OZE
Fotowoltaika na dachu - jak dopasować panele do rodzaju przykrycia dachowego?
Odnawialne źródła energii są dziś bardzo popularnym tematem. Rosnące ceny energii elektrycznej i ogrzewania niejako zmuszają Polaków do szukania oszczędności w domowym budżecie. Wielu z nich, korzystając z programów dopłat, decyduje się na montaż instalacji solarnej. Czy sprawdzi się ona na każdym typie dachu?
Panele słoneczne - jak działają? Cena, dofinansowanie
Kiedy wysokie rachunki za prąd przyprawiają nas o zawrót, czas pomyśleć o panelach słonecznych. Nie tylko zyska na tym nasz budżet, ale i środowisko naturalne.
Fotowoltaika - czy się opłaca?
Coraz częściej na dachach naszych domów można zobaczyć ogniwa fotowoltaiczne. I nic w tym dziwnego, bo koszty ich zakupu są znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu, a wydajność wyższa. Inwestorzy, montując instalację fotowoltaiczną, chcą się zabezpieczyć się przed wzrostem kosztów utrzymania domu, w tym rosnących opłat za prąd. Staramy się odpowiedzieć na pytanie czy taka inwestycja się opłaca?
Kolektory słoneczne: planowanie instalacji
Jeśli odpowiednio dopasujemy wszystkie parametry instalacji solarnej, możemy mieć ciepłą wodę podgrzewaną darmową energią słoneczną.
Electrotile uruchamia fabrykę dachówek fotowoltaicznych
Fotowoltaika to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Jakie technologie fotowoltaiczne mają przed sobą najlepsze perspektywy?
MOJA WODA – GROMADZĘ, NIE MARNUJĘ. Wykorzystanie deszczówki z dofinansowaniem.
Kryzys klimatyczny jest faktem – negatywne zmiany w tym obszarze są coraz bardziej odczuwalne również w Polsce. Jedną z nich jest deficyt wody. Dlatego, aby zminimalizować skutki tego zjawiska i spróbować przywrócić naturalną równowagę środowiska przyrodniczego, powstał program pod nazwą MOJA WODA.
Przydomowa elektrownia wiatrowa. Prąd za grosze?
Zastanawiam się nad zamontowaniem na dachu swojego domu małej elektrowni wiatrowej, wytwarzającej prąd. Słyszałem, że mógłbym w tym celu skorzystać z preferencyjnych programów finansowych. Czy to rzeczywiście prawda i komu ta pomoc przysługuje? Szymon S., Jastrzębia Góra
Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo, część 7 - kolektory słoneczne
Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu dobrze ocieplonego, z ciepłymi oknami wyposażonymi w rolety oraz z wysoko sprawną wentylacją mechaniczną, wynosi około 20-25 kWh/(m2rok). Publikujemy kolejną część cyklu PIERWSZE PALIWO
Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo, część 8 - pompy ciepła
W naszych rozważaniach na temat optymalnego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domu tym razem zajmiemy się urządzeniami grzewczymi na prąd. Niestety, wadą energii elektrycznej w Polsce, w której panuje węglowa monokultura, są środowiskowe koszty jej produkcji.
Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 6, ogrzewanie domu
Ta część naszego cyklu o oszczędzaniu energii w budownictwie będzie dotyczyć kwestii ogrzewania domu. Wybór źródła ciepła zależy od wielu czynników, a w pierwszej kolejności - od dostępności. W zależności od lokalizacji działki, możemy mieć nawet trzy sieciowe źródła energii: ciepło z elektrociepłowni, gaz ziemny i oczywiście prąd, który według przepisów powinien być dostępny na gruntach przeznaczonych pod budownictwo. W tym odcinku przyjmijmy, że mamy do dyspozycji gaz sieciowy, czyli metan.
Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - część 5, wentylacja
W poprzednich odcinkach zajmowaliśmy się uzyskiwaniem PIERWSZEGO PALIWA (czytaj: oszczędzaniem energii niezbędnej do ogrzewania domu) przez zmniejszenie strat ciepła, dzięki zastosowaniu racjonalnych izolacyjności obudowy budynku (podłogi na gruncie, ścian zewnętrznych, dachu i okien). Teraz zajmiemy się wentylacją.
Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 3, czas na okna
Mieszkańcy większości domów jednorodzinnych z roku na rok coraz mocniej odczują skutki ich kiepskiej izolacyjności termicznej oraz stałego wzrostu cen gazu. To dlatego smród spalonego węgla i plastikowych opakowań rozchodzi się w mniejszych miejscowościach i podmiejskich sypialniach.
Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - cz. 2, cieplejszy dach
Nadchodzące lata to czas gwałtownych zmian w otoczeniu gospodarczym. Dynamiczny rozwój gospodarek Chin i Indii, przy kurczących się zasobach paliw odnawialnych, musi spowodować szybki wzrost cen wszystkich surowców energetycznych.
Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - ocieplenie domu - część 1
Zaoszczędzona energia powinna być dla nas ?paliwem?, które wykorzystujemy w pierwszej kolejności, planując ogrzewanie naszego domu. Choć może nie zawsze jest ono jeszcze najtańsze, ale - w przeciwieństwie do paliw kopalnych: węgla, gazu i ropy naftowej - jego cena (czytaj: koszt obniżenia zużycia energii) będzie się stale obniżać, a nie jak tamtych - rosnąć.