa. Prąd za grosze?

    Zastanawiam się nad zamontowaniem na dachu swojego domu małej elektrowni wiatrowej, wytwarzającej prąd. Słyszałem, że mógłbym w tym celu skorzystać z preferencyjnych programów finansowych. Czy to rzeczywiście prawda i komu ta pomoc przysługuje? Szymon S., Jastrzębia Góra

  • kolektory słoneczne

    Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo, część 7 - kolektory słoneczne

    Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu dobrze ocieplonego, z ciepłymi oknami wyposażonymi w rolety oraz z wysoko sprawną wentylacją mechaniczną, wynosi około 20-25 kWh/(m2rok). Publikujemy kolejną część cyklu PIERWSZE PALIWO

  • Dziś rynek oferuje dużą ilość rozwiązań w kwestii rodzajów pomp i dolnych źródeł ciepła. Trzy najważniejsze to urządzenia wykorzystujące ciepło zakumulowane w gruncie, wodzie i powietrzu.

    Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo, część 8 - pompy ciepła

    W naszych rozważaniach na temat optymalnego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domu tym razem zajmiemy się urządzeniami grzewczymi na prąd. Niestety, wadą energii elektrycznej w Polsce, w której panuje węglowa monokultura, są środowiskowe koszty jej produkcji.

  • Gaz sieciowy, czyli metan to najprzyjaźniejsze dla środowiska naturalnego paliwo nieodnawialne. Ogrzewanie nim domu przy zastosowaniu kotłakondensacyjnego daje naprawdę wymierne korzyści i wydaje się być jedynym racjonalnym wyborem.

    Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 6, ogrzewanie domu

    Ta część naszego cyklu o oszczędzaniu energii w budownictwie będzie dotyczyć kwestii ogrzewania domu. Wybór źródła ciepła zależy od wielu czynników, a w pierwszej kolejności - od dostępności. W zależności od lokalizacji działki, możemy mieć nawet trzy sieciowe źródła energii: ciepło z elektrociepłowni, gaz ziemny i oczywiście prąd, który według przepisów powinien być dostępny na gruntach przeznaczonych pod budownictwo. W tym odcinku przyjmijmy, że mamy do dyspozycji gaz sieciowy, czyli metan.

  • Dobre ocieplenie oraz właściwa wentylacja wpływają dodatnio na bilans energetyczny domu, czyli przynoszą wymierne korzyści

    Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - część 5, wentylacja

    W poprzednich odcinkach zajmowaliśmy się uzyskiwaniem PIERWSZEGO PALIWA (czytaj: oszczędzaniem energii niezbędnej do ogrzewania domu) przez zmniejszenie strat ciepła, dzięki zastosowaniu racjonalnych izolacyjności obudowy budynku (podłogi na gruncie, ścian zewnętrznych, dachu i okien). Teraz zajmiemy się wentylacją.

  • Mimo obowiązkowych filtrów elektrociepłownie wciąż w znacznym stopniu zanieczyszczają środowisko

    Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 3, czas na okna

    Mieszkańcy większości domów jednorodzinnych z roku na rok coraz mocniej odczują skutki ich kiepskiej izolacyjności termicznej oraz stałego wzrostu cen gazu. To dlatego smród spalonego węgla i plastikowych opakowań rozchodzi się w mniejszych miejscowościach i podmiejskich sypialniach.

  • Paliwa kopalne nie są "wieczne" - trzeba racjonalnie je wykorzystywać

    Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 2, cieplejszy dach

    Nadchodzące lata to czas gwałtownych zmian w otoczeniu gospodarczym. Dynamiczny rozwój gospodarek Chin i Indii, przy kurczących się zasobach paliw odnawialnych, musi spowodować szybki wzrost cen wszystkich surowców energetycznych.

  • Trzeba wiedzieć, że oszczędzając energię umożliwimy dostęp do paliw kopalnych także następnym pokoleniom.

    Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - ocieplenie domu - część 1

    Zaoszczędzona energia powinna być dla nas ?paliwem?, które wykorzystujemy w pierwszej kolejności, planując ogrzewanie naszego domu. Choć może nie zawsze jest ono jeszcze najtańsze, ale - w przeciwieństwie do paliw kopalnych: węgla, gazu i ropy naftowej - jego cena (czytaj: koszt obniżenia zużycia energii) będzie się stale obniżać, a nie jak tamtych - rosnąć.