Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt domu na zamówienie - drugi dom tylko dla dwojga

tekst: Andrzej Markowski

Kiedy dzieci dorastają i wyprowadzają się od rodziców, nie ma sensu, by utrzymywali oni wielki, pusty dom. to dobry moment na rozpoczęcie budowy nowego - mniejszego i tańszego, a wcale nie mniej wygodnego.

projekt domu
Wizualizacja elewacji frontowej, wykończona tynkiem i okładziną z drewna
Wiz. Lipińscy Domy
Metryczka projektu

Powierzchnia użytkowa domu: 71,63 m2

Powierzchnia działki: 800 m2

Autorzy: architekci Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Miłosz Lipiński, Lipińscy Domy

Kontakt: ul. Belgijska 69, 54-404 Wrocław, www.lipinscy.pl, biuro@lipinscy.pl, tel. 71 354 59 49

Inwestorzy

Dom został zaprojektowany dla trzyosobowej rodziny - małżeństwa z kilkunastoletnim synem, który wkrótce zamierza wyprowadzić się od rodziców i rozpocząć studia we Wrocławiu. Do tej pory cała rodzina mieszkała w dużej, gierkowskiej "kostce", odziedziczonej po teściach. Koszty utrzymania takiego domu - za dużego oraz słabo ocieplonego, z nieszczelnymi oknami i mało sprawnym systemem ogrzewania - są wysokie. Właściciele zdecydowali się więc na budowę nowego, sporo mniejszego, ale całkowicie odpowiadającego ich potrzebom. Dom zostanie wzniesiony w okolicach Trzebnicy, której niewątpliwym walorem są okoliczne malownicze wzgórza wraz z licznymi sadami owocowymi.

Działka

Ma około 800 m2. Jej dużym plusem jest położenie na niewielkim wzniesieniu, lekko nachylonym w stronę południową, z pięknym widokiem na sąsiednie Wzgórza Trzebnickie.

Właśnie ze względu na ten widok inwestorzy zaplanowali maksymalnie duże przeszklenia od południa - zarówno w salonie, jak i w małżeńskiej sypialni. Okna zamierzają wyposażyć w zewnętrzne rolety, które będą chronić wnętrza przed nadmiernym przegrzaniem.

W sąsiedztwie znajdują się już nowo wybudowane domy, głównie parterowe. Domek inwestorów będzie zatem ładnie komponował się z otoczeniem, zwłaszcza gdy podrosną znajdujące się na działce drzewa i krzewy.

Założenie projektowe

Projektanci za główny cel postawili sobie stworzenie wygodnego domu dla dwóch osób. Miał się w nim znaleźć dodatkowy pokój, którego funkcja będzie zmieniała się zależnie od potrzeb. Dom miał być nieduży i stanowić niejako rodzaj apartamentu usytuowanego w pięknym otoczeniu.

Ważny był też aspekt ekonomiczny. Dom miał być nie tylko nieduży, ale też prosty i niedrogi w budowie. Dlatego architekci zdecydowali się na tradycyjną bryłę z dwuspadowym dachem.

Nie bez znaczenia był fakt, że inwestorzy chcieli mieć dom energooszczędny (w odróżnieniu od dotychczasowego). Również to przemawiało za nadaniem mu prostej, zwartej bryły i odpowiednim rozlokowaniem powierzchni przeszklonych. Zaprojektowano grubą warstwę izolacji wszystkich przegród budowlanych oraz okna o podwyższonych parametrach energetycznych, z ciepłą ramką i pakietem trzyszybowym.

Wszystkie rozwiązania podwyższające energooszczędność domu, pozwoliły na uzyskanie parametrów umożliwiających skorzystanie z dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych w ramach programu NFOŚiGW. Być może inwestorzy skorzystają z tej możliwości, choć większą część budowy chcą sfinansować z pieniędzy ze sprzedaży starego domu.

Na działce nie ma gazu, więc inwestorzy zdecydowali się na pompę ciepła typu "powietrze-woda" o małej mocy, która całkowicie wystarczy do ogrzania domu i zapewni ciepłą wodę użytkową.

Wygląd budynku

Inwestorzy nie przepadają za architekturą w stylu "chatki na kurzej stopce", z zadaszonymi gankami, okiennicami i kolumienkami przy wejściu. Cenią rozwiązania proste, choć nieprzesadnie nowoczesne. Pani domu zażyczyła sobie okno narożne w kuchni, żeby mieć widok na drogę i niewielki sad, który sąsiaduje z działką od zachodu, oraz przesuwne drzwi tarasowe w salonie. Były to jednak jedyne "szaleństwa", na które zdecydowali się właściciele.

Początkowo architekci zaprojektowali obłożenie całej elewacji drewnem i kamieniem, gdyż idealnie komponowało się to z otoczeniem. Inwestorzy zrezygnowali jednak z tego pomysłu ze względu na koszty. Okładziny pozostawiono więc tylko na cokole, narożnikach i przy oknach. Reszta elewacji wykończona będzie białym tynkiem cienkowarstwowym. Inwestorzy prawdopodobnie zrezygnują też z płaskiej dachówki cementowej, zastępując ją tradycyjnym modelem (o połowę tańszym).

Okna są drewniane lub w okleinie imitującej drewno, z nowoczesnym podziałem, bez szprosów.

Wnętrza i ich funkcje

Dom podzielony jest na trzy strefy funkcjonalne. Wiatrołap, mieszczący zabudowaną szafę i wejście do pomieszczenia gospodarczego (w którym znajdzie się pompa ciepła), tworzy strefę wejściową.

Na prawo od wejścia znajduje się salon z otwartą kuchnią. Zaplanowano tam miejsce na niewielki stół jadalny oraz kominek. Ponieważ inwestorom nie zależało na dużej przestrzeni, powierzchnia strefy dziennej ma zaledwie 29,5 m2. Niewielką przestrzeń będzie za to rekompensować widok z okna zajmującego całą ścianę od strony ogrodu.

Taras ogrodowy znajduje się w dość małym podcieniu, dzięki czemu będzie można z niego korzystać zarówno w czasie niepogody, jak i ostrego słońca.

Jednocześnie będzie on osłaniał duże przeszklenia przed nadmiernym nasłonecznieniem i przed zaciekaniem deszczu na szyby.

Strefa prywatna gospodarzy znajduje się po lewej stronie domu. Wypełniają ją dwie sypialnie oraz łazienka. Na życzenie inwestorów projektanci ograniczyli powierzchnię łazienki, rezygnując z wanny, na rzecz garderoby w jednej z sypialni.

Autorzy Projektu

Lipińscy to rodzina architektów od pokoleń, która może poszczycić się takimi nowatorskimi osiągnięcia mi, jak słynne schronisko i obserwatorium na Śnieżce zaprojektowane przez profesora Witolda Lipińskiego. Jego śladami idą dziś Ludwika i Miłosz Lipińscy, którzy jako pierwsi w Polsce zaprojektowali i zrealizowali innowacyjny dom pasywny, uhonorowany w 2007 roku certyfikatem Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Zebrane doświadczenia udostępniają w postaci starannie przemyślanych pro pozycji gotowych projektów rodzinnych i ciepłych domów energooszczędnych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Projekt domu na zamówienie - drugi dom tylko dla dwojga